Сторінка
17
Тому нами була розроблена та впроваджена програма, спрямована на посилення життєствердних цінностей.
Мета даної програми - профілактика суїцидальної поведінки через підвищення соціальної адаптованості на основі ціннісно-цільової позиції.
Завданнями реалізації поставленої мети є:
1) розвивати позитивне самосвідомість;
2) навчити цінувати свою і чужу індивідуальність;
3) навчати працювати в команді;
4) сформувати ставлення до життя як до цінності;
5) формування здорового способу життя.
Об`єкт програми - підлітки загальноосвітньої школи.
Суб`єкт програми - соціальний педагог, психолог школи, представники
медичних закладів, правоохоронних органів, працівники соціальних служб.
Впровадження програми профілактики здійснювалось у Первомайській загальноосвітній школі №5 Харківської області. В експерименті були задіяні учні 7-А (експериментальна група) та 7-Б (контрольна група) класів. Кожен клас включає в себе по 25 чоловік віком 12-13 років.
Програма складена таким чином, що передбачає частину заходів, які повинні бути проведені за участю залучених фахівців, бо фахівці освітньої установи не завжди можуть володіти актуальною інформацією з даної теми. При цьому велику частину програми проводять провідні фахівці освітньої установи: соціальний педагог, викладачі, педагоги-психологи, педагог-організатор та ін.
Логічна побудова програми вимагає дотримуватися її структури у відповідності із існуючими в ній методологічними принципами. У роботі по програмі використовуються методи роботи: лекція, бесіда, дискусія, групова робота з елементами тренінгу, створення творчих робіт (індивідуальних і групових), ігри, психологічні вправи, творчі етюди. Також до групових форм роботи ми відносимо проведення групового тестування, робота з анкетами.
Анкетування - об'ємна, трудомістка, малоемоційна, але важлива робота. Анкетування дозволяє виявити рівень інформованості та потреби цільової групи і в результаті визначити необхідні напрями і форми профілактичної роботи. Всі інші види діяльності плануються з урахуванням результатів анкетування. Оціночні вправи моделюють життєві ситуації, що вимагають вирішення конфлікту, прийняття власного рішення і відповідального вибору.
Групова робота з елементами тренінгу одна з ефективних форм навчання. Ця робота не вимагає додаткових коштів і органічно вписується в саму структуру педагогічної освіти. Заняття у формі групової роботи з елементами тренінгу планується як набір рольових (моделюючих) ігор та вправ, групових дискусій та оціночних вправ, які є продуктивними методами, що дозволяють проаналізувати ставлення до питань відносин між хлопчиками і дівчатками, норми і цінності, а також тренувати комунікативні навички.
Такі методи, як лекція, бесіда, дискусія, перегляд та обговорення художніх творів, є відомими і використовуваними педагогами. Важливо, щоб методики викладання містили елементи інтерактивності і залучали учнів.
Програма профілактики суїцидальної поведінки серед підлітків загальноосвітньої школи передбачає здійснення ряду етапів: діагностування, розробки і реалізації самої програми, оцінювання.
На першому етапі діагностування в обох класах були використані наступні методи діагностики:
В обох класах була проведена методика "Опитувальник суїцидального ризику" (Модифікація Т.М. Разуваєвої) та методика "Ціннісні орієнтації" М. Рокича.
Мета "Опитувальника суїцидального ризику" - експрессдіагностіка суїцидального ризику; виявлення рівня сформованості суїцидальних намірів з метою попередження серйозних спроб самогубства.
Методика "Ціннісні орієнтації" М. Рокича. Ціннісні орієнтації визначають зміст спрямованості особистості, складають ядро її мотивації, життєвої концепції і відображають ставлення людини до себе, навколишнього світу і інших людей.
Результати методики "Опитувальник суїцидального ризику" в експериментальній групі:
Демонстративність - 12%;
Афективність - 9%;
Унікальніть - 10%;
Неспроможність - 11%;
Соціальний песимізм - 6%;
Слом культурних бар`єрів - 18%;
Максималізм - 11%;
Тимчасова перспектива - 10%;
Антисуїцидальний фактор - 13%.
Результати методики "Опитувальник суїцидального ризику" в контрольній групі:
Демонстративність - 10%;
Афективність - 9%;
Унікальніть - 12%;
Неспроможність - 13%;
Соціальний песимізм - 5%;
Слом культурних бар`єрів - 19%;
Максималізм - 11%;
Тимчасова перспектива - 8%;
Антисуїцидальний фактор - 13%.
Методика "Ціннісні орієнтації" М. Рокича. М. Рокич розрізняє два класи цінностей: перший включає цінності, важливі для життя людини в цілому, як би головні, кінцеві цілі індивідуального існування особистості; другий клас складають цінності, що віддаються перевага людиною в будь-якій життєвій ситуації. Цей поділ відповідає традиційному поділу на цінності-цілі і цінності-засоби.
Аналіз даних за методикою М. Рокича в експериментальній групі показав, що перші місця були відведені таким цінностям-цілям як розваги, свобода та впевненість в собі. У той час, такі цінності-цілі як здоров`я, краса природи та мистецтва та щастя інших опинилися на останніх місцях.
Що стосується цінностей-засобів, то ведучі місця в експериментальній групі зайняли високі запити, незалежність, сміливість у відстоюванні своєї думки, своїх поглядів. Малоцінними виявилися такі цінності як відповідальність, самоконтроль, тверда воля.
В контрольній групі віддали перевагу наступним цінностям-цілям: матеріально забезпечене життя, суспільне визнання, творчість. Менш значущими виявились такі цінності як щастя інших, впевненість в собі, пізнання.
Лідіруючі положення в цінностях-засобах займають непримиренність до недоліків у собі та інших, сміливість у відстоюванні своєї думки, своїх поглядів, чесність. Малоцінними виявилися старанність, тверда воля, широта поглядів.
Таким чином, проаналізувавши результати по обом методикам ми виявили високий ризик суїцидальної поведінки в обох групах. В той час для підлітків малозначущими виявилися такі цінності як здоров`я, щастя оточуючих, відповідальність, тверда воля, широта поглядів, впевненість в собі. А, насамперед, такі цінності складають основу щасливого життя без ризику суїциду. Тому нами була розроблена програма профілактики суїцидальної поведінки серед підлітків загальноосвітньої школи.
Впровадження соціально-педагогічної програми профілактики суїцидальної поведінки серед підлітків загальноосвітньої школи
У наступному етапі реалізації програми брали участь учні експериментальної групи. Його мета - експериментальним способом апробувати можливість використання програми профілактики суїцидальної поведінки. Була розроблена система заходів, спрямованих на зниження суїцидального ризику та на посилення життєствердних цінностей. Програма розрахована на 3 місяці. У кожному місяці по 4 заходи.
"Твоє життя - твій вибір" - це один із модулів програми "Рівний-рівному". Мета даного модуля - довести підліткам цінність та унікальність людського життя. Підлітки активно брали участь у груповій роботі, мозкових штурмах, психологічних вправах, створювали групові проекти за темою "Вибір залишається за тобою". Дана форма роботи є досить ефективною, тому що дозволила залучити до обговорення проблем кожного учасника тренінгу. Керівник тренінгу використовував інтерактивні форми й методи роботи. Рефлексія дозволила осмислити кінцеві результати роботи. До тренінгу входили такі вправи:
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Формування у молодших школярів читацьких інтересів у процесі роботи з дитячою художньою книжкою
Творчі завдання як засіб формування пізнавальної активності старших дошкільників
Активізація пізнавальної діяльності на уроках у початкових класах
Особливості гендерного виховання дітей дошкільного віку
Червона книга та Реліктові рослини Кам’янець-Подільського ботанічного саду