Сторінка
11
Рис.4 Результати ранжування цінностей
Отже, ціннісних орієнтації обох груп є подібними. Діти надають перевагу таким цінностям як життя, здоров’я та краса; дружба, гра та спілкування; доброта, турбота та любов; сім’я, людина; батьківщина, хоча рейтинг вибору за першим місцем у обох групах відрізняється. У обох групах жодна дитина не обрала на перше місце такі цінності як праця та Батьківщина. Відповідно до класифікації Н. Щуркової за найважливішими для людини цінностями, праця знаходилась на четвертому місці. Ми не можемо назвати такий вибір вкрай негативним, адже хоч ці цінності є дуже важливими вони не можуть бути на першому місці ціннісних орієнтацій особистості, тим більше в дошкільників, в яких праця як діяльність знаходиться на стадії розвитку. Проте, ми звернули увагу, що жодна дитина не вказала на їх важливість. Діти пояснювали свій вибір тим, що тільки вони залишились, і інших карток не має.
Таким чином, проаналізувавши результати констатувального експерименту ми виявили, що більше моралезнавчої інформації діти отримують від близького соціуму та книг. Тому, при виборі улюбленого героя більшість дітей обрало саме літературних героїв ( Попелюшку, Русалочку, Кирилу- Кожум’яка). Врахувавши показники вибору за статтю, ми виявили, що більшість хлопчиків обирали улюбленим героя ЗМІ. Ми пов’язуємо це з недостатньо детальним вибором художніх творів. Як наслідок головними героями є в більшості представники жіночої статі, а на обговорення другорядних героїв якими можуть бути чоловіки не звертається достатня увага. Аргументуючи свій вибір героя діти вказували на їх моральні якості та головні цінності, і під час бесіди ми дізнались, що їх моральні знання знаходяться на рівні ознак та понять. Саме це спонукало нас провести опитування, щоб встановити рівень їх розуміння, і ми виявили, що більшість дітей у обох групах добре розуміють моралезнавчі поняття, значення таких цінностей як любов, чесність, дружба.
Дослідивши ціннісні орієнтації за адаптованою до старших дошкільників методикою М. Рокіча ми виявили, що вони є подібними. Діти надають перевагу таким цінностям як життя, здоров’я та краса; дружба, гра та спілкування; доброта, турбота та любов; сім’я, людина; батьківщина, хоча рейтинг вибору за першим місцем у обох групах відрізняється, але жодна дитина не обрала на перше місце такі цінності як праця та Батьківщина. Ми не вважаємо такий вибір негативним, адже хоч ці цінності є дуже важливими вони не можуть бути на першому плані у дошкільників. Але жодна дитина не вказала на їх важливість. З чого ми можемо зробити висновок, що у дітей добре розвинені соціальні ціннісні орієнтації та недостатньо сформовані громадські та національні. Ця ситуація враховувалась нами при створенні програми виховання цінностей.
Таким чином, відповідно до результатів експериментів нами було визначено три рівні сформованості ціннісно-смислової сфери: високий, середній та низький.
Високий рівень властивий дітям які мають вірно сформоване розуміння цінностей, розвиненість мотивацій, надають перевагу позитивним моральним рисам характеру. Обирають героїв з орієнтації на їх духовне спрямування а не матеріальний образ. Діти цієї групи вважають важливими всі цінності, та найголовнішими обирали здоров’я, любов, сім’ю, дружбу та ін. До цього рівня ми відносимо дітей експериментальної групи за номером 3, 4, 8, 11 та дітей контрольної групи за номером 3, 6, 7.
Середній рівень простежується у дітей які відзначаються нестійким недостатньо глибоким розумінням моральних понять, схильності до зміни власних переконань та цінностей, ситуативних проявів моральної поведінки (для того щоб похвалили, чи тому, що спостерігає дорослий) Ідеалами обирають героїв за позитивні і негативні риси, з позиції сили та авторитету. Обрали одну з цінностей не важливими, або важають важливими всі. Більш значущими вважають такі цінності як гра, спілкування, сім’я, дружба, краса та ін. До цього рівня ми відносимо дітей експериментальної групи за номером 1, 2, 5, 6, 7, 9, 10, 14, 15, та дітей контрольної групи за номером 1, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 15.
Низький рівень мають діти необізнані або недостатньо обізнані в моральних поняттях, нормах та правилах поведінки. Ідеалів обирали спираючись на фактор популярності, авторитету та сили, наслідуючи інших дітей. Вважають неважливими декілька цінностей, головними обирали дружбу, спілкування та гру. До цього рівня ми відносимо дітей експериментальної групи за номером 12, 13 та дітей контрольної групи за номером 2, 10, 14.
З вище сказаного ми бачимо, що рівень ціннісного розвитку в загальному є середнім 59,4% експериментальна група та 60,4% контрольна, проте є декілька дітей з низьким рівнем 14,2% експериментальної групи та 19,8% контрольної і частина з високим – це 26,4% експерименталь група та 19,8 % контрольна. (Див. Рис. 5)
Рис. 5 Рівні сформованості цінностей
Тому, така ситуація стала приводом до створення нами програми і методики формування цінностей засобами використання художньої літератури.
Програма і методика виховання цінностей засобами використання художньої літератури
Формування цінностей здійснюється ефективно за допомогою таких педагогічних умов: правильний добір та використання художніх творів гуманістичного спрямування; проведення систематичної роботи з емоційно-ціннісного розвитку; забезпечення єдності впливу на інтелектуальний, емоційний і діяльнісний розвиток особистості.
Головна функція цінностей у тому, щоб сформувати у підростаючого покоління моральну свідомість, стійку моральну поведінку і моральні почуття, відповідні сучасному способу життя, сформувати активну життєву позицію кожної дитини, звичку керуватися у своїх вчинках, діях, відносинах почуттям громадського обов’язку. Серед усіх засобів ефектиктивнішим у формуванні цінностей є художня література. Тому ми добирали твори за такими принципами:
- Високохудожність, нормативність;
- Доступний сприйманню дітей старшого дошкільного віку;
- Моральне змістове наповнення, наявність виховної ідеї;
- Врахування гендерної ознаки ( чергування творів з головними героями різної статі);
- Використання різноманітних творів класичних та сучасних українських і зарубіжних письменників та поетів, народних творів.
Формування цінностей у дошкільників має ряд особливостей:
- Ціннісні орієнтації визначаються свідомістю і підсвідомістю;
- Формуються і в ході набуття дітьми особистого досвіду;
- Необхідно створення змістовного, емоційно-позитивного та виховуючого середовища;
- Потрібно забезпечити повноцінну емоційну активність;
- Необхідно забезпечити діяльнісну активність з допомогою вирішення моральних задач, практикою вчинків, моральних виборів.
Отож, враховуючи все вище сказане, нами була розроблена програма та методика розвитку формування цінностей у дітей старшого дошкільного віку засобами художньої літератури (Див. Таблиця 2.3) .
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
етодика використання комп'ютерних технологій при вивченні дисципліни "Бухгалтерський облік"
Формування у молодших школярів читацьких інтересів у процесі роботи з дитячою художньою книжкою
Організація пізнавальної діяльності учнів у процесі вивчення географії
Музика як засіб естетичного виховання дитини
Інтерактивні методи навчання