Сторінка
14
Мал.2.2.1. Модель діяльності студентського клубу ХНУ
Процес культурно-дозвіллєвої діяльності дозволяє реалізувати індивідуальні схильності й здібності студентів у наступних видах діяльності:
музичні здібності - у вокальній, музично-інструментальній творчості;
пластичні здібності - у різних видах хореографії (народний, спортивний та сучасний танці, аеробіка-шейпінг);
театральні здібності – СТЕМ;
інтелектуальні здібності (клуби різної спрямованості – КВН, „Що? Де? Коли?”, „Брейн-ринг”).
Процес реалізації індивідуальних схильностей і здібностей у конкретних видах культурно-дозвіллєвої діяльності спрямований на їх розвиток і одержання результатів у вигляді продуктів творчості, з обов'язковою публічною презентацією на різних сценічних майданчиках.
У процесі реалізації індивідуальних схильностей і здібностей студентів розвиваються як художньо-творчі так і професійні, і особистісно-значущі якості студентів.
Аналіз показників самодіагностики студентів свідчить, що процес реалізації їхніх індивідуальних схильностей і здібностей у конкретних видах культурно-дозвіллєвої діяльності сприяє розвитку:
естетичного сприйняття дійсності;
впевненості в собі, підвищення самооцінки;
експресивних способів самовираження, адекватних поставленим цілям в умовах спілкування;
спрямованості студента на справу;
вольових якостей, що характеризують регулятивні здібності студента.
Формування досвіду культурно-дозвіллєвої діяльності, втілення умінь в її продуктах засноване на розумінні творчості як діяльності, яка припускає орієнтацію організації процесу формування культури дозвілля на всі компоненти цієї діяльності: мотиваційної; змістовної і оціночної.
Таким чином, для формування досвіду культурно-дозвіллєвї діяльності, втілення умінь у продуктах цієї діяльності розроблені повні докладні програми, що організують художньо-творчу роботу студентів по вирішенню завдань, розроблених з урахуванням інформації про зміст і зразки художньо-творчої діяльності.
Розроблена модель діяльності студентського клубу побудована з урахуванням реальної сучасної ситуації на основі аналізу змісту навчально-виховної діяльності ХНУ.
Пропонована модель характеризується рухливістю реагування на насущні потреби молоді, життєві ситуації й може бути використана не тільки в культурно-дозвіллєвій сфері, а й в практичній соціально-культурній діяльності молодіжних об'єднань і клубів.
Охарактеризуємо етапи реалізації культурно-дозвіллєвої діяльності студентського клубу ХНУ:
1 етап - стимулюючого впливу. Завдання цього етапу зводиться до наступного: виявити позитивну емоційну позицію студентів, закласти основи втілення творчих умінь у продуктах культурно-дозвільної діяльності, прищепити культуру творчого підходу до вирішення завдань цієї діяльності, виробити орієнтовану основу дій з їх вирішення.
2 етап - активно-діючий. Він спрямований на оволодіння студентами технологією діяльності. Здатність студентів виконувати конкретний вид дозвіллєвої діяльності стає способом їх діяльності у результаті поступового усвідомлення, оволодіння послідовністю дій.
3 етап - узагальнюючий. На цьому етапі формується готовність студентів самостійно виконувати конкретну культурно-дозвіллєву діяльність. На цьому етапі пріоритетними напрямками є реалізація результатів цієї діяльності, а також її представлення в різних формах публічної презентації.
Таким чином, формування досвіду культурно-дозвіллєвої діяльності в студентському клубі відбувається як єдиний процес, який усвідомлюється студентами і передбачає їхній рух з одного рівня діяльності до іншого.
Узагальнюючи результати дипломної роботи, ми дійшли висновку, що виконане дослідження в цілому підтвердило висунуту нами гіпотезу - процес формування культури дозвілля студентів вищого навчального закладу буде ефективним, якщо в діяльності студентського клубу реалізується комплекс педагогічних умов, що включають:
актуалізацію потреби студентів у культурно-дозвіллєвій діяльності, орієнтацію студентів на самореалізацію;
діагностичний підхід до визначення здібностей студентів;
розвиток індивідуальних схильностей і здібностей студентів у конкретних видах дозвіллєвої діяльності, розвиток професійних і особистісно значущих якостей студентів;
формування досвіду культурно-дозвіллєвої діяльності, втілення навичок реалізації цієї діяльності.
Висновки до другого розділу
У другому розділі дипломної роботи обгрунтовано можливості структурного підрозділу ХНУ – студентського клубу творчої молоді - у забезпеченні процесу формування культури дозвілля студентів.
Результати дослідження у формі опитування студентів показали, що студентський клуб має необхідні можливості, що забезпечують розвиток цілісної культурно-дозвіллєвої діяльності і сприяє самореалізації особистості та соціалізації студентів.
Аналіз моделі культурно-дозвіллєвої діяльності студентського клубу підтвердив, що процес формування культури дозвілля студентів йде більш успішно в рамках рівневої системи і містить наступні компоненти:
мотивацію культурно-дозвільної діяльності,
цілеположення,
практичні дії,
дії контролю, дії оцінки,
естетичне сприйняття дійсності,
творчі здібності.
Метою і результатом процесу формування культури дозвілля студентів є особистісне і професійне удосконалення студента, його соціалізація в системі якісного використання вільного часу і діяльності студентського клубу вищого навчального закладу. Основним критерієм формування культури дозвілля студентів є діяльність у русі від репродуктивного (відтворювального) рівня до до продуктивного (творчого) рівня.
Методичні рекомендації що до оптимізації процесу формування культури дозвілля студентів в умовах роботи студентського клубу
Студентський клуб має формувати самостійність студентів урізних видах діяльності.
Студентський клуб має виступати регулятором поведінки людей в суспільстві.
Студентський клуб –це вихідний пункт самосвідомості особистості.
Студентський клуб має виступати формою передачі знань і соціального досвіду.
Студентський клуб - це джерело творчого перетворення індивіда на особистість.
Студентський клуб має бути необхідною передумову життєдіяльності людини і суспільства.
Студентський клуб має пропонувати різноманітні види активного (фізкультура, спорт, туризм, розваги і т.д.) та пасивного відпочинку.
Студентський клуб - це джерело споживання духовних цінностей (читання книг, газет, журналів, прослухування радіо, перегляд телепередач, відвідування кінотеатрів, театрів, музеїв та ін);
Студентський клуб - це джерело суспільно-корисної діяльності (громадська робота, раціоналізаторство та винахідництво, різні види художньої творчості, навчання, виховна робота).
Студентський клуб має сприяти спільно-творчій діяльності і співробітництву в групах студентів об’єднаних за інтересами на основі: агальності й доступності; самодіяльності; диференційованому підході; систематичності й цілеспрямованості; спадкоємності; зацікавленості.