Сторінка
13
Законодавством допускається обрання членами правління осіб, які не є акціонерами товариства. Членами правління не можуть бути особи, що входять до складу спостережної ради або ревізійної комісії, також мають бути враховані обмеження, встановлені ст. 23 Закону "Про господарські товариства". Статутом товариства можуть встановлюватися додаткові вимоги до кандидатів у члени правління.
Пропозиції про висування кандидата подаються органу товариства, уповноваженому скликати загальні збори акціонерів, до початку проведення загальних зборів. Статутом або нормативним актом товариства може бути визначений момент припинення прийому пропозицій. Кандидатури можуть висуватися й у ході проведення загальних зборів, якщо інше не визначено нормативними актами товариства. Доцільно встановити, що висування кандидатів у ході проведення загальних зборів допускається, якщо попередньо висунуті кандидати не набрали при голосуванні необхідної кількості голосів. Дана вимога спрямована на забезпечення можливості акціонера докладно ознайомитися з інформацією щодо кандидатів, висунутих до складу правління.
Акціонери повинні мати достатній обсяг інформації для ухвалення рішення про обрання особи членом правління.
Щодо фізичних осіб — кандидатів у члени правління повинна даватися така інформація:
а) прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, громадянство, адреса кандидата;
б) освіта, фах, досвід роботи;.
в) останнє місце роботи;
г) кількість акцій даного товариства, що належать кандидатові (для акціонера);
д) інформація про наявність судової заборони займатися певними видами діяльності або займати певні посади;
є) інформація про наявність непогашених судимостей за розкрадання, хабарництво та інші корисливі злочини;
е) інформація про наявність конфлікту інтересів. Відповідальність за достовірність інформації несуть кандидати в члени правління.
У статуті або іншому нормативному акті товариства можуть встановлюватися обмеження щодо можливості повторного обрання особи членом правління.
Членами правління можуть бути, як правило, фізичні особи, хоча законодавством України не заборонене обрання до складу правління юридичних осіб.
У разі вибуття зі складу правління кого-небудь із членів загальними зборами акціонерів, крім встановленої статутом кількості членів правління, також можуть обиратися додаткові кандидати. У разі вибуття одного з членів правління обов'язки вибулого члена виконує один із кандидатів, призначуваний у порядку, визначеному статутом або іншим нормативним актом товариства (рішення про призначення кандидата в члени правління може приймати спостережна рада голосуванням кожним кандидатом). Термін повноважень таких кандидатів закінчується разом із терміном повноважень чинного складу правління акціонерного товариства.
Відносини з членами правління оформляються шляхом укладення трудових договорів. Трудові договори з членами правління укладає від імені товариства голова правління. Розмір і порядок одержання членами правління плати за виконання своїх функцій визначається загальними зборами акціонерів або спостережної ради (у разі делегування їй таких повноважень) з урахуванням вимог чинного законодавства України.
Обрання голови правління здійснюється за допомогою окремої процедури. Загальні збори акціонерів звичайно заслуховують виступ кожного з кандидатів на посаду голови правління (з висвітленням біографічних даних, описом особистих і фахових якостей, програми дій на посаді голови правління). Кандидат вважається обраним, якщо за нього подано понад 50 % голосів осіб, що присутні на зборах. Якщо жоден із кандидатів не набрав необхідної кількості голосів, процедура висування кандидатів може бути проведена знову, але доцільнішим є проведення другого туру голосування по двох кандидатах, що набрали найбільшу кількість голосів.
Контракт із головою правління може укладатися головою загальних зборів акціонерів, головою спостережної ради або іншою особою, уповноваженою на це загальними зборами.
Компетенція правління і його голови
Голова правління акціонерного товариства має право:
а) без доручення представляти інтереси товариства та здійснювати інші дії від імені товариства;
б) розпоряджатися засобами і майном товариства у межах, визначених статутом товариства, рішеннями загальних зборів акціонерів і спостережної ради товариства;
в) підписувати доручення, договори в'ід імені товариства;
г) розподіляти обов'язки між членами правління;
д) укладати трудові договори з працівниками товариства, приймати рішення про прийом на роботу і звільнення працівників у межах своїх повноважень, визначених статутом.
Голова правління керує роботою правління
Розпорядження і накази голови правління, видані в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання всіма працівниками товариства.
До компетенції правління, як правило, входить:
а) затвердження робочих планів діяльності товариства і заходів, необхідних для їх виконання;
б) розробка бізнес-планів та інших програм фінансово-господарської діяльності товариства;
в) укладення договорів на суму, що не перевищує розміру, визначеного статутом товариства (якщо подібне обмеження повноважень закріплене в статуті);