Сторінка
16
Після проведення 1-2 занять у вересні доцільно провести перевірку знань дітей з питань безпеки життєдіяльності і виставити відповідні оцінки. Це дітей стимулює до кращого вивчення правил безпеки.
При вивченні нових тем та перед початком виконання практичних робіт на уроках трудового навчання, перед початком виконання фізичних вправ на спортивних снарядах у спортзалі, при проведенні елементарних дослідів вихователь знову ж таки проводить інструктажі з безпеки життєдіяльності: первинний, позаплановий з конкретної теми роботи. Запис про проведення первинного, позапланового інструктажу з безпеки життєдіяльності робиться у груповому журналі в графі “Зміст уроку”. Таких записів може бути декілька, в залежності від кількості спланованих тем і програмового матеріалу. Наприклад:
- стрибки у довжину;
- метання гранати;
- опорні стрибки;
- лазіння по канату.
В таких випадках, при вивченні кожної із цих тем необхідно проводити первинний, позаплановий інструктаж з безпеки життєдіяльності і запис про проведення інструктажу робити у груповому журналі в графі “Зміст заняття”.
Проведення інструктажу з пожежної безпеки з дітьми відмічається у “Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці для дітей, при цьому вказується назва і номер інструкції. Якщо фіксується проведення інструктажу з пожежної безпеки у журналі, то окремий “Журнал реєстрації інструктажу з пожежної безпеки” для дітей не заводиться.
Якщо у день проведення інструктажу хтось із дітей був відсутнім, то з такими дітьми проводиться інструктаж, тоді, коли вони присутні на заняття, ставиться дата проведення інструктажу та підпис вихователя. Журнали реєстрації інструктажів повинні бути пронумерованими, прошнурованими і скріпленими печаткою керівника навчального закладу.
Отже, безпека людини, її життя і здоров’я є найвищими цінностями супільства. Тому 14 жовтня 1992 року Верховна Рада України прийняла Закон „Про охорону праці”, який має велике соціально-економічне значення, оскільки торкається життєвих інтересів багатьох мільйонів громадян України.
Значний відбиток дитячих травм припадає на травми, які вони отримують під час занять на уроках фізичної культури, саме тому для їх попередження необхідно правильно проводити інструктаж.
Фізичне виховання дітей дошкільних навчальних закладів є невід'ємною складовою освіти, яке забезпечує можливість набуття кожною дитиною необхідних науково обґрунтованих знань про здоров'я і засоби його зміцнення, методики організації змістовного дозвілля і спрямоване на формування в них фізичного, соціального та духовного здоров'я, вдосконалення фізичної та психічної підготовки до ведення активного довготривалого життя та професійної діяльності.
Безпосереднє керівництво фізичним вихованням у дошкільному навчальному закладі здійснює його керівник. На нього покладається відповідальність за стан здоров'я та фізичного розвитку вихованців; забезпечує дотримання санітарно-гігієнічних норм та вимог техніки безпеки у приміщеннях; дбає про дотримання дітьми режиму дня, правил особистої та суспільної гігієни, вимог безпечної поведінки.
Перед заняттями фізичного виховання, спортивними змаганнями, вправами на спортивних знаряддях проводиться первинний інструктаж . Він реєструється в « Журналі реєстрації інструктажів з питань хорони праці для дітей».
Метою нашої роботи було теоретично обґрунтувати та систематизувати педагогічні умови формування цінностей у старших дошкільників засобами художньої літератури. Для її здійснення ми поставили такі завдання: з’ясувати стан розробки проблеми в психолого-педагогічній літературі; виявити особливості формування цінностей у дітей старшого дошкільного віку; визначити роль художньої літератури в формуванні цінностей у дітей дошкільного віку; розробити й експериментально перевірити педагогічні умови формування цінностей у дітей старшого дошкільного віку засобами художньої літератури.
Провівши аналіз досліджень в психолого-педагогічній літератур, ми дізнались, що в педагогіці цінності виступають як моральний принцип виховання, як умова для формування моральних відносин між вихователем і вихованцями, як засіб розвитку інтелектуальної культури - думок, почуттів, переживань. Головна педагогічна функція цінності реалізується в її орієнтувальній, спрямовуючій ролі в життєдіяльності людини, яка виступає в якості «осі свідомості», саморегуляції його поведінки в сьогоденні і майбутньому. За основу психологічного механізму регуляції життєдіяльності, що базується на формуванні цінностей, вчені виділяють аксіологічні структури особистості, що зв'язують внутрішній світ особистості і навколишню дійсність. Ми приходимо до висновку, що до теперішнього часу склалися різні напрямки, що трактують природу цінності. У педагогіці цінності виступають складовою аксіологічного та цілеспрямованого процесу формування моральних взаємовідносин дітей при їх самореалізації в різних видах діяльності. Для філософської науки цінності - це об'єкти інтересів особистості, що дозволяють усвідомити людині значимість буття. В системі психологічних знань цінності виступають одним їх головних мотивів поведінки особистості, свідомого ставлення до оточуючих, моральними категоріями, що позначають психологічні характеристики людини.
Головною функцією цінностей є сформувати у підростаючого покоління моральну свідомість, стійку моральну поведінку і моральні почуття, відповідні сучасному способу життя, сформувати активну життєву позицію кожної людини, звичку керуватися у своїх вчинках, діях, відносинах почуттям громадського обов’язку. Моральна свідомість і поведінка дітей формуються у єдності. Вагому роль у формуванні цінностей відіграє дорослий, який виступає не тільки прикладом для наслідування а й організатором вихованого процесу. Серед всіх засобів найефективнішим у формуванні цінностей є емоційна активність та художня література. Формування цінностей у дошкільників має ряд особливостей. А саме: ціннісні орієнтації визначаються свідомістю і підсвідомістю, і формуються і ході набуття дітьми особистого досвіду; процес становлення ціннісних орієнтацій найбільш інтенсивний саме в період дошкільного дитинства; формування цінностей здійснюється ефективно за умови створення змістовного, емоційно-позитивного та виховуючого середовища.
Художня література відіграє вагому роль у процесі формування цінностей, гуманних почуттів. Вона активно впливає на почуття і розум дитини, розвиває її емпатійність, емоційність. Забезпечує розуміння і прийняття моральних норм як єдиних правильних варіантів поведінки. Художнє слово призводить до великих змін в емоційній сфері дитини, сприяє появі живого відгуку, змінює відношення до речей, перебудовує суб’єктивний світогляд. Необмежені можливості формування моральних цінностей та емоційного розвитку мають такі перлини народної творчості, як казки, байки, прислів`я, вірші та ін. У творах фольклору через його героїв яскраво постає ідеал українського виховання: здорова, гуманна, культурна, щаслива людина; вільна, оригінальна та неповторна особистість. Занурюючись у казковий світ, дитина занурюється у глибини своєї душі, вчиться оволодівати цим підсвідомим простором. Повернувшись до реального світу, вона почувається впевненіше, починає усвідомлювати власну спроможність упоратися з очікуваними труднощами. Байки тактовно висміюють негативні якості характеру, навчають ставитись з гумором до життя, містять повчальний зміст. Поетичні твори мають велику силу впливу на емоційний розвиток, та засвоєння ціннісних орієнтацій.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Формування у молодших школярів навичок естетичного сприймання у процесі використання творів живопису
Методологія педагогіки
Вплив творів образотворчого мистецтва на формування творчої активностi дітей
Громадянська освіта
Використання історичних фактів при вивченні нумерації чисел в початкових класах