Сторінка
1
Зміст
Вступ. 3
1. Поняття та сутність бюджетних відносин і бюджетного процесу. 4
1.1 Соціально - економічна сутність і роль державного бюджету. 4
1.2 Бюджетний устрій і бюджетний процес в країнах ринкової економіки. 6
2. Стадії бюджетного процесу в Україні та їх характеристика. 10
2.1 Складання, розгляд та затвердження проекту бюджету. 10
2.2 Виконання бюджету. 13
2.3 Звіт про виконання бюджету. 15
3. Особливості бюджетного процесу в 2002-2003 рр. 17
3.1 Хроніка бюджетного процесу 2002 року. 17
3.2 Проблеми та перспективи бюджетного процесу 2003 року. 20
Висновки. 35
Література. 37
Вступ
Тема даної курсової роботи – “Бюджетний процес в Україні”.
Мета написання даної курсової роботи полягає в дослідженні питань, пов’язаних з поняттям та сутністю бюджетного процесу в Україні. Також метою написання курсової роботи є поглиблення теоретичних і практичних знань з бюджетної системи України, вироблення умінь застосовувати їх при вирішенні конкретних практичних завдань.
Актуальність обраної теми полягає в тому, що ефективність та успішність практичної реалізації положень Бюджетного кодексу України залежить від наявності ефективних механізмів їх впровадження та передбачає чітке знання теоретичних, методологічних основ та нормативно-правових актів, пов’язаних з Бюджетним кодексом та бюджетним процесом на всіх рівнях державного управління.
Основними завданнями курсової роботи є: вивчення та узагальнення теоретико-методологічних засад з питань організації бюджетного процесу в Україні; проведення всебічної діагностики існуючих недоліків і переваг в бюджетній сфері.
В роботі розкриті наступні питання:
- Поняття та сутність бюджетних відносин і бюджетного процесу.
- Соціально - економічна сутність і роль державного бюджету.
- Основні стадії бюджетного процесу в Україні.
- Особливості бюджетного процесу в 2002-2003 рр.
- Тощо.
При написанні роботи автором були використані різноманітні теоретичні, аналітичні та статистичні матеріали, закони України, зокрема, Бюджетний Кодекс України, Закон „Про державний бюджет України на 2003 рік”, та інші нормативні документи, які регламентують бюджетний процес в Україні. Особливу увагу автор приділив вивченню аналітичних матеріалів Групи фіскального аналізу при Комітеті Верховної Ради з питань бюджету.
1. Поняття та сутність бюджетних відносин і бюджетного процесу
1.1 Соціально - економічна сутність і роль державного бюджету
Слово «бюджет» походить від нормандського bouge, bougtte, що в перекладі означає «кишеня», «мішок». Це слово почали використовувати англійці, змінивши його на budget, що в дійсності виявився шкіряним мішком, у якому приносили в парламент документи, де були дані про державні доходи і витрати, а потім словом budget стали називати доповідь канцлера скарбниці, з якою він виступав у парламенті.
Перші спроби складання бюджету, у формі кошторисів доходів і витрат , у Європі зафіксовані у Франції в часи Пилипа Красивого в 1302 році. Надалі вони були припинені, тому що глава держави, як правило, повновладно і безконтрольно розпоряджався всіма державними коштами. Фінанси держави не були відділені від королівських.
В даний час майже не залишилося держав, що свою діяльність не фінансували б з державного бюджету країни.
Фінансові відносини, що складаються в державі з підприємствами, організаціями, установами і населенням, називаються бюджетними.
Бюджетні відносини різноманітні (між секторами економіки, сферами суспільної діяльності, галузями народного господарства, територіями країни) і охоплюють усі рівні господарювання (державний, місцевий).
Бюджетним відносинам притаманний об'єктивний характер. Він зумовлений тим, що в руках держави щорічно повинна концентруватися визначена частка національного доходу, необхідна для задоволення соціально-культурних потреб громадян, рішення оборонних задач, покриття загальних витрат державного керування.
Сукупність бюджетних відносин по формуванню і використанню бюджетного фонду країни складає поняття державного бюджету. Інакше, державний бюджет – основний фінансовий план країни, що має силу закону, тому що проект бюджету щорічно обговорюється і приймається законодавчим органом (у ринкових країнах: парламент країни, муніципальні збори штату).
Державний бюджет – ведуча ланка фінансової системи й основна фінансова категорія. У ньому поєднуються головні доходи і витрати держави. Бюджет поєднує основні фінансові категорії (податки, державний кредит, державні витрати) у їхній дії.
Державний бюджет завжди являє собою компроміс між основними групами носіїв різних соціально-економічних інтересів у країні. Це компроміс між власниками і найманими працівниками з питань оподатковування, власності, доходів і заробітної плати, з питань бюджетних витрат на соціальні цілі; компроміс між загальнодержавними і місцевими інтересами; компроміс між промисловими і сільськогосподарськими районами у відношенні розподілу податків і бюджетних дотацій; компроміс між інтересами окремих галузей з приводу податків, субсидій, пільгових кредитів і державних замовлень, підрядів на будівництво, інвестиційних премій.
Будучи економічною формою існування реальних, об'єктивно обумовлених розподільних відносин, виконуючи специфічне суспільне призначення - по задоволенню потреб суспільства і його державно-територіальних структур, бюджет може розглядатися в якості самостійної економічної категорії. Ця категорія, будучи частиною фінансів, характеризується тими ж рисами, що притаманні фінансам у цілому, але одночасно має особливості, що відрізняють її від інших сфер і ланок фінансових відносин. До числа особливостей відносяться наступні:
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Місце і стан неторгових операцій в діяльності комерційних банків України
Методологічні підходи щодо класифікації форм та видів грошових позичок
Валютні курси. Котирування
Фінансове забезпечення відтворення основних фондів підприємства
Позабюджетна діяльність вищих навчальних закладів: аналіз чинників, що впливають на її здійснення