Сторінка
1
План.
Вступ 3
Розділ І. Особливості функціонування тіньової економіки. 5
1.1 Економічна природа тіньової економіки. 5
1.2 Структурні складові тіньової економіки. 6
1.3 Особливості становлення тіньової економіки в різних економічних системах. 11
Розділ ІІ. Оцінка фінансових аспектів функціонування тіньової економіки. 18
2.1 Аналіз якісних особливостей розвитку та основні джерела живлення вітчизняної тіньової економіки. 18
2.2 Оцінка механізму поширення впливу „чорних” економічних структур на формування фінансових ресурсів України. 27
2.3 Експертно-аналітичні оцінки масштабів сучасної тіньової економіки 34
Розділ ІІІ. Напрямки вдосконалення законодавчої стратегії та механізми впливу держави на обмеження процесів тіньової економіки 43
3.1 Проблематичний характер правових чинників сприяння розвитку процесів тінізації економік України. 43
3.2 Вдосконалення механізму боротьби з поширенням тіньової економіки, проведення диференційованої політики щодо окремих секторів та суб’єктів тіньової економіки. 50
Висновок 58
Список використаної літератури 60
Додатки 62
Вступ
З другої половини 70-х років минулого століття феномен «тіньова економіка» привернув до себе увагу вчених і практиків різних країн (в першу чергу закордонних). В Україні, як союзній республіці СРСР, в цей період, за оцінками західних вчених, тіньова економіка складала 3—4% валового внутрішнього продукту (ВВП), що було значно нижче, ніж у країнах з ринковою економікою. В 80—90 роки відношення тіньової економіки до ВВП постійно зростало, і в 1990 році складало вже 10—11%. В ці часи тіньова економіка поряд з негативними виконувала і такі важливі соціальні функції, як компенсація інерційності офіційної економіки та реалізація підприємницької активності певної частини населення.
В період розбудови незалежної України не тільки відбулося багатократне зростання обсягів тіньової економіки, але і суттєво змінились її функції та соціально-економічні наслідки. Крім, безумовно, позитивних — забезпечення роботою значних верств населення та підняття рівня їх реальних доходів, в більшості ці наслідки негативні — це і зменшення дохідної частини бюджетів усіх рівнів через несплату податків, зростання корумпованості, деформація свідомості громадян через отримання доходів поза межами правового поля. Загальновизнано, що такі масштаби тіньової економіки складають загрозу національній безпеці України.
Зазначена проблема сьогодні набуває особливої актуальності у контексті реформування сучасного українського суспільства, тому що “тіньовий” обіг капіталів відверто загрожує економіці, соціально-політичній сфері, духовним цінностям суспільства, стає одним з основних факторів нестабільності в державі. Проблема “тіньової” економіки набула загальнодержавного значення. Лише вивчивши та осмисливши те, що відбувається у "тіньовій" економіці, можливо розібратися з існуючими тенденціями та повною мірою оцінити реальні процеси, які відбуваються у легальній, або "світлій", економіці. Тобто без останнього неможливо достатньо точно спрогнозувати перспективи подальшого соціально-економічного розвитку країни.
Саме тому метою роботи є вивчення теоретичних характеристик "тіньової" економіки, її характерних особливостей і загальних масштабів прояву в умовах вітчизняного сьогодення, окреслити основні напрями та визначити найбільш характерні особливості комплексної реалізації правової політики у вирішенні зазначеного питання.
Об’єктом даної роботи стала „тіньова” економіка та її місце в економіці України.
Предметом даної роботи стала сукупність відносин, що виникають між суб’єктами господарювання, які знаходяться в „тіні”.
Для досягнення поставленої мети, потрібно виконати ряд завдань даної роботи: визначення природи „тіньової економіки”, її структурних складових, особливостей розвитку, оцінити фінансові аспекти функціонування „тіньової економіки та визначити напрямки вдосконалення законодавчої стратегії.
При написанні даної роботи автором було використано цілу сукупність методів наукового дослідження, які включали в себе як загальні (порівняльний, історичний) так і спеціальні (метод статистичного аналізу, зведення та групування, індексний метод, а також метод відображення результатів досліджень у графічній та табличній формі).
Розділ І. Особливості функціонування тіньової економіки.
1.1 Економічна природа тіньової економіки.
Як суспільне явище "тіньова" економіка притаманна усім країнам незалежно від моделі та рівня їх соціально-економічного розвитку.
Вагомою проблемою, що ускладнює дослідження "тіньової"" економіки, є суттєва нестача, а нерідко і повна відсутність необхідних інформаційно-статистичних даних. Дослідженням перешкоджає або кон'юнктурне відомче приховування необхідної наявної інформації, або фактична неможливість застосування загальноприйнятих підходів до предметного дослідження суб'єктів і об'єктів системи "тіньових" економічних відношень та характерних особливостей функціонування внутрішніх структур і складових механізмів зазначеного економічного укладу.
Насамперед звертає на себе увагу існуюче різноманіття термінів, що використовуються для визначення поняття "тіньової"" економічної діяльності. Із західної літератури до нашого внутрішнього вжитку їх перекочувало не менше дюжини: "тіньова економіка", "неформальна економіка", "скрита (прихована) економіка", "неофіційна економіка", "вторинна економіка", "чорна економіка", "таємна економіка", "підпільна економіка", "нелегальна економіка", "контрекономіка", "друга економіка", "паралельний ринок", "чорний ринок" тощо. Такий багаточисельний набір термінів не є випадковим і відображає не стільки відсутність єдності щодо понятійного розуміння суті зазначеного питання, скільки віддзеркалює різні аспекти і структурні складові "тіньової" економіки, а також підкреслює внутрішню якісну складність цього феноменального явища суспільного життя, що, як зазначалось, притаманний всім країнам.
Як органічна складова економіки будь-якого суспільства, "тіньова" економіка являє собою господарсько-комерційну діяльність, яка внаслідок певних причин (інколи і історично виправданих), прагне уникнути державного обліку та контролю. При цьому між офіційною економікою та її тінню є досить "розмита" зона, і критерії виділення "тіньової" економіки у порівняно локальний сектор господарювання мають переважно не стільки економічний, скільки соціально-правовий характер. [10;10]
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Форми регулювання валютно-фінансових потоків
Маркетингова оцінка цінової політики споживачів
Механізм та системи забезпечення фінансової безпеки держави
Основні види фінансових посередників, їх функції та джерела фінансування
Перспективні напрями розвитку безготівкових розрахунків у платіжному обороті України