Сторінка
18
1. "Поради в колі". Мета - допомогти один одному подолати боязкість і невпевненість у собі.
2. "Чемодан в дорогу". Мета - підвищення самооцінки в досягненні цілей.
"Недописані речення". Мета - стимулювати самопізнання навчаються; формувати здатність до самоаналізу.
"Що людині дано?". Мета - сприяти осмисленню призначення людини та цінності його життя.
"Моя сім'я". Мета: сприяти усвідомленню цінності понять "любов" і "сім'я".
"Магазин однієї покупки". Мета - підведення підлітків до усвідомлення правомірності власного вибору, вмінню зіставляти своє "Я" з інтересами інших людей, визначати свою позицію по відношенню до того чи іншого явища.
"Конфліктна Ви особистість?". Мета - сприяти визначенню якостей, необхідних для продуктивного спілкування.
"Перебільшення або повна зміна поведінки". Мета - формування навичок модифікації і корекції поведінки на основі аналізу розігруються ролей і групового розбору поведінки.
"Прорвися в коло". Мета - стимулювання групової згуртованості; зняття емоційної напруги.
"Чи приємно зі мною спілкуватися?". Мета - самопізнання; усвідомлення свого потенціалу у сфері спілкування.
"Сполучна нитка". Мета - формування переконання: "Інший - цінність"; розвиток емпатії.
"Еміграція". Мета - сприяти відкриттю в собі сильних сторін, тобто таких якостей, навичок, умінь, які людина приймає і цінує, які дають йому відчуття внутрішньої стійкості й довіри до самого себе.
"Минулі успіхи". Мета - пошук ресурсів, необхідних для досягнення цілей; зміцнення самооцінки.
"Мить подяки". Мета - усвідомлення і формування власної ієрархії цінностей.
"Ціна і цінність". Мета - ініціація роздум про принципову відмінність того, що дійсно має ціну, від того, що лише прийнято називати цінністю; осмислення відповідних явищ у житті учасника гри.
Ефективними також були такі заходи, як проповідь єпископа Миколи "Самогубство - смертний гріх у всіх народів світу". Під час проповіді він виклав основні тези щодо самогубства с точки зору християнської релігії. Самогубство є найважчим із смертних гріхів, тому що його неможливо відмолити та розкаятися в ньому. Усі спроби та навіть думки про самогубство церква засуджує, тому що така поведінка негідна людини. Єпископ зміг переконливо довести учням дану істину.
Також на підлітків вплинула бесіда із соціальним педагогом школи на тему "Суїцид - не вихід". Учням було ясно доведено, що рішення людини покінчити життя самогубством завжди є справжньою катастрофою і причиною найсильніших потрясінь для його родичів, друзів, оточення. Дітям було роз`яснено, що не треба намагатися вирішувати власні проблеми самому. Слід звернутися за допомогою до дорослих: батьків, вчителів, соціального педагога, психолога та інших.
До школи був запрошений лікар-психіатр, які проводив щотижневі консультації. Він радив дітям звертатися до лікаря, якщо раптом вони помітили якісь негаразди у своїх однолітків. Лікар зазначив, що наразі виникнення спроб суїциду вони можуть потрапити до психіатричної лікарні з метою обстеження або лікування. Зазначимо, що до лікаря звернулися 8 учнів, яким була надана консультативна допомога.
Останній етап технології - оцінки результатів. На цьому етапі ми використали діагностичні методики, які застосовувалися на першому етапі.
Результати методики "Опитувальник суїцидального ризику" в експериментальній групі:
Демонстративність - 12%;
Афективність - 9%;
Унікальніть - 11%;
Неспроможність - 12%;
Соціальний песимізм - 6%;
Слом культурних бар`єрів - 11%;
Максималізм - 11%;
Тимчасова перспектива - 7%;
Антисуїциадальний фактор - 21%.
Результати методики "Опитувальник суїцидльного ризику" в контрольній групі:
Демонстративність - 10%;
Афективність - 10%;
Унікальніть - 11%;
Неспроможність - 13%;
Соціальний песимізм - 5%;
Слом культурних бар`єрів - 18%;
Максималізм - 10%;
Тимчасова перспектива - 9%;
Антисуїцидальний фактор - 14%.
Результати повторного опитування за даними методики "Цінністні орієнтації" виявили зміни в пріоритеті цінностей.
В експериментальній групі помітно покращилися показники. Більш домінуючими цінностями-цілями стали: наявність хороших і вірних друзів, щасливе сімейне життя, впевненість в собі. Серед цінностей-засобів більш домінуючими стали: акуратність, життєрадісність, терпимість до поглядів і думок інших.
Показники експериментальної та контрольної груп відрізняються за рахунок проведеної роботи в експериментальній групі. Ці дані підтверджують, що розроблена нами програма виявилася ефективною.
У другому розділі роботи було запропоновано програму профілактики суїцидальної поведінки серед підлітків загальоосвітньої школи.
Мета програми - профілактика суїцидальної поведінки через підвищення соціальної адаптованості на основі ціннісно-цільової позиції.
Реалізувалися такі завдання як: розвивати позитивне самосвідомість; навчити цінувати свою і чужу індивідуальність; навчати працювати в команді; сформувати ставлення до життя як до цінності; формування здорового способу життя.
У роботі по програмі були використані такі методи роботи: лекція, бесіда, дискусія, групова робота з елементами тренінгу, створення творчих робіт (індивідуальних і групових), ігри, психологічні вправи, творчі етюди. Також до групових форм роботи ми відносимо проведення групового тестування, робота з анкетами.
Програма була складена таким чином, що передбачала частину заходів, які повинні бути проведені за участю залучених фахівців з інших соціальних інститутів.
Повторна діагностика показала, що розроблена нами програма є ефективною.
Суїцид є актуальної проблемою з часів існування людства. Тому багато сучасних науковців та вчених намагалися її вирішити з точки зору психології, педагогіки, соціальної педагогіки, медицини, філософії.
Охарактеризовано поняття суїцидальної поведінки, як одну із форм саморуйнівної поведінки людини, як насильницьку надприродну смерть. Проаналізовані погляди різних наук на цю проблему.
Охарактеризовано підлітковий вік, який являється дуже вразливим, а тому серед підлітків найбільш найчастіше відбуваються спроби покінчити з собою.
З`ясовано, що необхідно проводити соціально-педагогічну роботу серед підлітків з метою запобігання суїцидальних проявів, замахів, формування життєвих установок активної життєвої позиції, підвищення життєствердних цінностей.
Профілактики розглядається нами як комплекс різного роду заходів, спрямованих на попередження та усунення факторів ризику.
Задля оптимізації профілактичної роботи установлено, що необхідно залучити представників зовнішніх соціальних інститутів: правоохоронних органів, медичних закладів, церкви, соціальних служб тощо.
Теоретично обґрунтовано соціально-педагогічну програму профілактики суїцидальної поведінки серед підлітків, яка впроваджувалась протягом 3 етапів.