Сторінка
1

Фінанси і банківська система

1. Особливості фінансово-кредитної системи.

2. Суть і принципи організації банківської справи.

3. Ринок цінних паперів.

4. Фондова біржа.

5. Позичковий капітал. Підприємницький прибуток і процент. Прибуток банку.

1. Фінансово-кредитна система – це система дії грошового обігу в державі, який породжує ринок капіталів.

Капітал – це вартість, який приносить додаткову вартість, тобто це само зростаюча вартість.

Капітал може існувати у грошовій формі, цінних паперах, а також у формі факторів виробництва і товару. Але найбільш універсальна форма – це гроші (фінанси).

Англійський економіст Давид Рікардо дав таке визначення капіталу: “Капітал – це частина багатства країни, яка застосовується у виробництві і приводить у рух працю”.

Отже капітал – це суспільне багатство в різних його формах, яке в своєму русі приносить приріст, багатство. Тут важливим є ринок капіталу, який полягає в продажі і купівлі капіталу. Цей процес відбувається у формі позики капіталів.

Комерційний кредит – це позика товарів, банківська позика. Кредит – грошима, тому банки є інструментом ринку – капіталу, тобто це підприємство, що виконує посередницькі функції при здійсненні платежів і наданні грошового кредиту.

2. Діяльність банку полягає в тому, що вони приймають на збереження під певний процент вільні грошові засоби від підприємств і на цій основі нагромаджуються грошові засоби, які віддають в кредит на більший процент. Отже вся діяльність – операції банків поділяється на 2 види: з одного боку банки приймають вклади, а з іншого – віддають гроші у позику – кредит операції, які полягають у прийманні грошових вкладів (депозитів) і збільшенні грошових засобів банків, називають пасивними. А операції, спрямовані на використання цих грошових засобів з метою одержання доходу називають активними.

Пасивні операції полягають у прийманні вкладів у випуску банкомат і цінних паперів, що збільшує грошові засоби банку. При цьому власні капітали банку складають часто лише 7-8% від усіх засобів банку.

Активні операції – це позика грошей, купівля цінних паперів, що приносить дохід векселів (купівля векселів називається обліком векселів).

Позика надається банком на короткий строк – до 1 року (короткостроковий кредит), або на більш тривалий (довгостроковий кредит). Довгостроковий кредит надається під більший процент.

Доход банку (банківський прибуток) – це різниця між процентами по вкладах і процентами по позиці, які завжди вищі.

В залежності від функцій, які вони виконують, усі банки поділяються на такі види:

- Комерційні банки – здійснюють кредитування промисловості і торгівлі. Вони приймають вклади і випускають цінні папери.

- Інвестиційні банки – надають довгострокові кредити (інвестиції) підприємствам і випускають цінні папери.

- Емісійні банки – це центральні банки країни. Вони здійснюють емісію (випуск грошей-банкнот). Кредитують інші банки – це банки банків державні, зберігають золоті і валютні запаси країни.

- Спеціальні банки здійснюють кредитування будівельних підприємств (будівельні банки), сільського господарства (сільськогосподарські банки).

Населення; ощадні банки; надають кредити під заклад нерухомості землі – іпотечні банки.

Основні функції всіх банків:

1) Перетворення грошових засобів у капітал

2) Посередництво в кредитах

3) Посередництво в платежах.

3. Обов’язковим атрибутом ринкової економіки є – ринок цінних паперів.

Цінні папери – це документи, що засвідчують право володіння певною вартістю, завдяки чому приносять дохід. Але на відміну від реального капіталу є фіктивним, який тільки заміщає реальний капітал. Це:

1. Акція – цінний папір, який засвідчує частку капіталів на паях (акціонеру). Що приносить дохід у вигляді дивіденду ,які є частиною прибутку акціонерного товариства. Акції продаються не по номінальній вартості, а по курсу.

Акція випускається комерційними банками і щорічно власник її отримує прибуток – дивіденд.

2. Облігація – цінний папір, що надає його власнику право отримувати дохід у вигляді фіксованого проценту.

3. Сертифікат – вид облігацій, що засвідчує право на певну власність.

4. Вексель – боргове зобов’язання по комерційному кредиту.

5. Заключний лист – цінний папір, що видається іпотечним банком під заставу майна чи землі.

4. Фондова біржа на відміну від товарної, яка є постійно діючим ринком різних товарів – це організований ринок цінних паперів, яка подає послуги з купівлі і продажу їх.

Члени біржі – біржові маклери:

- брокери – працівники біржі, які є посередниками торгівлі цінними паперами

- ділери – працюють самостійно купивши патент. Вони отримують за свою діяльність комісійні – певний процент від суми угоди, а також частину відраховують біржі, яка складає її прибуток.

- Маклери укладаючи угоду по реалізації цінних паперів дотримуються принципу – купити дешевше, продати дорожче.

Операції на фондовій біржі є:

1. Касові – угоди укладаються з відстрочкою платежу.

2. Строкові – термінові.

Значна частина угод тут є фіксованими коли чіткого руху акції не відбувається, а оплачується тільки різниця в курсі акції.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Фінанси»: