Сторінка
6
Курс «Громадянська освіта» продовжує суспільствознавчу складову початкової освіти і спрямовується на соціалізацію молодшого школяра. Змістове наповнення курсу зосередить учнів на усвідомленні суті взаємовідносин людини і суспільства, набутті демократичних цінностей, адекватному випробуванні соціальних ролей. Засвоєнні еталонів поведінки. Курс має на меті засвоєння духовних цінностей у різноманітних сферах. У пояснювальній записці до курсу вказано, що найважливішим виховним аспектом є формування у молодших школярів найбільш значущих для українського народу цінностей: патріотизм, державотворчість, соціальна справедливість, первинність духовного щодо матеріального, прородолюбство, людинолюбство, працелюбство. Взаємоповага, виховання в дитини власного «Я», віри у свої сили, талант, здібності, виховання гуманної, творчої, соціально активної особистості, здатної бережливо ставитися до природи, світу речей, самої себе, інших людей, розуміти значення життя як найвищої цінності на Землі.
На снові проведеного аналізу ми дійшли висновку, що кожен навчальний предмет гуманітарного циклу не включає матеріал, що спрямований на формування гуманності. Зміст усіх курсів об’єднаний між собою, об’єктивно має міжпредметний характер. Формування гуманних якостей особистості може стати ядром виховного впливу на особистість дитини і бути органічно пов’язаним з системою знань, які передбачені кожною конкретною дисципліною, програмою позакласної діяльності, що забезпечить різнобічність та перспективність навчання та розвитку учнів початкової школи. Саме у процесі вивчення предметів гуманітарного циклу відбувається інтегрування природничих і соціокультурних знань, в результаті якого учні мають отримати цілісне багатомірне уявлення про себе, свій край, свою Батьківщину й Землю як планету людей. Тому, саме матеріали предметів гуманітарного циклу здатні забезпечити виховання гуманних якостей учнів молодшого шкільного віку в процесі позаурочної діяльності.
Аналіз підручників гуманітарного циклу засвідчив, що найбільш активно сприяють формуванню гуманних якостей особистості матеріали з предметів: охорона безпеки життєдіяльності, громадянська освіта, основи здоров’я, людина і світ, читання та розвиток мовлення.
Потенціал предметів гуманітарного циклу для формування гуманних якостей особистості молодших школярів такий:
матеріали, які безпосередньо формують гуманні якості становлять
навчання грамоти і розвиток мовлення: 1-й клас – 28,8%;
читання і розвиток мовлення: 2-й клас – 37,3%; 3-й клас – 25%; 4-й – клас32,3%;
мова, мовлення, правопис і розвиток мовлення: 2-й клас – 5%; 3-й клас – 8,4%; 4-й клас – 4,7%;
ознайомлення з навколишнім світом: 1-й клас – 25%; 2-й клас – 32,8%;
природознавство: 3-й клас – 7,4%; 4-й клас – 9,2%;
людина і світ: 1-й клас – 45,2%; 2-й клас – 48,6%; 3-й клас – 40,1%; 4-й клас – 36,9%;
народознавство: 1-й клас – 26,5%; 2-й клас – 14,8%; 3-й клас – 24,5%; 4-й клас – 36,5%;
Основи здоров’я:1-й клас – 40,7%; 2-й клас – 38,4%;
Громадянська освіта: 3-й клас – 43,7%;
Охорона безпеки життєдіяльності: 3-й клас – 38,9%; 4-й клас – 33,9%. Матеріали, які дотично формують гуманні:
навчання грамоти і розвиток мовлення: 1-й клас – 34,3%;
читання і розвиток мовлення: 2-й клас – 625,7%; 3-й клас – 75%; 4-й – клас67,7%;
мова, мовлення, правопис і розвиток мовлення: 2-й клас – 23,7%; 3-й клас – 32%; 4-й клас – 27,1%;
ознайомлення з навколишнім світом: 1-й клас – 50%; 2-й клас – 47,3%;
природознавство: 3-й клас – 89,5%; 4-й клас – 85,7%;
людина і світ: 1-й клас – 54,8%; 2-й клас – 81,4%; 3-й клас – 59,9%; 4-й клас – 63,1%;
народознавство: 1-й клас – 73,5%; 2-й клас – 85,2%; 3-й клас – 75,5%; 4-й клас – 63,5%;
Основи здоров’я:1-й клас – 59,3%; 2-й клас – 40,5%;
Громадянська освіта: 3-й клас – 28,3%;
Охорона безпеки життєдіяльності: 3-й клас – 42,47%; 4-й клас – 39,9%.
Проведене дослідження засвідчило, що результати виміру стану вихованості гуманних якостей молодших школярів продемонстрували залежність між гуманістичними поняттями та термінами, описаними у підручниках з предметів гуманітарного циклу і кількістю гуманістичних понять і термінів, що вживаються учнями початкових класів.
У ході дослідження проблеми нами виділено функціональну властивість виховання гуманності молодших школярів у процесі позаурочної діяльності з предметів гуманітарного циклу, а саме: залучення до емоційного світу інших дітей та входження у цей світ через ідентифікацію поведінкових актів.
На нашу думку, найвищим рівнем гуманності виступає функція емоційного розуміння потреб і бажань інших людей, яка за відповідних умов, викликає імпульс внутрішньої взаємодії і якісного протікання дієвих актів, що розглядаються як конкретні вчинкові дії дітей.
Проаналізувавши виховну роботу у початковій школі, ми дійшли висновку, що сам її характер досить інтенсивний, але будується він без врахувань деяких важливих для формування гуманних якостей особистості вимог. У змісті виховної роботи відсутні такі справи, які безпосередньо спрямовують увагу дітей на піклування про людей. Головний зміст спільної діяльності дітей, що організовують вчителі початкової школи, крім навчання, складають конкурси, тематичні ранки і т.д. варто зазначити, що виховання гуманних якостей особистості може відбуватися не лише у справах, зміст яких спрямований на піклування про людей, але й у інших справах при відповідній їх організації. Однак в організації кожної із указаних справ учителі давали завдання окремим дітям і кожний звітувався особисто перед учителем. При цьому мало уваги приділялося змісту предметів гуманітарного циклу та способам колективної роботи дітей, які могли б успішно формувати мотиви і навики гуманного ставлення дітей один до одного, взаємної уваги, взаємодопомоги, що закріплюються у багатогранній колективній діяльності. Тому зміст цих справ та їх організація швидше стимулювали виховання таких якостей особистості як суспільна активність, допитливість, дисциплінованість, ніж гуманних якостей особистості. Увага дітей недостатньо зверталася на цей бік міжособистісних стосунків.
На основі вищевикладеного, ми б хотіли наголосити, що питання виховання гуманних якостей особистості досі розглядається вчителями початкової школи, як розвиток окремих моральних якостей, а виховання кожної з них пропонується, як окрема педагогічна проблема, яка поділяється на розвиток моральних почуттів, моральних понять і моральних звичок. Зрозуміло, виокремлення цих завдань є правомірним, але їх вирішення є можливим лише тоді, якщо вони розглядаються під кутом домінуючих мотивів поведінки. У протилежному випадку процес формування гуманних якостей особистості розпадається на елементи, які не мають жодного відношення до гуманності. Виховання гуманних якостей особистості передбачає становлення в учня молодшого шкільного віку системи домінуючих мотивів поведінки, що відповідають нормам гуманістичного суспільства і визначають його стосунки з оточуючими людьми.