Сторінка
12
Цілі і форми групової роботи обмежені батьківською темою. Група передусім звертається до проблем виховання молодого покоління і спілкування з ним. Особистісні проблеми учасників обговорюються лише в тій мірі, в якій це необхідно для вирішення батьківських проблем.
За стилем проведення соціально-педагогічної реабілітації групи структуровані (тобто, теми для обговорення, ігрові і домашні завдання пропонує ведучий). Кількість учасників - 10-15 батьків (сімейні пари або один із батьків). Заняття проводяться раз на тиждень протягом чотирьох годин. Весь курс (10 занять) складає 40 годин. Паралельно працюють підліткові групи, в яких можуть займатися 5-8 осіб віком 14-17 років.
2. Тренінги, спрямовані на розвиток умінь і навичок, які допомагають сім'ям вчитися управляти своїм мікросередовищем, ведуть до вибору конструктивних життєвих цілей і конструктивної взаємодії. Серед таких навичок потрібно виділити:
- Комунікаційні уміння і навички: уміння "активного слухання", що є безоціночною реакцією, яка свідчить про те, що батьки зацікавлено слухають і розуміють свою дитину.
Мета тренінгу: розвиток комунікативних навичок в сім'ї.
Тривалість: 3 заняття по 3 години, всього 9 годин.
Завдання тренінгу:
відпрацювання навичок встановлення контакту, відносини в різних ситуаціях;
розширення можливостей використання навичок невербальної комунікації;
оволодіння навичками активного слухання.
Учасники: тренінг розрахований на батьків.
Чисельність груп: 10-15 осіб.
- Психологічні прийоми подолання стресових ситуацій.
Є багато методів подолання стресу. Насамперед варто перелічити речі, що викликають стрес — це допоможе уникати провокативних ситуацій. Слід намагатися розслаблятися та сформувати психологічну установку на спокій. Слід планувати короткі програми релаксації за будь-якими методиками: аутотренінг, медитація, молитва, дихальна гімнастика, фізичні вправи.
- Психолого-педагогічні прийоми: прийоми раннього розвиваючого навчання, модифікації поведінки дитини, ігротерапії та ін.
3. Ділова гра, спрямована на підвищення і розширення знань батьків в області сімейного виховання.
4. При будь-якому типі виховання потрібна індивідуальна консультація, оскільки вона приносить найбільш продуктивні результати. Можливі бесіди на теми, що стосуються сімейного виховання: стилі виховання, помилки виховання і їх наслідку. Але найбільш актуальні теми, які цікавлять самих батьків, тому необхідно зацікавити і підштовхнути їх до звернення за індивідуальною консультацією при виникаючих питаннях і проблемах.
5. "Стенд для батьків", де викладені основні положення, що стосуються виховання дітей, представлена інформація про можливу допомогу, а так само опис роботи соціального педагога по роботі з сім'єю: основні напрями, форми і методи його роботи і обов'язково графік роботи.
6. Патронаж - одна з форм роботи соціального педагога, що є відвідуваннями вдома з діагностичною, контрольною і адаптаційно-реабілітаційною метою. Патронаж проводитися з наступними цілями:
діагностичні (ознайомлення з умовами життя, вивчення можливих соціальних чинників ризику, дослідження проблемних ситуацій, що склалися);
контрольні (оцінка стану сім'ї і дитини, динаміка проблем, виконання батьками рекомендацій);
адаптаційно-реабілітаційні (надання конкретної освітньої, психологічної і посередницької допомоги).
В процесі реалізації програми з сім'ями, в яких є присутнім жорстоке поводження, організовані індивідуальні консультації, що проводяться соціальним педагогом, наркологом, медпрацівником, психологом, правоохоронними органами і так далі, які відвідали тільки 2% з 5%. Батькам, що прийшли, вказали на популярність істинної причини такої поведінки, яку вони приховують. І у разі відмови в співпраці терапія буде неефективна.
Для роботи з сім'ями, в яких є присутнім нестійкий стиль виховання, були організовані соціальним педагогом батьківські збори на тему "Проблеми спілкування батьків і дітей". Але оскільки ця проблема дуже актуальна для різних стилів виховання, то було вирішено провести ряд батьківських зборів по паралельних класах. Після обговорення теми по допомогу і консультацію до соціального педагога, психолога, звернулися навіть ті батьки, у яких не спостерігалося внутрісімейних проблем.
У сім'ях з недостатньою вимогливістю до дитини були організовані батьківські збори на тему "Протистояння або співпраця". В ході бесіди батьки активно брали участь і охоче ділилися батьківським досвідом.
Робота з сім'ями, в яких є присутнім емоційне відкидання, співпадає із заходами, що проводяться з сім'ями в жорсткий стиль виховання. Були організовані соціальним педагогом спільні лекторії на теми: "Про Вас і для Вас батьки", "Роль сім'ї у формуванні особи дитини, сім'я очима дитини, чи знають вони нас"? Внаслідок чого частина батьків усвідомили нестачу ласки і розуміння до своїх дітей. Для усунення цієї проблеми у взаємовідносинах з їх дітьми, вони звернулися по допомогу і консультацію до соціального педагога.
Були вибрані наступні форми роботи для вивчення соціально-педагогічного і психологічного клімату в сім'ї: відвідування вдома, обговорення на батьківських зборах проблем по цій темі, тісна співпраця з класними керівниками.
Так само для взаємодії з батьками, які не йдуть на контакт і не розповідають свої сімейні проблеми, був створений стенд для батьків, з наступним змістом: "Взаємодія школи і сім'ї".
Школа і Сім’я - це два соціальні інститути, від погоджених дій яких залежить ефективність процесу виховання дитини. У чому конкретно можуть виражатися зв'язки школи і батьків? Однією з причин неповноцінності сімейного виховання, конфліктів між батьками і дітьми являється низька педагогічна культура батьків. Школа зобов'язана допомогти батькам в цьому відношенні, ставши для них центром психолого-педагогічної просвіти. Форми просвіти батьків: лекторії, конференції, позакласні об'єднання батьків і т.д.
Пам'ятка батькам! Дорогі батьки! Школа пропонує Вам співпрацю у вихованні Вашої дитини.
Що треба зробити дорослим, щоб уникнути конфліктів в спілкуванні з підлітками. Деякі правила поведінка, яка допоможе в цьому питанні.
Що школа може дати батькам.
Ради батькам "Моя сім'я - моя радість".
Помилки сімейного виховання і їх наслідку.
Договір про умови і взаємні зобов'язання школи і сім'ї. Обов'язки школи і сім'ї по відношенню до дитини.
Що робити батькам в школі? Відповідь на просте питання.
Одночасно здійснювалася корекційна робота з дітьми з неблагополучних сімей, що входять до нашої експериментальної групи, при здійсненні якої використовувалися наступні форми роботи:
Для молодших школярів були організовані: бесіда на тему "Моя сім'я", ігровий тренінг "7Я", ролева гра "Мама, папа, я - дружна сім'я".
В ході роботи з дітьми були підкориговані соціальні навички, а так само поведінкові реакції на внутрісімейні стосунки з батьками.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Онкогенетика : сучасний стан і перспективи розвитку
Методика підготовки до організації самостійної роботи студентів вищих навчальних закладів
Будова електронних оболонок атомів елементів перших трьох періодів
Використання самостійної роботи на уроках української мови у початкових класах
Поняття мети виховання