Сторінка
1
З самого народження людина потрапляє в суспільство. Вона росте, розвивається і помирає в ньому. На розвиток людини впливає безліч різних чинників, як біологічних, так і соціальних. Головним соціальним чинником, що впливає на становлення особи є сім'я. Сім'ї бувають абсолютно різними. Залежно від складу сім'ї, від стосунків в сім'ї до членів сім'ї і взагалі на оточуючих людей, людина дивиться на світ позитивно або негативно, формує свої погляди, будує свої стосунки з соціумом.
Саме в сім'ї дитина отримує перший життєвий досвід, тому дуже важливо в якій сім'ї виховується дитина: у благополучній або неблагополучній.
Актуальність даної проблеми і зумовлена тим, що в умовах трансформації сучасного суспільства виникла низка проблем: зниження народжуваності, розпад сімей, зростання бездоглядних сімей, дітей-сиріт, дитяча злочинність, алкоголізм, наркоманія та інші. Все це викликає серйозну заклопотаність і занепокоєння школи, сім'ї, правоохоронних органів, соціальних установ і широкої громадськості.
Сім'я в цілому в даний час випробовує кризу, адже ціннісні норми і правила, любов, турбота, співчуття, відповідальність вирощуються саме в сім'ї. Робота з неблагополучною сім'єю - пріоритетний напрям в діяльності соціального педагога.
Дипломна робота присвячена проблемі соціально-педагогічній реабілітації дітей з неблагополучних сімей, що має велике теоретичне і практичне значення. Актуальність цієї теми полягає в тому, що сім'я в сучасних умовах не завжди виходить із складних життєвих ситуацій. Вона потребує допомоги з боку. Таку допомогу може надати служба соціальної допомоги, соціальний педагог та психолог. Але соціальна допомога сьогодні не відповідає масштабу і глибині проблем і труднощів, які випробовують не лише дорослі, але і діти.
Тому безліч людей, в основному з педагогічною освітою, стали опановувати професію соціального педагога, а в педагогічні інститути на спеціальність соціальної педагогіки поступають молоді люди, зацікавлені в тому, щоб допомагати суспільству вирішувати проблеми важливої її підструктури – сім'ї.
Об'єм розв'язаних проблем, пов'язаних з неблагополучними сім'ями і важкими підлітками, багато в чому залежить від суспільних, правових, освітніх і інших установ, що оточують сім'ю і соціального педагога, що працює з нею. Тому ці установи повинні всіма можливими силами здійснювати підтримку сім'ї, а так само брати безпосередню участь в роботі соціального педагога з неблагополучними сім'ями.
Цією проблемою займаються багато учених, такі як М.І. Буянов, Н.Ф. Дівіцина, Г.П. Разуміхіна, В.В. Ткачова, Т.І. Шульга, Ю.В. Василькова, Т.І. Гончарова, А.Я. Варга, І.В. Грибенніков, та ін. Але, на жаль, недостатньо робіт, присвячених соціально-педагогічній роботі з неблагополучними сім'ями.
У житті кожної людини сім'я займає особливе місце. У сім'ї зростає дитина, і з перших років свого життя він засвоює норми суспільства, норми людських відносин, вбираючи з сім'ї і добро, і зло, все, чим характерна його сім'я. Ставши дорослими, діти повторюють в своїй сім'ї все те, що було в сім'ї його батьків.
Об’єкт дослідження - неблагополучна сім'я.
Предмет дослідження - процес соціально-педагогічної реабілітації дітей з неблагополучних сімей.
Мета даної роботи - розробити та реалізувати програму соціально-педагогічної реабілітації дітей з неблагополучних сімей.
Гіпотеза - соціально-педагогічна підтримка неблагополучної сім'ї буде ефективна при умові раннього виявлення неблагополуччя сімей та проведення профілактичних та корекційних заходів.
Завдання:
розкрити сутність поняття неблагополучних сімей;
вивчити види неблагополучних сімей;
виявити найбільш цінні для сьогоднішнього часу умови, сприяючі правильному вихованню дітей з неблагополучних сімей;
розкрити роль соціально-педагогічної реабілітації у вирішенні проблем дітей з неблагополучних сімей;
вивчити форми і методи соціально-педагогічної реабілітації неблагополучної сім’ї у вихованні дітей;
розробити програму по наданню комплексної соціально-педагогічної реабілітації дітей з неблагополучних сімей;
реалізувати на практиці і проаналізувати результати технології соціально-педагогічної реабілітації.
Наукова новизна - розроблено та теоретично обґрунтовано програму соціально-педагогічної реабілітації дітей з неблагополучних сімей в діяльності школи за умов підвищення рівня свідомості батьків. Програма сприяє батьківської мотивації вирішення проблем, що, в свою чергу, допомагає соціалізації дитини з неблагополучної сім'ї. Удосконалено форми й методи роботи соціального педагога та психолога школи з дітьми із неблагополучних сімей із залучанням батьків.
Практичне значення полягає в застосуванні структурно-функціональної моделі соціально-педагогічної реабілітації дітей з неблагополучних сімей в практичній діяльності школи.
Розроблено:
комплексну соціально-педагогічну реабілітаційну програму для дітей з неблагополучних сімей, їх батьків та класних керівників;
комплекс просвітницьких семінарів-тренінгів, батьківських зборів, індивідуальних консультацій соціально-психолого-педагогічної спрямованості для педагогів школи, батьків та дітей з неблагополучних сімей;
методичні рекомендації по роботі з неблагополучними сім’ями у взаємовідносинах з дітьми.
Методи дослідження:
теоретичний аналіз наукової літератури за темою, визначення стану вивченості проблеми;
спостереження за неблагополучною сім'єю;
бесіди;
встановлення контакту;
формуючий експеримент у вигляді розробки та апробації соціально-педагогічної реабілітації дітей з неблагополучних сімей та залучання батьків;
статистичні методи обробки отриманих даних.
Поняття «неблагополучна сім’я»
Сім'я – динамічна мала група людей, котрі разом проживають, пов’язані родинними відносинами (шлюбу, кровної спорідненості, усиновлення, опіки), спільністю формування і задоволення соціально-економічних та інших потреб, взаємною моральною відповідальністю.
В сучасній науці немає єдиного поняття сім'ї. Тлумачний словник російської мови С.І. Ожегова визначає сім'ю як: 1) групу проживаючих разом родичів; 2) єдність, об’єднання людей, згуртованими спільними інтересами.
Велика радянська енциклопедія характеризує сім'ю наступним чином: «Сім'я – основана на шлюбі або кровному родстві мала група, цілі якої пов’язані спільністю побуту, взаємною моральною відповідальністю та взаємодопомогою.
Сім’я також визначається як соціально-педагогічний інститут та особлива соціальна система, яка є підсистемою суспільства. Це дозволяє говорити про такі її ознаки, як шлюбні, міжпоколінні, кровні, встановлені зв’язки між членами сім’ї; родинні почуття, почуття безпеки, захищеності, любові, поваги; спільний побут і проживання членів сім’ї; наявність певних функцій у суспільстві, прав сім’ї в суспільстві й прав членів сім’ї в родині, обов’язків членів сім’ї стосовно один одного та відповідальність перед суспільством за своїх членів.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Роль активних та інтерактивних форм і методів навчання в удосконаленні педагогічного процесу та розвитку творчих здібностей школярів
Бесіда на уроках у початкових класах
Самостійна робота молодших школярів з основ здоров'я
Розвиток зображувально-художніх здібностей дітей засобами нестандартних технік
Українська народна іграшка як засіб виховання дітей дошкільного віку