Сторінка
6
«Карітас-Київ» має обладнане приміщення, в якому розташований Центр для дітей та молоді, а також транспортний засіб для регулярних виїздів по місту для вуличної аутріч-роботи. Важливим фактором є той факт, що представники цільової групи вже знайомі з діяльністю соціальних працівників Карітас Київ на аутріч-маршрутах, мають досвід спілкування з ними; інформація про «точки», куди виїжджають аутріч-працівники, вже тривалий час незмінна і передається в середовищі дітей вулиці. Основна робота з дітьми все ж здійснюється в Соціальному центрі. Тут вони можуть отримати цілий перелік послуг різного спрямування:
1. Санітарно-гігієнічні послуги: стрижка нігтів та волосся, купання в душі і миття голів, профілактичні та лікувальні заходи проти педикульозу, прання одягу.
2. Медичні послуги: перша медична допомога (обробка дрібних ран, перев’язка), загальне обстеження (вимірювання тиску, температури, обстеження з метою запобігання поширенню педикульозу, інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів, шлунково-кишкового тракту тощо), супроводження до лікарні швидкої допомоги.
3. Харчування в благодійній їдальні: надання гарячих обідів найбільш потребуючим підопічним.
4. Психолого-педагогічні послуги: індивідуальна та групова робота з дітьми, зокрема, проведення освітніх занять (уроки з граматики, математики, географії, анатомії, англійської мови та ін., освоєння навиків роботи користувача у різних комп’ютерних програмах), проведення тренінгових занять особистісного спрямування, бесід, дискусій, розвиваючих ігор, перегляд найкращий вітчизняних і зарубіжних фільмів, що несуть позитивний смисл, та їх обговорення і т. ін.
5. Культурно-виховні послуги: розширення кругозору, поглиблення знань про навколишній світ, розвиток особистих здібностей шляхом участі в освітніх та культурно-творчих заходах (екскурсії до музеїв, театру, планетарію, організація конкурсів, святкових концертів, проведення уроків творчості (малювання на папері та на комп’ютері, ліплення з тіста, пластиліну, плетення бісером, вишивання, орігамі та ін.)).
6. Соціальні послуги: надання їх здійснюється у кількох напрямках:
1) соціально-юридична допомога в оформленні документів, що посвідчують особу (паспорт, свідоцтво про народження);
2) інформаційно-юридична допомога з питань отримання/повернення житла; включає роботу соціальних працівників Соціального центру та підрядних працівників зі з’ясування юридичного становища клієнта, написання звернень до райдержадміністрації м. Києва, подання заяв до органів МВС, нотаріальних контор, відділу приватизації, позовів до суду і т.д., допомогу в постановці на позачерговий квартирний облік тощо;
3) допомога у працевлаштуванні (пошук вакансій, сприяння при проходженні співбесіди з працедавцями);
4) соціальне втручання в кризових ситуаціях;
5) соціальне інспектування та патронаж.
Соціальне втручання та робота в сім’ях спрямована на покращення фізичних і соціально-побутових умов проживання, налагодження нормального соціально-психологічного клімату в родинах підопічних, сприяння виходу кризових сімей з проблемної ситуації. У співпраці з районними центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді соціальні працівники Карітас Київ здійснюють соціальне інспектування неблагополучних сімей.
Діти довіряють працівникам Карітас Київ і самі приходять до Соціального центру, інколи, вже маючи конкретний запит на допомогу (наприклад, у виробленні документів, налагодженні стосунків з представниками освітньо-виховного закладу, звідки дитина втекла і боїться повертатись, у допомозі в працевлаштуванні тощо), однак частіше просто щоб обігрітись, помитись, перекусити гарячої їжі. Забезпечивши найбільш нагальні потреби вуличної дитини – у харчуванні та теплі, – працівники Карітас Київ можуть приступити до з’ясування життєвої ситуації дитини та розробляти й реалізовувати план подолання проблеми.
Окремим напрямом роботи, який, втім, органічно доповнює інші види діяльності з реінтеграції і соціальної адаптації дітей і молоді, які опинились в складних життєвих обставинах, є робота футбольного гуртка в рамках проекту «Адвокація прав підлітків, які ведуть вуличний спосіб життя, та підлітків, схильних до девіантної поведінки», що здійснюється за підтримки UNICEF. Діти, які приходять до Соціального центру Карітас Київ, мають можливість двічі на тиждень займатися з висококваліфікованим тренером, відпрацьовуючи ігрові навики та просто здобуваючи позитивний досвід спілкування з однолітками.
На базі роботи гуртка створено дитячу команду «Мрія», яка цієї осені вже мала можливість себе проявити, здобувши перше місце на міжрегіональному чемпіонаті з міні-футболу в рамках проекту «Червона картка дитячій бездоглядності».
Серед найбільш успішних форм роботи працівників Карітас Київ з вуличними дітьми слід назвати організацію літніх таборів для дітей і молоді на природі. Спільне перебування впродовж декількох днів у наметовому таборі сприяє глибшому порозумінню команди проекту та підопічних, формуванню більш дружніх стосунків між ними, вихованню відповідальності та взаємопідтримки у дітей, формуванню у них навиків самоорганізації та самоуправління.
Відтак, у напрямку допомоги дітям та молоді Карітас Київ надає цілий комплекс соціально-психолого-педагогічних послуг, що спрямовані на реінтеграцію та соціальну адаптацію дітей і молоді, які опинились в складних життєвих обставинах, профілактику дитячої, підліткової та молодіжної безпритульності, підтримку сімей, які опинилися в кризових ситуаціях, а отже сприяння захисту материнства, батьківства та дитинства і укріплення престижу й ролі сім’ї в сьогочасному українському суспільстві.
Як приклад, можна навести також діяльність громадської організації в м. Тернополі, яка своєю метою має попередження бродяжництва та жебракування серед малолітніх. Вона співпрацює з різними відділами міліції, громадськими організаціями, а також з Тернопільським міським центром соціальних служб сім`ї та молоді.
Служба у справах неповнолітніх облдержадміністрації спільно з облрадою прийняли рішення впровадити у сільських і селищних радах на громадських засадах посади уповноважених, які відслідковуватимуть стан соціального сирітства на селі.
Зараз практично в усіх містах України починають створюватися благодійні фонди допомоги безпритульним дідям. Наприклад, Лубенський міський благодійний фонд соціальної опіки дитини “Відродження”, Вінницький Центр соціальної допомоги та реабілітації дітей “Шанс”, Одеський благодійний фонд “Мир вам” та центр “Гніздечко”, Хмельницький фонд “Милосердя” на облаштування дитячого центру та ін.
«Притулки на колесах» успішно діють у Львові, Тернополі, Хмельницькому, Донецьку та Івано-Франківську.
Проект «Надання допомоги «дітям вулиці» і соціально незахищеним дітям і підліткам»знаходиться на фінальній стадії. До кінця проекту планується офіційне відкриття консультативних пунктів і центрів перебування «дітей вулиці» у 7 областях України, видання навчального посібника для соціальних працівників по роботі з «дітьми вулиці», а також активна робота з цільовими групами.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Бінарний урок-подорож з української мови та природознавства на тему "Загальне поняття про дієслово як частину мови. Тварини лісу"
Громадянська освіта та формування національної свідомості на уроках історії України
Особливості навчання дітей підліткового віку
Нетрадиційні уроки з біології
Навчання через розвиток творчих здібностей