Сторінка
11
Член спостережної ради товариства може бути відкликаний до закінчення строку повноважень спостережної ради за наявності достатніх підстав. Рішення про дострокове відкликання члена спостережної ради товариства приймається загальними зборами акціонерів.
Акціонерним товариствам рекомендується впроваджувати посаду корпоративного секретаря, який обирається загальними зборами, є незалежним від виконавчого органу та підзвітним загальним зборам і раді. На корпоративного секретаря покладається виконання організаційних функцій та забезпечення повсякденного зв'язку між радою та акціонерами, радою та іншими органами товариства.
Компетенція спостережної ради
Компетенція спостережної ради визначається статутом та іншими нормативними актами товариства, затвердженими рішеннями загальних зборів акціонерів. Рішенням загальних зборів акціонерів на спостережну раду товариства може бути покладене виконання окремих функцій, що входять до компетенції загальних зборів акціонерів.
ДКЦПФР рекомендовано відносити до виключної компетенції спостережної ради, тобто до питань, які не можуть вирішуватися виконавчим органом, такі:
а) затвердження внутрішніх положень товариства, крім віднесених статутом до виключної компетенції загальних зборів акціонерів;
б) визначення умов оплати праці членів виконавчого органу;
в) прийняття рішення про перепродаж або розповсюдження серед працівників викуплених товариством власних акцій;
г) прийняття рішень про притягнення до майнової відповідальності членів виконавчого органу товариства;
д) прийняття рішення про укладання акціонерним товариством певних угод;
є) визначення аудитора (аудиторської фірми) товариства та затвердження умов договору, що укладатиметься з ним;
е) оцінка вкладів учасників акціонерного товариства, що вносяться до статутного фонду в іншій, ніж грошова, формі.
Норми внутрішніх документів товариства щодо взаємовідносин ради з виконавчим органом повинні передбачати, в яких формах здійснюється контроль за виконавчим органом з боку ради, а також порядок отримання радою інформації про діяльність товариства та його виконавчого органу; можливість участі членів ради або уповноваженого радою представника в засіданнях виконавчого органу; доступ членів ради до протоколів засідань виконавчого органу тощо.
Законом "Про господарські товариства" спостережна рада наділена правом вимагати скликання позачергових зборів акціонерів у випадках, коли цього потребують інтереси акціонерів або товариства. Доцільно також надати спостережній раді право самостійно скликати позачергові загальні збори акціонерів у разі відмови виконавчого органу скликати збори на вимогу ради.
Для належного виконання своїх функцій та прийняття обгрунтованих рішень члени ради повинні мати доступ до інформації про товариство, а також можливість залучати, коли треба, фахівців різних галузей з оплатою їхніх послуг за рахунок товариства.
До обов'язків ради слід віднести й здійснення контролю за розкриттям товариством інформації.
Рада може стати тим органом, який розглядатиме скарги акціонерів на дії виконавчого органу, реєстратора або окремих посадових осіб товариства, що порушують права акціонерів.
Спостережна рада не повинна втручатися в оперативно-господарську діяльність правління. На практиці спостережна рада іноді виходить за межі своєї компетенції і надає керівнику товариства прямі вказівки щодо його дій, а саме про укладення або розірвання договорів, прийняття або звільнення персоналу, використання майна та інших активів товариства у певних цілях тощо. Такі дії підкріплюються погрозами дострокового звільнення керівника та членів виконавчого органу товариства. Дл'я уникнення конфліктних ситуацій рекомендується докладно формулювати та розмежовувати компетенцію спостережної ради та виконавчого органу товариства у статуті або іншому внутрішньому документі товариства.
Проектом Закону "Про акціонерні товариства" суттєво розширено компетенцію спостережної ради. Згідно з проектом спостережна рада визнається органом, який здійснює не тільки контроль за діяльністю правління, представництво та захист прав акціонерів, а й стратегічне керівництво діяльністю товариства. Проектом передбачається передати у компетенцію спостережної ради певні повноваження, які на сьогоднішній день становлять компетенцію загальних зборів або правління: прийняття рішення про проведення загальних зборів, їх підготовка і скликання, обрання та відкликання членів виконавчого органу; затвердження аудитора товариства та умов договору, що укладається з ним, вирішення питань щодо створення філій та представництв, про участь в інших товариствах та об'єднаннях, затвердження внутрішніх нормативних актів товариства.
Організація роботи спостережної ради
Формою роботи спостережної ради є засідання. Засідання ради повинні проводитися регулярно, щонайменше один раз на квартал. Періодичність засідань спостережної ради може бути встановлена статутом або іншим нормативним актом.
На першому засіданні спостережної ради з числа її членів обираються голова, заступник голови і секретар.
Голова спостережної ради товариства виконує такі обов'язки:
• керує роботою спостережної ради товариства;
• скликає засідання спостережної ради товариства;
• головує на засіданнях спостережної ради товариства;
• здійснює інші функції, необхідні для організації діяльності спостережної ради товариства в межах її повноважень.
Заступник голови спостережної ради допомагає голові при виконанні ним своїх обов'язків, а за його відсутності виконує функції голови.
Секретар спостережної ради товариства веде діловодство, книгу протоколів засідань, інші документи спостережної ради товариства.
У разі проведення засідання ради кожен її член повинен заздалегідь отримати повідомлення про дату та час його проведення, а також порядок денний та матеріали щодо питань порядку денного.
Будь-який член спостережної ради може запропонувати зміни або доповнення до порядку денного.
Позачергові засідання спостережної ради скликаються головою спостережної ради (а під час його відсутності —
заступником голови), а також на письмову вимогу будь-кого з членів спостережної ради, голови правління або ревізійної комісії товариства.
У вимозі про скликання позачергового засідання спостережної ради треба вказувати питання, що потребують обговорення.
Позачергове засідання спостережної ради товариства має бути скликане протягом установленого статутом або іншим нормативним актом товариства строку від дня надходження вимоги на адресу спостережної ради.
Член спостережної ради товариства може брати участь у засіданні особисто або через свого представника з належним чином оформленим дорученням. Член спостережної ради товариства може також передати свої повноваження в засіданні іншому члену спостережної ради товариства, що оформляється дорученням. Статутом товариства може заборонятися або обмежуватися певними випадками передача повноважень членів спостережної ради своїм представникам (крім членів ради — юридичних осіб).
Інші реферати на тему «Підприємництво»:
Правове регулювання відносин в сфері захисту комерційної таємниці
Аналіз досліджень вітчизняних і зарубіжних вчених щодо сутності та історичних аспектів фінансового планування підприємств
Бізнес – план в підприємницькій діяльності (на прикладі провайдера Інтернет „ЄвроНет”)
Вдосконалення організаційної структури підприємства
Звіт про виробничу практику на приватному підприємстві „ЛГМ”