Сторінка
11
У порівнянні з показниками міжбюджетних трансфертів, ухваленими Верховною Радою в першому читанні, обсяг дотації вирівнювання зменшено на 866,8 млн. грн., а обсяг коштів, що передаються до державного бюджету, збільшено на 518,2 млн. грн. Детальні показники порівняння проектів бюджетів у частині формування міжбюджетних відносин наведено у таблиці 1 у додатку до статті.
У процесі доопрацювання проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2003 рік" для подання його на друге читання Кабінет Міністрів України вніс зміни до обсягів міжбюджетних трансфертів з державного бюджету до місцевих бюджетів, а саме:
здійснено коригування фактичних надходжень доходів місцевих бюджетів за 1999-2001 роки, які є базою для обчислення прогнозних обсягів доходів, що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів на 2003 рік, без збільшення їх загальної суми;
збільшено прогнозний обсяг доходів місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні міжбюджених трансфертів на суму 42 млн. грн., в основному надходжень від розміщення в установах банків тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів, а також збільшено прогнозний обсяг надходжень до бюджету розвитку місцевих бюджетів на 90 млн. грн. за рахунок уточнення прогнозу надходжень від продажу землі несільськогосподарського призначення;
збільшено розрахунковий обсяг видатків місцевих бюджетів на придбання медикаментів на 30 млн. грн., а також враховано уточнення показників чисельності населення, яке обслуговується у відомчих загальнодержавних закладах, та переадресацію коштів між бюджетами окремих міст і районів;
збільшено субвенцію з державного бюджету на надання пільг населенню на придбання твердого палива та скрапленого газу на 21,1 млн. гривень;
збільшено обсяг субвенції на виплату допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям та інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам на загальну суму 270,5 млн. грн. за рахунок відповідного зменшення обсягу дотацій вирівнювання місцевим бюджетам та збільшення коштів, що передаються до державного бюджету з місцевих бюджетів.
Відповідно до схвалених Верховною Радою України пропозицій до законодавчого врегулювання питання створення місцевої міліції, видатки на утримання підрозділів патрульно-постової служби, дорожньо-патрульної служби та дорожнього нагляду, дільничних інспекторів міліції, приймальників-розподільників для неповнолітніх, спеціальних приймальників-розподільників та адресно-довідкових бюро в обсязі 214,8 млн. гривень перенесено з місцевих бюджетів до державного бюджету.
Як зазначається у супровідному листі до законопроекту, з метою стимулювання росту податкоспроможності передбачається додаткова дотація з державного бюджету Автономній Республіці Крим, 11 обласним бюджетам та бюджету міста Севастополя в обсязі 40,2 млн. грн., обчислена, виходячи з обсягів перевищення сум приросту розрахункових показників доходів на 2003 рік порівняно з відповідним показником на 2002 рік над аналогічним показником по видатках. Цей додатковий обсяг трансфертів надано для обласних бюджетів, які зазнали найбільш суттєвого погіршення фінансових відносин з державним бюджетом у проекті бюджету-2003, поданому на перше читання, проти показників міжбюджетних трансфертів, затверджених у бюджеті поточного року. Зокрема, для республіканського бюджету АРК обсяг додаткової дотації становить 2,7 млн. грн., обласного бюджету Дніпропетровської області - 6,2 млн. грн., Донецької - 7,5 млн. грн., Запорізької - 5,4 млн. грн., Київської - 1,8 млн. грн., Луганської - 1,2 млн. грн., Миколаївської - 2,1 млн. грн., Одеської - 4,0 млн. грн., Полтавської -1,5 млн. грн., Сумської - 0,9 млн. грн., Харківської -3,9 млн. грн., Херсонської - 0,1 млн. грн. і міського бюджету міста Севастополя - 0,8 млн. грн.
Також на виконання Бюджетних висновків Верховної Ради України запропоновано нові текстові статті в частині взаємовідносин між державним та місцевими бюджетами. Перша пропонує для врегулювання міжбюджетних відносин на рівні району, села, селища та міста районного значення обчислення обсягу міжбюджетних трансфертів між районним бюджетом та бюджетами міст районного значення, сіл, селищ здійснювати наступного року в порядку, визначеному Радою міністрів Автономної Республіки Крим та обласними державними адміністраціями. Друга врегульовує можливість покриття Державним казначейством України за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку тимчасових касових розривів щодо видатків на оплату праці та нарахування на неї, придбання продуктів харчування та медикаментів без нарахування відсотків за користування цими коштами.
У цілому, згідно з пропозиціями уряду, поданий проект бюджету на друге читання зменшує обсяг видатків місцевих бюджетів, що враховується при визначенні міжбюджетних трансфертів на 2003 рік, на 442,8 млн. грн. проти проекту, поданого на перше читання, і становить 15,1 млрд. грн. Дотація вирівнювання, відповідно, зменшується на 244,6 млн. грн., і збільшується обсяг коштів, що передаються з місцевих бюджетів до державного бюджету на млн. грн. Водночас збільшується обсяг цільових субвенцій з державного бюджету на суму млн. грн.
16 листопада 2002 року Президент України Указом N 1050/2002 у зв'язку з необхідністю реалізації проголошеного курсу на реформування політичної системи в державі, забезпечення з цією метою конструктивної взаємодії і співпраці з Верховною Радою України у створенні відповідального і ефективно діючого Уряду України припинив повноваження Кінаха А.К. як Прем'єр-міністра України у зв'язку з прийняттям рішення про його відставку.