Сторінка
8

Бюджетний процес в Україні

- посилення інноваційної складової економічного розвитку регіонів;

- запровадження механізму стимулювання регіонального та місцевого розвитку.

Положення статті 33 "Визначення Основних напрямів бюджетної політики на наступний бюджетний період" Бюджетного кодексу України надають Урядові України прерогативу встановлювати основні пріоритети бюджетної політики і спрямовані на гармонізацію напрямів соціально-економічних програм діяльності уряду з основним фінансовим інструментом їх реалізації - державним бюджетом. Отже, цього року Кабінет Міністрів України практично вперше отримав законодавче право розробляти бюджетну політику і тим самим мав покращити бюджетний процес на стадії формування, розгляду і прийняття основного фінансового плану держави. Крім того, Бюджетним кодексом встановлено 10 основних питань, які мають бути обов'язково висвітлені в проекті цього документу і подані за відповідною процедурою до Верховної Ради України - у такий спосіб розробники Кодексу намагалися розв'язати щорічну проблему розгляду і прийняття законопроекту про бюджет наступного року вчасно до початку нового бюджетного періоду.

31 травня 2002 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 712 "Про схвалення проекту Основних напрямів бюджетної політики на 2003 рік". Як зазначено у цьому документі, формування Основних напрямів бюджетної політики на 2003 рік відбувалося в умовах, коли в податково-бюджетній сфері накопичилися системні проблеми, зокрема:

- необхідність проведення податкової реформи з реальним зменшенням податкового навантаження та скасуванням численних податкових пільг, які призводять до втрати економічної мотивації;

- необхідність підвищення доходів населення з одночасною відмовою від системи пільг у наданні послуг, яка виявилася неефективною;

- потреба у розв'язанні проблем з адміністрування податків, які призводять до одночасного зростання як недоїмки, так і обсягів невідшкодованого податку на додану вартість;

- загострення боргової ситуації у зв'язку з піковим навантаженням виплат за державним боргом у 2003 році та зменшення надходжень від приватизації державного майна;

- неможливість своєчасного стягнення заборгованості суб'єктів господарювання, які не повернули кредити, отримані під державні гарантії;

- відставання структурних реформ у галузях бюджетної сфери, що призводить до зниження ефективності використання бюджетних коштів.

Виходячи з наведених умов формування бюджетної політики на наступний рік, Кабінет Міністрів України розробив та подав до Верховної Ради проект Основних напрямів бюджетної політики на 2003 рік. У сфері формування міжбюджетних відносин проект Основних напрямів бюджетної політики на 2003 рік, поданий Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради, передбачає продовження політики стабільності і прозорості фінансових відносин між державним і місцевими бюджетами зі збереженням досягнутого рівня питомої ваги місцевих бюджетів у консолідованому бюджеті.

Окрім цього, проектом Основних напрямів бюджетної політики на 2003 рік запропоновано запровадження поетапного переходу до здійснення ряду програм державного бюджету шляхом надання додаткових субвенцій місцевим бюджетам на соціальний захист працівників вугільної промисловості, забезпечення інсуліном та закупівлю лікарських засобів для лікування окремих хвороб, інформатизацію і забезпечення підручниками учнів загальноосвітніх шкіл, надання соціальних гарантій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і виконання інвестиційних проектів. Тобто, прогнозувалося збільшення обсягу видатків місцевих бюджетів за рахунок одночасної передачі до місцевих бюджетів додаткових бюджетних повноважень.

Проектом Основних напрямів бюджетної політики на 2003 рік також передбачалося встановити розмір коефіцієнта вирівнювання у розрахунку міжбюджетних трансфертів на рівні 0,8 проти 0,9 у 2002 році.

14 червня 2002 року Кабінет Міністрів України прийняв Розпорядження № 339-р "Про схвалення Концепції Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2003 рік". Серед головних цілей урядової політики на 2003 рік цим документом встановлено: цілковитий перехід на адресну грошову допомогу, створення умов для введення в дію Податкового кодексу з 2004 року і впровадження Концепції Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2003 рік.

19 червня поточного року на першій сесії четвертого скликання розпочалися Парламентські слухання з питань бюджетної політики на 2003 рік. На пленарних засіданнях Верховної Ради України проект Основних напрямів бюджетної політики на 2003 рік було розглянуто та обговорено щодо його відповідності вимогам Конституції України, положенням та нормам Бюджетного кодексу України, діючому законодавству України та стратегічним пріоритетам державної політики.

4 липня 2002 року Верховна Рада України прийняла Постанову № 32-IV про прийняття до відома "Основних напрямів бюджетної політики на 2003 рік", поданих Кабінетом Міністрів України, з одночасною ухвалою пропозицій і доручень Верховної Ради України до Основних напрямів бюджетної політики на 2003 рік.

За результатами парламентських слухань щодо проекту Основних напрямів бюджетної політики на 2003 рік Верховна Рада України в установчій частині прийнятого документу звернула увагу на недосконале планування місцевих бюджетів та формування міжбюджетних трансфертів у попередніх роках та 2002 р. і постановила, що: питома вага місцевих бюджетів у консолідованому бюджеті повинна становити не менше 40 відсотків; у складі капітальних видатків необхідно передбачити програми місцевого значення в рівних пропорціях між регіонами, вдосконалити методику розподілу міжбюджетних трансфертів та порядок їх перерахування з метою гарантування своєчасності, рівномірності і повноти їх отримання та узгодити їх з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету, а також запропоновано уточнити коефіцієнт вирівнювання для розрахунку міжбюджетних трансфертів на наступний рік.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Фінанси»: