Сторінка
11

Особливості роботи соціального педагога з "дітьми вулиці"

У широкому значенні тренінг– це пізнання себе і навколишнього світу;

Тренінг як форма навчання та виховання характеризується такими основними ознаками:

1) Підвищена активність учасників;

2) Ігровий характер;

3) Навчально-виховна спрямованість;

4) Систематична рефлексія;

5) Групова форма проведення.

Перелічені ознаки одночасно є також і стратегічними принципами організації та проведення тренінгу.

Загальний принцип активності передбачає інтенсивну участь у тренінговому процесі всіх його учасників .

Для тренінгу як методу навчання й виховання характерний принцип новизни, що передбачає використання різноманітних та оригінальних завдань і вправ, регулярну зміну безпосередніх партнерів, програвання різних ролей, потрапляння в неординарні ситуації тощо. Ці заходи стимулюють пізнавальний інтерес, підтримують необхідний емоційний тонус учасників, перешкоджають появі монотонності й утоми та сприяють проявам активності.

Істотною перевагою цієї методики є те, що вона дає унікальну можливість вивчити складні або емоційно значущі питання в безпечній обстановці тренінгу, а не в реальному житті з його ризиком і загрозами.

Отже, ефективність тренінгу має оцінюватись як через суб’єктивний, так і через об’єктивний показники. Об’єктивний чинник – це результат тренінгу, адекватний до його цілей і завдань. Суб’єктивний – задоволеність учасників тренінгу. Зауважимо, що йдеться про задоволеність як самим процесом, так і результатами тренінгу.

Тренінг називається «Твоє життя - твій вибір».

Мета:формування активного усвідомлення вихованцями притулку широкого кола своїх можливостей, своєї активної позиції в їх реалізації; виховання в дітей усвідомлення взаємозв'язку в житті наших можливостей і наших здібностей; навчання визначати власні духовні цінності та вплив духовних цінностей на життя.

Обладнання:невелика свічка, яка б символізувала життя; сині та рожеві папірці за кількістю дітей; клей; два аркуші ватману; фломастери; кольорові олівці; кольоровий папір; ножиці; клейкий папір; надувні кульки (за кількістю дітей).

Вступне слово соціального педагога.

Друзі! Сьогодні ми поговоримо про наше з вами життя, наші здібності та можливості й вибір, який нам доводиться робити в житті.

Життя . Воно прекрасне. І творить його людина. Але життя прожити - не поле перейти. Щасливий той, хто лічить зорі в небі. Щасливий тому, що має свою зорю, яка світить йому все життя.

Мені хочеться згадати відомі слова В.Маяковського « .Послухайте, якщо зірки запалюють, значить це комусь потрібно». Так, справді потрібно. Піднесіть, будь ласка, руку, хто ніколи не бачив зоряного неба?

Таких серед нас немає. І, мабуть, не знайдеться жодної людини, яка б не любила дивитися на зоряне небо. Існує повір'я, що коли народжується людина, у небі спалахує зірка. Також, вдивляючись у високе зоряне небо, ви, можливо, намагаєтесь відшукати там себе, інколи навіть не усвідомлюючи, що зі своїм народженням кожен отримує безцінний дар - життя.

Вправа «Символ життя»

-Уявіть, що ця запалена свічка - наше життя. Потримайте її в своїхруках, передайте тому, хто поруч з вами. Проаналізуйте свої відчуття.

Запитання для обговорення:

- Що ви відчули, коли тримали свічку в своїх руках?

- Чи хотілося вам її віддати?

- Чи виникав страх, що свічка згасне?

(По закінченні вправи бажано зробити висновок: «Коли свічка знаходилася у ваших руках, лише ви вирішували, вона горітиме чи згасне. Так само вирішувати тільки вам, яким буде ваше життя».)

Вправа «Коло асоціацій»

(На дошці прикріплюють плакат, на якому зображено голубе небо, сонце, квіти, веселка, граються діти та ін.) і підпис - життя.

- Скажіть, які асоціації виникають у вас зі словом «життя»? Ви будете висловлювати свої думки, а я запишу це на променях нашого сонця. (Пропозиції можуть бути такі: добро, любов, діти.)

Висновок:звідси випливає, що життя дуже багатогранне, це - яскравий світ, але для кожного він особистий та особливий.

Вправа «Символ життя»

Сьогодні ми вже використали один символ життя - це свічка, яка горить. Я пропоную вам зробити або зобразити свій символ.

Ви зараз об'єднаєтесь у дві команди: ті, що витягли рожеві папірці, підходять до правого столу, а ті, що витягли сині папірці, - до столу, що стоїть ліворуч. Вам дається 10 хвилин для того, щоб ви командами продумали й створили свої символи життя. Виконавши завдання, один представник з кожної команди має презентувати роботу команди.

В додатку В запропонували інші завдання та вправи для дітей.

Враження дітей були тільки позитивними. Так, як по завершенню тренінгу висловлювались усі діти, то з їх слів – тренінг сподобався всім, але з проведеного заняття було зрозуміло, що далеко не всі усвідомлюють сутність поняття життя, його цінність і роль свого «я» в житті.

Насторожує той факт, що 10% опитаних неповнолітніх відносяться до життя зовсім байдуже, їм все одно, що буде з ними в майбутньому.

Коли діти виконували вправу «Коло асоціації», то з 20-ти опитаних 5% сказали, що життя це смерть, 30% - радість, 20% - сюрпризи, 30% - мука, 15% - щастя.

Отже, як бачимо чотирьом дітям вкрай потрібна допомога в усвідомленні думки, що життя прекрасне, але без перешкод не обійтися.

Результати тверджень дітей ми подали в таблиці 2.3.

Таблиця 2.3

Відповіді дітей з притулку щодо сутності життя

Життя- це смерть

Життя-це радість

Життя – це сюрпризи

Життя – це мука

Життя – це щастя

5%

30%

20%

30%

15%

Для більшого унаочнення результатів відповідей дітей ми їх зобразили на діаграмі рис.2.3.

Рис. 2.3. Розподіл відповідей дітей у центрі

Коли всі діти висловлювали свої враження від тренінгу, то всі вони засвоїли для себе щось нове. Одні стверджували, що ніколи не захоплювались веселкою після дощу, інші не бачили, як виблискує роса на квітці, треті казали, що взагалі не думали, що стільки красивого навколо них. Але один хлопчик сказав: нічого в житті в мене не має, хоча тренінг йому сподобався, йому було радісно, що він бра у ньому участь.

З проведеного заняття ми зрозуміли, що з дитиною потрібно працювати.

Отже, щоб надавати соціальну допомогу клієнтам, соціальні педагоги повинні мати комплексну теоретичну підготовку і практичні уміння й навички, що дозволяють їм вільно відчувати себе в середовищі дітей і підлітків, вміти розібратися у великій кількості варіантів відповідей на поставлені запитання, вміти виконувати практичну роботу, а також володіти методами по наданні соціальної допомоги.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: