Сторінка
9
10 вересня 2002 року, виступаючи на Всеукраїнських зборах представників органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадськості, Президент України Леонід Кучма окремо зупинився на проблемних питаннях міжбюджетної реформи в Україні. Глава держави, зокрема, зазначив, що за останні 7-8 років частка місцевих бюджетів у валовому внутрішньому продукті країни скоротилася майже вдвічі, разом з цим постійно поглиблюється суперечність між тими завданнями, що покладаються на місцеві органи самоврядування і місцеві органи виконавчої влади, та їхніми фінансовими можливостями. Під час зустрічі Президент визначив напрямки удосконалення положень Бюджетного кодексу в частині збалансування доходів і видатків органів місцевого самоврядування через формування самодостатніх територіальних громад, зокрема у сільській місцевості, визнав необхідність зміцнення фінансово-економічної бази місцевого самоврядування. Президент запропонував прискорити впровадження податку на нерухомість, повною мірою використовувати потенціал податків на землю та компенсувати місцевим бюджетам втрати, пов'язані з ухваленням державними органами тих чи інших рішень.
Глава держави наголосив на необхідності вдосконалення розподілу прибуткового податку з громадян між місцевими бюджетами, а для створення умов зацікавленості органів місцевого самоврядування у нарощуванні власної доходної бази та доходної бази державного бюджету - створення системи, відповідно до якої приріст доходної бази не призводив би до скорочення обсягів трансфертів, що надаються місцевим бюджетам. Окрім цього, було вказано на необхідність врегулювання взаємовідносин районних органів влади з органами самоврядування сільського і селищного рівня та міст районного значення, що й досі залишаються неврегульованими - реформування міжбюджетних відносин на рівні "район, сільська та селищна територіальна громада, а також громада міста районного значення" має стати черговим кроком бюджетної реформи. Наприкінці було відзначено важливість впровадити необхідні зміни вже в бюджет наступного року і запропоновано завершити реформу міжбюджетних відносин у 2004 році.
14 вересня 2002 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1383 "Про схвалення проекту Закону України "Про Державний бюджет України на 2003 рік". У тексті поданого Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України законопроекту "Про Державний бюджет України на 2003 рік" підтверджено, що важливим пріоритетом у розподілі бюджетних ресурсів на 2003 рік є збереження стабільних обсягів міжбюджетних трансфертів, що забезпечується залишенням у місцевих бюджетах більшої частини приросту прогнозу прибуткового податку з громадян на 2003 рік порівняно з прогнозом цього податку на поточний рік.
Разом з цим трансфертна політика уряду в проекті бюджету на 2003 рік, поданого на перше читання, попри офіційні запевняння уряду, виявилося цілком протилежною і призвела до кардинального перерозподілу обсягів міжбюджетних трансфертів між державним бюджетом і 686 місцевими бюджетами та низки принципових недоліків у їх розрахунках. Детальний аналіз показників міжбюджетних відносин у проекті бюджету на 2003 рік наведено в статті "Політика уряду в частині формування міжбюджетних відносин, яка запропонована на 2003 рік", вміщеній у цьому бюлетені.
24 вересня 2002 року у Верховній Раді відбулося офіційне представлення законопроекту "Про Державний бюджет України на 2003 рік" Кабінетом Міністрів України. Із співдоповіддю виступив голова Комітету ВРУ з питань бюджету П. Порошенко. За підсумками рішень, ухвалених на засіданні парламентського комітету з питань бюджету, урядовий проект бюджету на наступний рік здобув негативну оцінку і був визнаний як такий, що не відповідає духу та букві послання Президента до Верховної Ради "Україна: поступ у XXI століття". Окрім цього, було відзначено, що поданий проект є внутрішньо суперечливим: з одного боку, серед головних завдань бюджетної політики на 2003 рік проголошувалося підвищення добробуту населення та його соціального захисту шляхом максимально ефективного використання бюджетних коштів, з другого боку, відповідно до поданого законопроекту, обсяг видатків загального фонду Державного бюджету України, з якого фінансуються соціальні програми, суттєво скорочувався в порівняні із затвердженими призначеннями на 2002 рік.
У виступах під час обговорення законопроекту відзначалося також, що в параметрах запропонованої урядом бюджетної політики на наступний рік відсутня можливість підвищувати рівень соціальних гарантій населенню - основного положення Послання Президента до Верховної Ради, де наголошується на необхідності соціальної переорієнтації економічної політики України.
У виступі основного доповідача зверталася увага на те, що наступний бюджетний рік має бути значно кращим для місцевих бюджетів: частка місцевих бюджетів у зведеному бюджеті зросте до 45,7 відсотка порівняно з 40 відсотками поточного року. Втім, вказані цифри є неспівставними, оскільки видатки до місцевих бюджетів передані без відповідних трансфертів з державного бюджету. Тобто, на завдання щодо здійснення платежів, пов'язаних із підвищенням заробітної плати освітянам, працівникам охорони здоров'я та певної частини видатків на утримання місцевої міліції, які покладаються на місцеві бюджети, з державного бюджету виділяється лише трохи більше половини необхідних коштів. У проекті бюджету-2003 не передбачаються кошти на погашення кредиторської заборгованості бюджетних установ, що фінансуються з місцевих бюджетів, при цьому на час обговорення законопроекту ця заборгованість зросла з початку року з 524 мільйонів до 782 мільйонів гривень (станом на 1 липня 2002 року). Окрім цього, було відзначено, що поданий проект державного бюджету не передбачає розвитку реформи міжбюджетних відносин, яка зупинилася на рівні районних бюджетів.
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Оцінка рівня ризику діяльності на основі зон ризику, оцінка ризику діяльності через імовірнісні характеристики, оцінка ризику (рейтинг) діяльності комерційного банку, обґрунтування підприємницьких рішень на основі оцінки границь фінансової стійкості під
Задоволення претензій кредиторів. Фінансова санація на ухвалу арбітражного суду
Інвестиційно-фінансовий портфель та управління ним
Методологічні підходи щодо класифікації форм та видів грошових позичок
Прогнозування науково-технічного прогресу