Сторінка
12

Бюджетний процес в Україні

21 листопада 2002 року Верховна Рада України прийняла Постанову № 226-IV "Про прийняття у другому читанні Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік ".

При розгляді поданого на друге читання проекту бюджету на 2003 рік Бюджетним комітетом підтверджено принципову позицію народних депутатів щодо необхідності значно покращити становище місцевих бюджетів і прийняте рішення про збільшення обсягу додаткового бюджетного ресурсу місцевим бюджетам на суму 1 мільярд 614 мільйонів гривень проти урядового проекту. Відповідно, обсяг дотації вирівнювання, за пропозицією профільного комітету, становитиме 5425,7 млн. грн., обсяг коштів, що передається з місцевих бюджетів до державного бюджету, запропоновано в сумі 2399,9 млн. грн., а обсяг додаткової дотації на зменшення фактичних диспропорцій через нерівномірність мережі бюджетних установ складає 217 млн. грн.

Відповідно до статті 43 Бюджетного кодексу, друге читання проекту закону про Державний бюджет України передбачає в першу чергу затвердження загального обсягу дефіциту (профіциту), доходів і видатків Державного бюджету України з подальшим постатейним голосуванням проекту закону про Державний бюджет України, поданого Кабінетом Міністрів України на друге читання.

У ході пленарного засідання за статтю 1 проекту закону від Кабінету Міністрів проголосувало "за" лише 6 народних депутатів, "проти" - 79, не голосували 324 народні депутати, і рішення не було прийняте. При повторному голосуванні за урядовий проект у цілому, без визначання по окремих статтях "за" проголосувало 5 народних депутатів, "проти" -84, "утрималось" - 3, не голосували 322. Рішення не було прийняте.

Ні положення Бюджетного кодексу, ні Регламент Верховної Ради не передбачають голосування у другому читанні пропозицій Бюджетного комітету, але для виходу зі становища, що склалося, депутат С. Терьохін висунув пропозицію про застосування режиму "ad hoc" , яку підтримала більшість народних депутатів ("за" проголосували 264 депутати). Отже, прийняття рішення про застосування режиму "ad hoc" надало можливість у ході пленарного засідання відступити від регламентних процедур і проголосувати в другому читанні варіант бюджету, підготовлений Комітетом з питань бюджету - суб'єктом бюджетного процесу, відповідно до Бюджетного кодексу. За проект бюджету від профільного комітету проголосувала більшість народних депутатів ( "за" проголосували 272 народні депутати).

Отже, 21 листопада поточного року Верховна Рада України прийняла у другому читанні проект бюджету на 2003 рік, відповідно до норм Бюджетного кодексу, та вчасно затвердила положення та обсяги міжбюджетних трансфертів, які необхідні для формування і прийняття місцевих бюджетів і не підлягають розгляду в третьому читанні.

Того ж дня, 21 листопада 2002 року Верховна Рада України, відповідно до пункту 12 статті 85 Конституції України, прийняла Постанову про надання згоди на призначення Президентом України на посаду Прем'єр-міністра України Януковича В.Ф.

17 грудня 2002 року Верховна Рада України скасувала результати голосування за Постанову Верховної Ради України від 21 листопада 2002 року "Про прийняття у другому читанні проекту Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік" і направила Кабінету Міністрів України проект Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік для підготовки його на повторне друге читання та внесення до 23 грудня 2002 року на розгляд Верховної Ради України.

23 грудня 2002 року Кабінет Міністрів України подав до Верховної Ради України доопрацьований до повторного другого читання проекту Закону України „Про Державний бюджет України на 2003 рік" для прийняття його у повторному другому читанні".

У переданому до парламенту на повторне друге читання проекті Державного бюджету України на 2003 рік уряд запропонував встановити доходи Державного бюджету України на 2003 рік в сумі 49 млрд. 109 млн. 171,3 тис. гривень, в тому числі доходи загального фонду держбюджету в сумі 37 млрд. 920 млн. 930,2 тис. гривень. Обсяг видатків Державного бюджету України на 2003 рік розраховано у сумі 51 млрд. 92 млн. 550,1 тис. гривень, в тому числі витрати загального фонду держбюджету в сумі 38 млрд. 830 млн. 930,2 тис. гривень.

За уточненими прогнозами, валовий внутрішній продукт становитиме 240 млрд. грн., що менше попереднього прогнозу на 7 млрд. грн.; темп зростання реального ВВП становитиме 4% (без змін); індекс споживчих цін (до попереднього року) - 105,2%, що на 2,5% менше, ніж прогнозувалося раніше; офіційний середньорічний обмінний курс - 5,48 грн/дол. проти раніше задекларованого 5,57 грн/дол. Уточнення основних макропоказників економічного розвитку України на 2003 рік загалом вплинуло на зменшення доходів бюджету на 1,2 млрд. грн., зокрема, зменшено порівняно з попереднім прогнозом обсяг: податку на прибуток підприємств - на 642 млн. грн.; показник надходжень податку на додану вартість - на 428 млн. грн.; прогноз надходжень від ввізного мита - на 73 млн. грн. Крім того, уряд запропонував зменшити обсяг надходження перевищення доходів над витратами Національного банку України в наступному році на 200 млн. грн. В проекті держбюджету враховано пропозицію парламенту про додаткове вилучення до державного бюджету частки доходів державних підприємств в сумі 350 млн. грн.

Відповідно до прогнозного обсягу державного бюджету, що були враховані урядом на повторне друге читання, показники міжбюджетних відносин між державним бюджетом і місцевими бюджетами на 2003 рік так само не зазнали суттєвих змін, порівняно з показниками законопроекту КМУ поданого на перше читання. Отже, у порівнянні з показниками, прийнятими Верховною Радою у першому і другому читаннях, позиція уряду так само залишилася у принциповому протиріччі з позицією народних депутатів щодо обсягу міжбюджетних трансфертів місцевим бюджетам.

Голова Бюджетного комітету Петро Порошенко, коментуючи презентований Кабінетом Міністрів 23 грудня законопроект на повторне друге читання, висловив впевненість, що парламент не підтримає новий варіант бюджету на 2003 рік, і додав, що комітет готовий продовжити консультації з урядом і "намагатися зробити максимально можливе, щоб шлях пошуку компромісів був пройдений до кінця". П. Порошенко також відзначив, що уряд у своєму варіанті проекту бюджету-2003 не врахував пропозицій комітету стосовно збільшення фінансування місцевих бюджетів.

24 грудня 2002 року Верховна Рада України прийняла чотири законопроекти, які, за оцінками Комітету з питань фінансів і банківської діяльності, збільшать надходження до бюджету на 2003 рік на 2,3 млрд. грн. Так, прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про податок на додану вартість", Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування", яким, зокрема, тимчасово, на 2003 рік, встановлено єдину ставку акцизного збору на бензини в розмірі EUR60 за тону, а також прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" з пропозиціями Президента та закон, що переносить набрання чинності Митного кодексу з 1 січня 2003 на 1 липня 2003 року.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Фінанси»: