Сторінка
6

Бюджетний процес в Україні

За порушення порядку проходження і виконання платіжних доручень по доходах і видатках Державного бюджету України установи банків і підприємства зв'язку сплачують штраф у розмірі 5% від суми затриманого платежу або перерахованих із бюджету коштів за кожний день прострочення. Суми штрафів зараховуються в державний бюджет.

Президент також заборонив органам державної виконавчої влади, підприємствам, організаціям і установам перераховувати кошти Державного бюджету України та державних цільових фондів на рахунки строкових депозитів в установах банків

2.3 Звіт про виконання бюджету

Бюджетний процес завершується затвердженням звіту про виконання бюджету. Це і є його остання стадія.

Звіт про виконання Державного бюджету України за минулий рік надається Президенту України, Верховній Раді у вигляді письмового звіту. На засіданні Верховної Ради заслуховується доповідь Кабінету Міністрів, з якою виступає Міністр фінансів, або особа, що виконує його обов'язки.

Протягом двох тижнів після цього постійні комісії розглядають звіт і готують висновки. Звіт про виконання Державного бюджету повинен бути розглянутий не пізніше 1 травня. На засіданні Верховної Ради заслуховуються висновки постійної комісії з питань бюджету та інших постійних комісій.

Після обговорення приймається постанова про звіт про виконання Державного бюджету.

Верховна Рада України може і не затвердити звіт про виконання бюджету і розглянути питання про відповідальність державних органів і посадових осіб виконавчої влади за порушення бюджетного законодавства. Затвердженням звіту про виконання бюджету Верховна Рада народних депутатів здійснює контроль за його виконанням, оцінює правомірність дій органів виконавчої влади, доцільність змін, що вносилися в бюджет під час його виконання. Затвердження звіту про виконання бюджету є схваленням дій органів виконавчої влади, які виконували приписи Ради, що містилися в акті про бюджет.

Постанова Верховної Ради України щодо звіту про виконання Державного бюджету України публікується для загального відома в засобах масової інформації.

3. Особливості бюджетного процесу в 2002-2003 рр.

3.1 Хроніка бюджетного процесу 2002 року

Із прийняттям Верховною Радою Закону "Про Державний бюджет України на 2002 рік" було завершено початковий етап бюджетного процесу 2002 року - першого року життя бюджетної системи за новим Бюджетним кодексом та року виборів до Верховної Ради. Поряд із наполегливими спробами уряду та парламенту витримати нові законодавчі вимоги у Бюджеті-2002, під час складання і розгляду цього документу були присутні епізоди, коли норми Кодексу не знаходили свого втілення чи викликали неоднозначні інтерпретації та палкі дискусії. Така ситуація була прогнозованою, бо Бюджетний кодекс вперше жорстко дисциплінував процес політичного узгодження і ухвалення бюджетних пріоритетів, на відміну від практики, що існувала до його прийняття.

Поданий Кабінетом Міністрів України законопроект "Про Державний бюджет України на 2002 рік" та супровідні матеріали до нього в основному відповідали положенням Бюджетного кодексу та пропонували новаційні підходи до формування бюджету. Обговорення запропонованих підходів вимагало певного часу для узгодження позицій виконавчої та законодавчої гілок влади у ході всіх трьох читань законопроекту у Верховній Раді. Свідченням тернистого проходження законопроекту у Верховній Раді було те, що навіть ключові параметри бюджету обговорювалися після їх затвердження у другому читанні. Крім того, урядом у пакеті документів були подані пропозиції про прийняття п'яти додаткових законопроектів, що мали на меті збільшення доходної частини бюджету 2002 року. Така пропозиція суперечила пункту 3 статті 27 Бюджетного кодексу України, за яким будь-які закони, що впливають на доходну чи видаткову частини бюджетів, повинні бути оприлюднені до 15 серпня року, що передує введенню цих законів в дію; в іншому разі норми відповідних законів, що впливають на формування доходної або видаткової частини бюджетів, повинні застосовуватися не раніше початку бюджетного періоду, наступного за плановим, тобто в даному випадку при формуванні бюджету 2003 року. З іншого боку, суттєвий вплив на характер обговорення бюджетного законопроекту справили позиції окремих депутатів щодо вирішення соціальних питань у бюджеті в переддень виборів. Зокрема, це стосується виключення статті 48, яка обмежувала дію окремих соціальних законів щодо надання пільг певним категоріям громадян. Все це обумовило складне проходження законопроекту "Про Державний бюджет України на 2002 рік" через парламент. Попри всі складнощі, законопроект було прийнято Верховною Радою 20 грудня 2001 року і до кінця року підписано Президентом України.

Хроніка бюджетного процесу 2002 року наведена в таблиці 3.1.

Таблиця 3.1. Хроніка бюджетного процесу 2002 року

28 травня 2001 р.

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 590 "Про основні засади складання проекту Державного бюджету України на 2002 рік"

31 травня 200 1р.

Президент України Л.Д.Кучма звернувся до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з Посланням "Про основні напрями бюджетної політики на 2002 рік"

21 червня 200 1р.

Верховна Рада України прийняла Постанову № 2543-1 1 1 "Про Основні напрями бюджетної політики на 2002 рік (Бюджетна резолюція)"

5 вересня 2001 р.

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1 194 "Про схвалення проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік"

5 вересня 2001 р.

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1 195 "Про затвердження Формули розподілу обсягу міжбюджетних трансфертів (дотацій вирівнювання та коштів, що передаються до державного бюджету) між державним бюджетом та місцевими бюджетами"

14 вересня 2001 р.

Кабінет Міністрів України подав до Верховної Ради України проект Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік"

16 жовтня 2001 р.

Верховна Рада України прийняла Постанову № 2763-1 1 1 "Про порядок розгляду проекту Закону України про Державний бюджет України на 2002 рік у першому читанні"

15 листопада 2001 р.

Верховна Рада України прийняла Постанову № 2769-1 1 1 "Про схвалення Висновків і пропозицій до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2002 рік"

22 листопада 2001 р.

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1568 "Про схвалення проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2002 рік", доопрацьованого для другого читання у Верховній Раді України

29 листопада 2001 р.

Верховна Рада України прийняла Постанову № 2819-1 1 1 "Про розгляд проекту Закону України про Державний бюджет України на 2002 рік у другому читанні"

6 грудня 2001 р.

Верховна Рада України прийняла Постанову № 2846-1 1 1 "Про проект Закону про Державний бюджет України на 2002 рік" щодо повернення його на доопрацювання та для подання на розгляд Верховної Ради України у повторному другому читанні

13 грудня 2001 р.

Верховна Рада України прийняла Постанову № 2877-1 1 1 "Про прийняття у другому читанні проекту Закону про Державний бюджет України на 2002 рік"

20 грудня 2001 р.

Верховна Рада України прийняла Закон України № 2905-1 1 1 "Про Державний бюджет України на 2002 рік"

20 грудня 2001 р.

Президент України Л.Д.Кучма підписав Закон України "Про Державний бюджет України на 2002 рік"

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Фінанси»: