Сторінка
7
Засобами для вивчення дії додавання є набірне полотно та лічильний матеріал (додаток 4).
Під кінець вивчення нумерації чисел першого десятка відводиться урок на узагальнення дії додавання, ознайомлення з термінами “доданки”, “сума”, “плюс”.
Однією з вправ на цьому уроці може бути така вправа. У кожного учня є конверт з трьома білими кружечками, а на парті лежать два червоні кружечки. За вказівкою вчителя учні вкладають у конверт два червоні кружечки. Вчитель повідомляє, що білі і червоні кружечки об’єднали. Кружечків у конверті стало більше. Як позначити виконання дії на письмі? (Учитель записує на дошці потрібний приклад ). Прочитайте приклад. Яку дію ми виконали практично? (Об’єднали кружечки). Яка дія виражена в прикладі? (Додавання). Після цього вчитель повідомляє дітям, що числа 3 і 2 – це доданки, а число 5 – сума. Знак дії додавання, – продовжує вчитель пояснювати, – можна називати по-іншому: плюс. За допомогою набірного полотна вчитель демонструє дітям вище сказане (додаток 5).
На основі практичних дій з предметами і розгляду різних малюнків розкривається конкретний зміст дії віднімання.
Виконуючи неодноразово дії з множинами, учні усвідомлюють, що операції вилучення з деякої множини предметів певної підмножини предметів відповідає дія віднімання. Вчитель пояснює дітям, що в математиці для позначення дії віднімання використовується знак “–” і викладає за допомогою лічильного матеріалу, розрізних цифр і знаків “+” і “=”, а також набірного полотна приклад на віднімання (додаток 6).
В концентрі “Другий десяток” передбачено ознайомити дітей із назвами компонентів дії віднімання “зменшуване” та “від’ємник” і результатом дії віднімання “різниця”.
Бесіда з учнями щодо усвідомлення цих термінів може бути такого вигляду. У кожного учня на парті є 10 паличок: 7 червоних і 3 білих. Скільки червоних паличок? (7 червоних паличок). Скільки білих паличок? (3 білих паличок). Заберіть білі палички. Які палички залишилися? (Червоні). Скільки паличок залишилося? (7 паличок). Більше чи менше паличок залишилося? (Більше). Після цього, вчитель повідомляє дітям, що число 10 – це зменшуване, число 3 – це від’ємник, в число 7 – це різниця чисел 10 і 3.
За допомогою набірного полотна вчитель демонструє вище сказане (додаток 7).
Щодо дії множення, то другокласників ознайомлюють з цією дією спираючись на дію додавання однакових доданків. Пропонуються завдання на визначення чисельності об’єднання кількох рівнопотужних множин однорідних предметів. А саме: знайти загальну кількість вишень на п’яти гілках, якщо на кожній з них по дві вишні.
2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 10
Після цього вчителем вводиться означення дії множення. Множенням називається додавання однакових доданків. Суму однакових доданків можна скорочено записати так: . Крапку, що стоїть між двома числами, називають знаком множення, але при читанні не називають її спеціальним терміном, як при додаванні чи відніманні. Після цього вчитель розкриває зміст компонентів дії множення. Він пояснює, що число, яке стоїть на першому місці, показує значення доданка, а число, яке стоїть на другому місці, вказує на кількість однакових доданків.
На наступному уроці учнів ознайомлюють із назвами компонентів дії множення. Вчитель говорить дітям, що число, яке береться доданком, називається першим множником, а число, яке показує кількість доданків, називається другим множником; а сума однакових доданків називається добутком. А також, добутком називається і вираз, що вміщує дію множення.
Доцільно, на тривалий час у класі вивісити таблицю з назвами компонентів дії множення та результату дії множення (додаток 8).
З дією ділення учнів знайомлять після засвоєння дії множення шляхом розгляду текстових простих задач.
Вчитель зачитує таку задачу:
Було 6 груш, їх розклали на 3 тарілки порівну. Скільки груш на кожній тарілці?
За допомогою наочного матеріалу вчитель відлічує по 1 груші і кладе їх на три тарілки по черзі. Повідомляє дітям, що таке ділення називається діленням на рівні частини і записує це так:
(гр.)
Пояснюючи дітям після цього, що знак “:” – це знак ділення, який не має окремої назви і при читанні дії ділення його не називають.
На наступних уроках розкривається інший зміст дії ділення – ділення на вміщення. Цей зміст дії ділення розкривається методом порівняльного аналізу та розглядом двох задач з однаковими числовими даними, які розв’язуються однаковою дією.
Вчитель записує скорочений запис двох задач.
12 з. – 3 уч.12 з. – ? ? – 1 уч. 3 з. – 1 уч.
Аналізуючи скорочені записи цих двох задач, вчитель звертає увагу на те, що дано і що треба знайти, а також, де стоїть знак запитання.
Маніпулюючи з предметними множинами, зокрема зошитами, вчитель здійснює процес ділення так:
|
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика і практика вузівського викладання
Використання інтерактивних методів на уроках біології під час вивчення теми: "Молюски"
Музичне виховання дошкільнят
Шляхи попередження важковиховуваності учнів у школі першого ступеня
Соціальні умови морально-правової соціалізації дітей молодшого шкільного віку