Сторінка
16
З метою зниження комерційних ризиків слід створювати спільні підприємства із зарубіжними фірмами, об”єднуватися з потужними і передовими вітчизняними компаніями, домагатися державної підтримки, перетворюватись на філію крупних вітчизняних підприємств та ін.
Для зниження, а відтак і унеможливлення профільно-технологічних ризиків необхідно:
1. здійснювати диверсифікацію виробництва шляхом розширення нових технологій і видів продукції;
2. проводити диверсифікацію постачання;
3. постійно збирати економічну інформацію про можливих постачальників, зокрема про освоєння нових технологій;
4. встановлювати некомерційні зв”язки із реальними та потенційними постачальниками, розширювати та підтримувати особисті контакти з ними;
5. купувати акції підприємств-постачальників;
6. створювати страхові резерви основних комплектуючих виробів;
З метою усунення постачальницько-збутових ризиків необхідно:
1. здійснювати диверсифікацію постачання;
2. розширювати склад постачальників;
3. створювати фінансові резерви;
4. залучати традиційних постачальників до діяльності підприємств або компанії шляхом укладання договорів участі в прибутках або придбанні частини акцій;
5. створювати страхові запаси найважливіших матеріалів;
6. зазделегідь планувати і розробляти способи функціонування підприємства в умовах пошуку альтернативних постачальників;
7. створювати регіональні системи страхування господарсько-комерційних операцій і розробляти низку засобів перестрахування;
8. залучати банки, страхові компанії в якості гаранта цих операцій;
9.розвивати заставні операції;
10.диверсифікувати виробництво;
11.активно використовувати всі види і форми маркетингу;
12.поліпшувати якість продукції;
13.розробляти довготермінову стратегію виробництва та маркетингових досліджень;
14.освоювати гнучкі технології виробництва, що допускають швидку переорієнтацію на випуск інших видів продукції;
15.прогнозувати динаміку цін та вдосконалювати цінову політику;
16.отримувати часткову або повну передоплату;
17.систематично інформувати громадськість про підприємства, що традиційно порушують умови договорів;
18.створювати і підтримувати системи контролю за виконанням договорів на рівні місцевих органів;
19.створювати системну базу даних про реальних і потенційних споживачів продукції, про продукцію, яка виробляється на цих підприємствах-споживачах та її споживачів, а також про постачальників необхідних матеріалів і обладнання та ін.
З метою зниження виробничого ризику необхідно розробити стратегію техніко-технологічного розвитку і безпеки підприємства, постійно вдосконалювати технологічну базу, технологічну культуру та культуру праці, проводити науково-дослідні і дослідно-конструкторські розробки, створювати венчурні підприємства та ін.
Одним з найважливіших видів комерційних ризиків є кредитні. Для того щоб вирішити, надати кредит чи відмовити позичальнику, кредитне управління банку повинно отримати вичерпну інформацію про кредитоспроможність клієнта і на її підставі зробити відповідний висновок про правильність складання кредитного договору та захищеність банку і його вкладників, про можливість банку у разі порушення умов договору швидко,без значних витрат відшкодувати свої кошти. Рівень кредитного ризику визначають мірою кредито- і платоспроможністю підприємства.
Ризикова політика – комплекс захисних заходів проти основних форм ризиків, насамперед проти критичного та абсолютного рівнів. Основними зних є вивчення ринку і конкурентів, страхування ризику, його диверсифікація, використання застави, поточний контроль, створення спеціальних резервів. З метою зниження виробничих, постачальницько-збутових та матеріально технічних ризиків необхідно здійснювати диверсифікацію виробництва та постачання, купувати акції підприємств-постачальників, створювати страхові та фінансові резерви і запаси, використовувати новітні форми маркетингу та ін.
Для кредитних ризиків здійснюють всебічний і ретельний аналіз кредитних заявок та умов надання кредиту та комплексний поточний контроль за виробничою діяльністю. Крім того, низка заходів здійснюється спеціальними національними службами ризиків.
Розділ 3. Оцінка ризику нового товару
Комерційна діяльність на ринку безпосередньо пов'язана з ризиком. Характерним він є і при розробці певного товару та реалізації певних маркетингових проектів. Суть ризику полягає у можливості понести певні втрати або не досягнути намічених цілей. Ризик це категорія ймовірності, яка безпосередньому виміру не піддається, відповідно і оцінка його може бути лише непрямою.
Ризик на ринку обумовлений невизначеністю досягнення результату, як наслідок дії множини не завжди передбачуванийх дій і контрдій. Ризику не завжди удається уникнути, але майже завжди можна передбачити чи спрогнозувати. Ступінь ризику спонукає комерсантів вибирати між двома умовами: перша - не ризикувати і одержати менше прибутку і друга - ризикувати, але одержати більше прибутку. Таким чином ризик і прибуток обернено взаємозалежні категорії і величини.
Розрізняють різні види ризику. Зокрема, ризик продавця і ризик покупця, ризик підприємця і ризик інвестора тощо. Фактично кожен суб'єкт ринку ризикує. За формою небезпеки ризики бувають: ризик повної або часткової втрати вкладених засобів, ризик банкрутства, ризик бути витісненим з ринку, ризик не сприйняття нового товару тощо.
До критеріїв ризику, які випливають з оцінки ринкової кон'юнктури, відносяться :
- ступінь стійкості (коливання) ринку;
- тенденції, швидкість та напрямки розвитку ринку;
- оцінка інтенсивності конкуренції (тип конкурентного ринку, кількість і потужність конкурентних фірм, частка ринку, яку контролюють конкуренти);
- оцінка циклу ринкової кон'юнктури;
- ймовірність ризику, основана на досвіді минулого, із експерименту, із аналогових моделей;
- рівень стабільності політичної ситуації, інституційна захищеність підприємництва.
Існує три способи оцінки ризику: