Сторінка
3
Статутний капітал — це сума засобів засновників для забезпечення статутної діяльності. На державних підприємствах — це вартість майна, закріпленого державою за підприємством на правах повного господарського ведення; на акціонерних підприємствах — номінальна вартість акцій; для товариств з обмеженою відповідальністю — сума, що є часткою власників; для орендного підприємства — сума внесків його працівників і т. д.
Статутний капітал формується у процесі первісного інвестування засобів. Внески засновників у статутний капітал можуть бути у вигляді коштів, у майновій формі та у формі нематеріальних активів. Величина статутного капіталу оголошується при реєстрації підприємства, і при коригуванні його величини потрібно провести перереєстрацію установчих документів.
Додатковий капітал як джерело засобів підприємства утворюється в результаті переоцінки майна або продажу акцій за ціною, вищою від їхньої номінальної вартості.
Резервний капітал створюється згідно із законодавством або відповідно до установчих документів за рахунок чистого прибутку підприємства. Він виступає як страховий фонд для відшкодування можливих збитків і забезпечення захисту інтересів третіх осіб у разі недостатності прибутку для викупу акцій, погашення облігацій, виплати процентів за ними і т. д. За його величиною судять про запас фінансової міцності підприємства. Відсутність або недостатню його величину розглядають як фактор додаткового ризику вкладення капіталу в підприємство.
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) відображають у балансі накопичувальним підсумком з початку функціонування підприємства. Показує, на скільки збільшилась величина власного капіталу підприємства за рахунок результатів його діяльності. До засобів спеціального призначення і цільового фінансування належать безоплатно отримані цінності від фізичних і юридичних осіб, а також безповоротні і поворотні бюджетні асигнування на утримання об'єктів соцкультпобуту і на відновлення платоспроможності підприємств на бюджетному фінансуванні.
Основним джерелом поповнення власного капіталу є прибуток підприємства (рис.1.1).
|
Рис. 1.Джерела поповнення власного капіталу підприємства
Якщо підприємство збиткове, то власний капітал зменшується на суму збитків. Значну частку в складі внутрішніх джерел становлять амортизаційні відрахування від використовуваних власних основних коштів і нематеріальних активів. Вони не збільшують суму власного капіталу, а є засобом його реінвестування. До інших форм власного капіталу належать прибутки від здавання в оренду майна, розрахунки із засновниками і т. ін. Вони не відіграють помітної ролі у формуванні власного капіталу підприємства.
Основну частку в складі зовнішніх джерел формування власного капіталу утворює додаткова емісія акцій. Державним підприємствам може надати безоплатну фінансову допомогу держава. До числа інших зовнішніх джерел належать матеріальні і нематеріальні активи, які передають підприємству безоплатно фізичні і юридичні особи в порядку добродійності.
На реальну величину власного капіталу впливає також заборгованість засновників за внесками у статутний капітал і вартість акцій, викуплених в акціонерів, з метою їх наступного перепродажу або анулювання. Тому ці статті віднімаються з його суми.
Позиковий капітал (зобов’язання) підприємства характеризується наступними найважливішими параметрами, за якими розрізняють його види (таблиця 1.1).[29, с.11]
Таблиця 1.1 Класифікація позикових коштів (зобов’язань) підприємства
Параметр |
Класифікація |
Строковість |
- короткостроковий позиковий капітал (до 12 місяців) - довгостроковий позиковий капітал (понад 1 рік) |
Капіталодавець |
- банки та інші фінансово-кредитні інститути - постачальники та клієнти - власники - персонал - держава |
Умови одержання |
- згідно з кредитним чи іншим договором - за відсутності договору |
Цілі використання |
- здійснення інвестицій - поповнення оборотних коштів |
Форми залучення |
- грошові кошти (національна валюта, іноземна валюта) - у формі обладнання(фінансовий лізинг) - товарна форма - інші матеріальні і нематеріальні форми |
Забезпечення |
- забезпечені заставою (майном, майновими правами, цінними паперами) - гарантовані (банками, фінансами чи майном третьої особи) - з іншим забезпеченням (поручительство, свідоцтво страхової організації) - незабезпечені |
Плата за користування капіталом |
- виплата процентів (за фіксованою процентною ставкою, за плаваючою процентною ставкою) - без процентів |
Порядок погашення |
- одноразовий платіж - багаторазові платежі - з регресією платежів - у заздалегідь визначений термін чи без такого |
Залежно від строків виконання зобов’язань вітчизняними стандартами бухгалтерського обліку позиковий капітал підприємства поділяється на довгостроковий і поточний.
Згідно П(С)БО 2 під довгостроковими зобов’язаннями слід розуміти зобов’язання , що будуть погашені протягом терміну, який перевищує операційний цикл, якщо він більший 12 календарних місяців.
Довгострокові зобов’язання і відповідно довгостроковий капітал підприємства можна класифікувати за такими видами:
Інші реферати на тему «Фінанси»:
Місцеві фінанси як інструмент економічного зростання інвестицій аграрного ринку
Документальні перевірки правильності розрахунків платників з бюджетом
Територіальна громада – первинний суб’єкт місцевого самоврядування
Фінансування заходів з управління радіоактивними відходами
Міжнародні фінансові інституції МВФ: проблеми створення і діяльності