Сторінка
8
Нерідко думають, що не слід піклуватися про знання формул, їх завжди можна відтворити з довідників. Відповідь на питання, чи треба запам’ятовувати формули, отримані у дослідженні С. І. Шапіро. Результати експериментів показали, що в простих ситуаціях, коли залежності використовуються завжди однаково (тобто коли потрібно використати репродуктивне мислення), їх попереднє спеціальне запам’ятовування не є обов’язковим, цілком можливе використання зовнішніх засобів (довідників і т.п.).
Навпаки, у складних ситуаціях, під час вирішення нестандартних задач, тобто тоді, коли повинно активізуватися продуктивне мислення, необхідне міцне закріплення основних формул у пам’яті. Відомий педагог В. Ф. Шаталов на аналогічне питання відповідає: “Учень, що працює з довідником, відрізняється від учня, що знає усі формули, так само як відрізняється починаючий шахіст від гросмейстера. Він бачить тільки один хід уперед”.
Пряма установка на запам’ятовування підвищує рівень розумової активності в процесі засвоєння матеріалу, ступінь її саморегуляції і самоконтролю, що значно збільшує ефект засвоєння. Цьому ж сприяє свідоме застосування раціональних прийомів мнемічної діяльності (класифікація, складання плану тощо). Продуктивне мислення передбачає вихід за межі наявних знань. Однак саме ці знання – опора у відкритті нового. Щоб відкривати нове, відкидати уже відоме, необхідно володіти старим, мати досить широкий обсяг знань (включаючи і їх операційну сторону), достатніх для руху вперед і в стані готовності до актуалізації відповідно до поставленої перед суб’єктом мети. Щоб виконати цю надзвичайно важливу вимогу, потрібно передбачити спеціальну організацію мнемічної діяльності, що забезпечує міцність засвоюваних знань і їхню готовність до актуалізації при вирішенні проблем. Ця спеціальна організація – один із найважливіших принципів розвитку продуктивного мислення.
Для забезпечення достатнього рівня знань автори навчальних програм і підручників прагнуть вводити в них усе нові і нові дані. Однак, чим більше обсяг засвоєння знань, тим сутужніше забезпечити міцність їх засвоєння. Отже, необхідно обмежити коло знань, що підлягають засвоєнню, і шукати шляхи систематизації знань у таку систему високого рівня узагальнення, в якій, на основі міркувань, учень міг би знайти додаткові ланки, необхідні для оперування отриманими знаннями.
Необхідно обмежити обов’язковий мінімум знань від другорядного матеріалу й орієнтувати учнів на ретельне закріплення саме основних знань і способів оперування ними.
Орієнтація на виділення й узагальнення істотного в матеріалі, класифікацію в залежності від його значимості, сприяє формуванню одного з найважливіших якостей продуктивного мислення – глибини розуму.
У зв’язку з великим обсягом матеріалу необхідно по можливості «зжати», «ущільнити» його. Це можна здійснити на основі більш раннього введення узагальнених знань – теорій, законів, загальних методів вирішення цілого ряду проблем. Такі знання дозволяють учням не запам’ятовувати безліч окремих закономірностей, способів вирішення, а самим, на основі логічних міркувань «виводити» їх із загальних положень.
Особливості графічної підготовки школярів
Наступним етапом нашої роботи було проведення експериментальних занять з креслення з учнями 11-го класу (технологічний профіль) Лозівської загальноосвітньої середньої школи (с. лозова, Тернопільський р-н).
Ми не приводимо в нашій роботі опис кожного проведеного уроку. Зупинимося лише на деяких методичних прийомах, що використовувалися нами на уроках креслення з метою активізації творчої розумової діяльності учнів, і їх теоретичному обґрунтуванні.
Ми вважаємо, що розвиток продуктивного мислення в учнів у процесі вивчення ними креслення є однієї з актуальних задач, що ставляться перед вчителями креслення, трудового навчання (і не тільки) в сучасній школі. Основним засобом такого виховання і розвитку графічних здібностей учнів є позиційні і метричні задачі. Не випадково відомий сучасний методист Д. Пойа пише: “…уміння вирішувати задачі, причому не тільки стандартні, потребує незалежності мислення, здорового глузду, оригінальності, винахідливості”.
У процесі графічної підготовки значна частина навчального часу використовується на виконання графічних побудов (креслень) [28-31]. Звідси напрошується висновок, що навчальний час, який відводиться на виконання графічних робіт у школі, використовується неефективно, а це негативно позначається на якості графічної підготовки в цілому.
Одна з головних проблем, що виникає в учнів, полягає в тому, що графічні завдання, які містяться в основних розділах шкільних підручників з креслення, як правило, обмежені однією темою. Їх вирішення вимагає від школярів знань, умінь і навичок з будь-якого питання програмного матеріалу і не передбачає широких зв’язків міжпредметного характеру з різними розділами шкільних предметів. Роль і значення графічних завдань вичерпуються в плині того нетривалого періоду, що виділяється на вивчення (повторення) того чи іншого питання програми. Функція таких задач найчастіше зводиться до ілюстрації досліджуваного теоретичного матеріалу і роз’яснення його змісту. Тому учням важко знайти шляхи вирішення даної задачі. Цей метод іноді відображається у назві розділу підручника, темі, досліджуваній на уроці, указівками вчителя тощо. Самостійний пошук методу рішення учнем тут мінімальний. При побудові креслень, що вимагає в учнів знань декількох тем, як правило, виникають певні труднощі.
На жаль, у практиці оволодіння графічною грамотою виконання графічних робіт найчастіше розглядається лише як засіб свідомого засвоєння школярами програмного матеріалу. І навіть завдання, підвищеної складності, призначені для позакласної роботи, в основному мають на меті закріплення вмінь і навичок учнів у вирішенні стандартних задач визначеного типу. А тим часом функції графічних завдань дуже різноманітні: навчальні, розвиваючі, виховні, контролюючі.
Кожна пропоноване учням графічне завдання може служити конкретним цілям навчання. І все-таки головна мета графічних завдань – розвинути продуктивне мислення учнів, зацікавити їх графікою тощо.
Досягти цієї мети за допомогою одних стандартних задач неможливо, хоча стандартні задачі, безумовно, корисні і необхідні, якщо вони запропоновані вчителем вчасно й у потрібній кількості. Ми вважаємо, що варто уникати великої кількості стандартних задач як на уроці, так і в позакласній роботі, оскільки в цьому випадку сильні учні можуть втратити інтерес до креслення, і навіть відчути відразу до нього.
Ознайомлення учнів лише зі спеціальними способами рішення окремих типів задач створюють, на наш погляд, реальну небезпеку того, що учні обмежаться засвоєнням одних шаблонових прийомів і не набуватимуть уміння самостійно вирішувати незнайомі задачі (“Ми такі задачі не вирішували”, – часто заявляють учні).
У системі завдань шкільного курсу креслення, безумовно, необхідні задачі, спрямовані на відпрацьовування практичних навичок, задачі спрямовані на розвиток просторового мислення, уяви, тренувальні вправи, виконувані за зразком тощо.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Стилістичні засоби лексикології та фразеології
Педагогічні погляди Арістотеля
Методика формування у молодших школярів навичок живопису у процесі малювання пейзажу
Розвиток пізнавальних здібностей та інтересів учнів у процесі вивчення географії
Психолого-педагогічні основи роботи з обдарованими дітьми