Сторінка
7
Для запобігання зміщення гончарних трубок застосовують спеціальні з’єднувальні пластмасові туфти з маленькими отворами і захисно-фільтраційним матеріалом.
Зразу ж після укладання дренажу повинна бути здійснена попередня засипка трубок ґрунтом для запобігання їх зміщення.
Ґрунтом траншею засипають тільки після ретельного контролю якості укладки. Цю операцію простіше всього виконують бульдозерами з поворотнім відвалом. При засипанні дрен, на осушені, не допускається ущільнення ґрунту, в тому числі і проходами гусениць чи коліс машини по траншеї. Без траншейну укладку пластмасових трубок на глибину до 2м ведуть також після геодезичної розбивки трас і підготовки смуги з допомогою спеціалізованих дреноукладальників типу НД-4, НД-12 з додержуванням заданого похилу по тросику чи лазерному променю. Для підвищення осушувальної дії в ґрунтах з Кф<0,3 м/добу в щілину, що прорізається, рекомендується засипати чи закладати добре фільтруючий матеріал.
Для суцільного обкладання застосовують тільки синтетичні матеріали (скловолокно, скловата), якими дренажні трубки обмотуються частіше всього до укладання і рідше в процесі укладання.
Без траншейним способом можна укладати трубки діаметром до 75мм. Пластмасові трубки більшого діаметру укладають вузько траншейними або траншейним способом.
3. Методики проведення досліджень на дослідній ділянці
3.1. Організація і проведення агрометеорологічних спостережень
Необхідним джерелом отримання матеріалів спостереження, необхідних для виявлення впливу погодно-кліматичних умов на с/г виробництво, є мережа агрометеорологічних станцій і постів, які цілеспрямовано влаштовувати при проведенні комплексних науково-дослідних робіт на меліоративних системах.
Основні види спеціальних і спостережень в польових дослідах на меліорованих землях
Таблиця
Вид спостереження і роботи | Практичне використання даних спостережень |
Вимірювання харак-теристик сонячної радіації Вимірювання темпе-ратури повітря Вимірювання темпе-ратури ґрунту Вимірювання вологості повітря Вимірювання вологості ґрунту Вимірювання атмосфе-рних опадів і запасів води в сніговому пок-рові Вимірювання випарову-вання ґрунтових вод і випаровування з водної поверхні Визначення напрямку і швидкості вітру Фенологічні спосте-реження Вимірювання атмосфе-рного тиску Вивчення режиму рівня ґрунтових вод Вимірювання витрат і рівнів води в водотоках |
Розрахунок сумарного водоспоживання методом теплового балансу. Програмоване вирощування врожаїв с/г культур. Дослідження теплового режиму ґрунту. Розрахунок сумарного водоспоживання по методу С.М. Алпатьєва, І.А. Шарова, Г.К. Льгова і інших. Визначення кращих строків посіву, догляду і збору врожаю. Дослідження способів і техніки поливу. Дослідження теплового режиму ґрунту, визначення сумарного водоспоживання методом теплового балансу, встановлення оптимальних строків проведення робіт по хімізації ґрунту. Визначення сумарного водоспоживання по методу С.М. Алпатьєва, дослідження способів і техніки поливу, встановлення оптимальних строків збору врожаю, початку і тривалості посушливих явищ. Дослідження способів і техніки поливу, корегування поливних режимів, оцінка продуктивних запасів вологи, визначення оптимальних строків посіву, водно-балансові розрахунки. Оцінка волого забезпечення посівів, водно-балансові розрахунки, розрахунок і корегування поливних режимів, встановлення строків снігозатримки, оцінка умов перезимовки озимих культур і багаторічних трав. Оцінка запасів продуктивної вологи в окремих горизонтах ґрунтів, визначення сумарного водоспоживання, водно-балансові розрахунки, визначення строків проведення різних меліоративних прийомів і обробки ґрунту. Розрахунок сумарного водоспоживання методом теплового балансу, використання дощувальної техніки, оцінка можливості використання с/г авіації, планування окремих видів с/г робіт. Розрахунок і корегування режиму зрошення, встановлення впливу окремих факторів на розвиток с/г культур, планування с/г робіт. Визначення можливих змін погоди. Оцінка осушувальної дії дренажу, контроль меліоративного стану територій, визначення швидкості, напрямку і витрат ґрунтового потоку. Визначення складових водного балансу території, оцінка роботи осушувальної і зрошувальної мережі. |
Метеорологічні спостереження ведуться на спеціальній площадці прямокутної форми (стандартний розмір (26 х 26 м)), розміщеної в рамках досліду на рівній відкритій горизонтальній ділянці, характерної для даної місцевості. На метеорологічній площадці встановлюють в визначеному порядку прилади і обладнання. Метеорологічні спостереження проводять в встановлені строки по київському декретному часу.
Агрометеорологічні спостереження – паралельні спостереження за метеорологічними елементами, вологістю ґрунту і станом с/г об’єктів (ростом і розвитком рослин, роботою с/г машин і т.д.).
Практичне використання даних метеорологічних і агрометеорологічних спостережень приведено в табл.
3.2. Методика визначення водно-фізичних властивостей ґрунту
У комплекс досліджень водно-фізичних властивостей ґрунту дослідної ділянки входили:
· визначення механічного складу;
· визначення щільності;
· визначення об’ємної маси;
· визначення повної і граничної польової вологоємкості;
· визначення вологості в’янення;
· визначення коефіцієнта фільтрації.
Механічний склад визначається по М.О.Кочинському з використанням піпетки.
Щільність ґрунту знаходилася пікнометрично в двократній повторності.
При розбіжності результатів визначень більш ніж 0,02 г/см³, аналіз повторювався.
Об’ємна маса ґрунту визначалася методом ріжучих циліндрів з використанням бура з кільцем об’ємом 50 см³, також шурфа за допомогою циліндра об’ємом 250 см³ у 3-6 повторностей.
Повна вологоємкість визначалась в зразках з непорушеною структурою в триразовій повторності методом насичення водою ґрунту, що знаходиться у циліндрах об’ємом 250 см³.
Визначення граничної польової вологоємкості методом заливних площадок розміром 1,5 х
Відбір ґрунтових зразків на вологоємкість виконувалася після 3 доби після закінчення заливання пошарово
Вологість в’янення прийнята рівній подвійній максимальній гігроскопічності, в свою чергу остання визначалася за методикою запропонованою А.В. Ніколаєвим.
коефіцієнти фільтрації для 0,5 метрового шару ґрунту визначалися за допомогою приладу Несторова ПВН – 00. Для більш глибоких шарів коефіцієнт фільтрації знайдений способом відновлення РГВ у свердловині після відкачки з використанням для розрахунків формули Г.Д.Еркіна.
Інші реферати на тему «Географія фізична, геологія, геодезія»:
Правила ведення польових журналів при нівелюванні І, ІІ, ІІІ, IV класів
Картографічне моделювання. Його принципи та види
Дефініція гідрохімічної системи за функціонально- геосистемним принципом та її математична формалізація
Планування та організація виконання комплексу топографо-геодезичних робіт при створенні планів в масштабі 1:2000 на Івано-Франківському об’єкті
Графічні матеріали