Сторінка
15
Після цього учнів ознайомлюють з поняттям “квадратний дециметр”. Насамперед формують наочний образ нової одиниці: креслять квадрат зі стороною 1 дм, вирізують його. Встановлюють співвідношення між квадратним дециметром і квадратним сантиметром. Далі аналогічно розглядають квадратний метр.
З поняттям периметра дітей ознайомлюють в 2 класі після ознайомлення з ламаними лініями. З поняттям ламана зв’язана числова характеристика – це число, що дорівнює сумі довжин всіх відрізків, з яких вона складається. В методиці довжина ламаної – це число, що дорівнює сумі довжин її ланок. Після цього дітей ознайомлюють з периметром многокутника.
Вчитель зазначає, що периметр многокутника – це число, що дорівнює сумі довжин сторін многокутника і він позначається буквою Р.
Вчитель повідомляє дітям, що величину називають півпериметром прямокутника.
Навчально-виробничу практику на ІV курсі я проходила в НВО № 18 міста Рівного у 2-А класі. Даний клас, а також 3-Р та 1-А класи, навчаються за розвиваючою системою навчання Ельконіна, Давидова. Переважна більшість учнів 2-А класу – це діти, навчання яким дається легко, без особливих зусиль. Однак, є у класі діти, які ще до цих пір не можуть включитися в навчально-виховний процес.
Під час навчально-виробничої практики я детальніше ознайомилась із розвиваючою системою навчання. Згідно з програмою даної системи навчання, діти 2-А класу на кінець навчального року вивчають багатоцифрові числа, а також розв’язують рівняння та задачі на додавання багатоцифрових чисел. Валентина Вікторівна, вчителька 2-А класу, повідомила мені, що учні ще не вивчали дію віднімання над багатоцифровими числами, а також не ознайомлені з дією множення та ділення. І це, на мою думку, є неправильним, оскільки з арифметичними діями дітей в початкових класах потрібно ознайомлювати в залежності від вивчення нумерації цілих невід’ємних чисел. У зв’язку з такою програмою навчання другокласники не знають назв компонентів при дії додавання, при розв’язуванні рівнянь використовують такі терміни як “ціле” та “частинки”, чого не має в традиційній системі навчання.
Окрім цього діти 2-А класу, навчаючись за підручником, що відповідає розвиваючому навчанню, розв’язують різні завдання “блукаючи” по всьому підручнику. В даному підручнику з математики не виділено кількість завдань, які другокласники мають виконати на уроці, і не зазначені домашні завдання. Також в цьому підручнику містяться завдання різного виду, які є недоцільними для дітей 2 класу. Це і різні системи числення, бо саме такі завдання переповнюють даний підручник з математики, і різні кросворди, що є недоречним, а зовсім мало задач і рівнянь, що також є недоліком даного підручника.
У даному класі є діти, які зовсім не розуміють, як додати багатоцифрові числа в будь-якій іншій системі числення, відмінній від десяткової. Вони всі багатоцифрові числа додають в десятковій системі і не дивляться на те, що там стоїть інша система числення. А це є проблемою, оскільки навчання математики у 2-А класі за розвиваючою системою базується на додаванні багатоцифрових чисел у різних системах числення.
Під час навчально-виробничої практики я відвідала уроки математики у різних класах, за якими були закріплені мої одногрупниці, зокрема, я була і в 2-Б класі, де діти навчаються за традиційною системою навчання. На відміну від учнів 2-А класу, учні 2-Б класу навчаються за підручником з математики, автором якого є М.В.Богданович. Я відвідала протягом педагогічної практики декілька уроків математики в 2-Б класі і переконалась, що діти цього класу набагато краще засвоюють математичний матеріал даного підручника, володіють різною математичною термінологією, виконують різні завдання без особливих труднощів. Також я помітила, що, на відміну від учнів 2-А класу, в учнів 2-Б класу присутній інтерес до вивчення математики, бажання дізнатися про щось нове, що їм невідоме. На уроці в 2-Б класі панує активна навчальна діяльність учнів, працелюбність, старанність.
Пройшовши навчально-виробничу практику, я ще раз переконалася в тому, що розвиваюча система навчання – це не та система навчання, яка забезпечувала б дітям високий рівень знань, активну діяльність на уроці, інтерес до навчання. Дана система, на мою думку, тільки гальмує подальше розуміння дітьми навчального предмету математики в середніх та старших класах.
Дана наукова робота складається з двох розділів. У першому розділі, який має назву “Психолого-педагогічні основи вивчення понять” розкривають психологічні основи поняття, дається його коротка характеристика. У даному розділі зазначається, що поняття – це результат розуміння людиною певних об’єктів, який склався за допомогою слова і закріпився в людському мозку, а також поняттям є форма мислення, яка відображає певний об’єкт або клас об’єктів у їх суттєвих ознаках і властивостях. Окрім того, у першому розділі наукової роботи велика увага звертається на процес успішного засвоєння понять. Це складний і тривалий процес, який вимагає наявності достатнього чуттєвого досвіду, мислительної активності учнів, структурної, системної організації навчального матеріалу, вміння диференціювати ознаки, виділяючи суттєві. В загальному можна сказати, що перший розділ даної наукової роботи побудований на психолого-педагогічній основі.
Щодо другого розділу, який має назву “Методика роботи по засвоєнню математичної термінології молодшими школярами”, то в ньому увага зосереджується на ознайомленні і розумінні математичних понять, які діти початкових класів мають засвоїти протягом чотирьох років навчання. В даному розділі коротко подані пропедевтичні основи вивчення математичних понять, тобто описується робота по формуванню у дітей бінарних відношень між предметами (більший, менший, рівний), вміння виділяти суттєві і несуттєві ознаки, порівнювати предмети за розмірами та групи предметів за кількістю. Окрім цього, в даному розділі коротко подано методику роботи по засвоєнню арифметичної термінології при вивченні нумерації натуральних чисел і арифметичних дій над ними, що є центральними темами, оскільки вони вивчаються протягом чотирьох років, а також при вивченні законів дій та властивостей і дробів. Також вданому розділі подано методику роботи по засвоєнню алгебраїчної термінології при вивченні виразів, а також при розв’язуванні рівностей, нерівностей і рівнянь. Алгебраїчний матеріал діти вивчають, починаючи з першого класу, в тісному звязку з арифметичним і геометричним матеріалом. Введення елементів аггебри сприяє узагальненню понять про число, арифметичні дії, відношення і водночас готує дітей до вивчення алгебри в наступних класах. Окрім цього, в другому розділі подано методику роботи по засвоєнню геометричної термінології при вивченні геометричних фігур. Основним завданням вивчення геометричного матеріалу в початкових класах є формування в учнів чітких уявлень і початкових понять про такі геометричні фігури, як точка, пряма лінія, відрізок прямої, ламана лінія, кут, многокутник, круг. Також в даному розділі подано методику роботи по засвоєнню математичної термінології при вивченні величин. Вивчення величин має велике значення, оскільки поняття величини є найважливішим поняттям математики. Кожна величина, яку вивчають, – це деяка узагальнена властивість реальних об’єктів навколишнього світу. У кожному з цих підрозділів подано достатньо інформації, наочного матеріалу для успішного засвоєння тих чи інших математичних понять.