Сторінка
7

Відкриті та закриті акціонерні товариства

Оскільки чинне законодавство передбачає право прав­ління та реєстратора товариства посвідчувати довіреності акціонерів на участь у загальних зборах, правлінням мають бути підготовлені різні форми довіреностей, з різними строками дії, а також форма довіреності на найближчі збори з уже відомим порядком денним, яка дозволяє акціонеру не лише призначити представника, але й зобов'язати пред­ставника певним чином віддавати голоси акціонера щодо кожного питання порядку денного.

Реєстрація акціонерів для участі в загальних зборах

У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери (їхні представники) незалежно від кількості, типу або категорії акцій, якими вони володіють. Брати участь у загальних зборах можуть члени виконавчого органу, що не є акціонерами товариства.

Акціонери — власники арештованих акцій — також мають право на участь та голосування у загальних зборах до вирішення справи у судовому порядку щодо позбавлення акціонера права власності на акції, оскільки такі дії власника не є діями щодо відчуження акцій і не призводять до переходу прав власності на акції до іншої особи.

Акціонери можуть брати участь у роботі товариства особисто або через своїх представників. Представником може призна­чатися інший акціонер товариства або третя особа.

Положенням про порядок оформлення і реєстрації до­віреностей акціонерів відкритого акціонерного товариства, рекомендованим для застосування розпорядженням Фонду державного майна України від 5.05.1996 р. №71-р, передба­чається, що для участі в загальних зборах акціонерів доручення може бути видане акціонером на спостережну раду товариства. Дана норма суперечить положенням ЦК України, оскільки спостережна рада не має статусу юридичної особи і не може представляти сторону в цивільно-правовому договорі. До­віреність може бути видана будь-кому з членів спостережної ради, але не самій раді як органу акціонерного товариства. Не виключена видача довіреності на ім'я членів виконавчого органу (якщо це не заборонено статутом).

Правовим питанням видачі акціонерами довіреностей присвячене роз'яснення ДКЦПФР "Щодо передачі акціонером повноважень, які виникають з прав власності на акції" від 31.05.2001р. №8.

Довіреність може стосуватися як усіх належних акціонеру акцій, так і будь-якої їх частини.

Відповідно до вимог статті 66 ЦК України довіреності акціонерів — юридичних осіб на вчинення дій щодо акціонерного товариства мають бути підписаними керівником або іншою особою, уповноваженою на це статутом акціонера — юридичної особи з прикладенням її печатки.

Відповідно до вимог статті 65 ЦК України довіреності акціонерів — фізичних осіб на вчинення дій щодо акціонерного товариства повинні бути нотаріально посвідченими або такими, що прирівнюються до нотаріально посвідчених.

Єдиним винятком із зазначеного правила є передбачена законодавством можливість посвідчення реєстратором або правлінням акціонерного товариства довіреностей на право участі та голосування на загальних зборах акціонерів. Ніяких інших повноважень такі довіреності передбачати не можуть.

Довіреність на право участі та голосування на загальних зборах акціонерів може бути посвідчена реєстратором, якщо він веде систему реєстру відповідного акціонерного товариства.

Довіреність на право участі та голосування на загальних зборах акціонерів може бути посвідчена правлінням тільки того акціонерного товариства, збори якого скликаються.

Реєстратор та правління акціонерного товариства повинні видати наказ (ухвалити рішення) про призначення особи (осіб), уповноваженої від їхнього імені посвідчувати довіреності на право участі та голосування на загальних зборах акціонерів.

Процедура посвідчення правлінням та реєстратором довіреностей на право участі та голосування на загальних зборах акціонерів здійснюється відповідно до пп. 2, 3, 5 — 14 (у частині правил посвідчення доручень) та пп. 26—33 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок посвідчення заповітів і доручень, прирівнюваних до нотаріально посвідчених" від 15.06.94 р. №419.

Реєстратор та правління акціонерного товариства можуть видати наказ (ухвалити рішення) про порядок посвідчення ними довіреностей на право участі та голосування на загальних зборах акціонерів. Цей порядок може конкретизувати вищезазначені правові норми, але не може їм суперечити.

Довіреність на право участі та голосування на загальних зборах акціонерів може містити завдання на голосування, тобто перелік питань порядку денного загальних зборів акціонерів, що скликаються, з вказівками, за які (проти яких) рішення потрібно проголосувати. Під час голосування на загальних зборах акціонерів представник повинен голосувати саме так, як це передбачено завданням на голосування.

Якщо довіреність не містить завдання на голосування, представник вирішує всі питання щодо голосування на загальних зборах акціонерів на свій розсуд.

Довіреності, видані акціонерами за кордоном з участю іноземних властей, приймаються за умови їх легалізації у порядку, встановленому чинним законодавством та між­народними договорами України.

Видача довіреності не виключає участі особи, шо її видала, у загальних зборах акціонерів замість представника. Акціонер має право у будь-який час відкликати або замінити свого пред­ставника на загальних зборах акціонерів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Підприємництво»: