Сторінка
8
Основними тенденціями світового тракторобудування є суттєве підвищення технічної надійності та енергетичної економічності тракторів. Покращуються їх ергономічні та екологічні показники, підвищується потужність двигунів. Вони оснащуються комплексними автоматизованими системами бортового управління, які забезпечують досконале силове і позиційне регулювання навісних знарядь і машин, стабілізують глибину ходу робочих органів і оптимізують режими роботи, що загалом підвищує продуктивність і зменшує питомі енерговитрати на 10 .15%. Для підвищення транспортної швидкості руху до 50–60 км/год трактори обладнуються більш ефективними (гідропневматичними) системами амортизації коліс передньої осі. Деякі конструкції мають передню вісь з незалежною підвіскою коліс. Суттєво удосконалюються трансмісії тракторів, які обладнуються гідромеханічними коробками передач, що поєднують переваги класичних механічних трансмісій і гідравлічних безступінчатих передач. Головною перевагою гідромеханічних коробок передач є оптимальний розподіл потужності, що передається до рушіїв. Необхідна швидкість руху задається без використання муфти зчеплення і гальм.
Зберігається тенденція розвитку інтегральних, особливо реверсивних інтегральних тракторів, які розширюють можливості для агрегатування з 2-3 знаряддями і машинами, в тому числі на передній навісці. Намітилась тенденція створення надпотужних універсальних засобів транспортно-тягового класу з швидкісним рядом від 4 .12 до 40 .60 км/год, що призначені для агрегатування з крупногабаритними, транспортними, комбінованими посівними та збиральними машинами під цукрові буряки та кормові культури. Для тракторів і універсальних енергозасобів двигунобудівні фірми пропонують широку гаму типорозмірів дизельних двигунів з високими техніко-економічними характеристиками. Характерною особливістю сучасних зарубіжних тракторів і універсальних енергозасобів є те, що вони базуються на високоякісній уніфікованій і надійній елементній базі.
Зернозбиральні комбайни.
Виробництво зерна є ключовою проблемою агропромислового комплексу України. У 2002 році в нашій державі з площі 14 млн. га зібрано 39,6 млн. тон зерна середньою врожайністю 28 ц/га. Збирання врожаю зернових культур є завершальному етапом у всьому процесі виробництва зерна. Щороку в лісостеповій зоні під зернові, зернобобові, круп’яні, кукурудзу і соняшник відводиться близько 60% усіх посівних площ. Для збирання їх в оптимальні строки необхідно мати відповідний парк сучасної зернозбиральної техніки.
Зернові культури збирають комбайновим і некомбайновим способами. Комбайновий спосіб може бути однофазним (пряме комбайнування) і двофазним (роздільне комбайнування) з наступною обробкою зерна на стаціонарних зерноочисно-сушильних комплексах і збиранням незернової частини урожаю (НЗУ). Пряме комбайнування передбачає зрізування стебел, обмолот хлібної маси, очищення зерна від домішок і збирання продуктів обмолоту (зерна, полови і соломи). Зерно збирають у бункер комбайна, а солому і полову укладають у копиці чи валки на полі, або подрібнюють і збирають у візки, чи розкидають по полю. Всі ці операції виконують комбайном у єдиному безперервному потоці. Прямим комбайнуванням збирають зернові з підсіяними багаторічними травами, низькорослі (до 50 см) і ті, які перестояли, зріджені (менше 280 рослин на один метр квадратний), якщо немає можливості сформувати валок масою 1,4 кг на один метр довжини, а також рівномірно достигаючи і мало забур’янені хліба. Втрати зерна за жаткою допускаються до 1,5%, а за молотаркою також до 1,5% (рису — 2%). У багатьох країнах перевагу віддають прямому комбайнуванню. В Англії і Німеччині застосовують тільки пряме комбайнування, Канаді — на 75% площі, Австралії –на 95, Україні — на 50%.
Відмінність роздільного комбайнування від прямого полягає в тому, що хлібну масу зрізують і обмолочують не одночасно, а роздільно у дві фази. Спочатку її зрізують і вкладають у валки валковими жатками для підсихання і достигання (перша фаза), а через 3 .5 днів підбирають валки комбайнами, обладнаними підбирачами і обмолочують як і при однофазному способу. При двохфазному способі збиральні роботи починаю на 5 .10 днів раніше, ніж при однофазному, що має велике господарське значення. Однак при цьому збиральні машини рухаються по полю двічі, а це призводить до збільшення витрат коштів. Роздільним комбайнуванням збирають культури, що нерівномірно достигають (гречка, просо), а також ті густота яких не менше ніж 300 .350 рослин на один метр квадратний і висота не менша ніж 60 см. Втрати допускаються до 1%.
За наявністю зернозбиральних комбайнів на 1000 га посівної площі Україна відстає від США, ФРН, Франції у 3–4 рази. Нещодавно, зернозбиральні комбайни в Україні не вироблялись. Тому, у короткий термін розроблені, пройшли випробування та поставлені на виробництво зернозбиральні комбайни «Лан» і «Славутич», пропускною здатністю 7–9 і 9–12 кг/с. Зернозбиральний комбайн «Лан» (рис. 13.23) призначений для збирання зернових колосових, зернобобових, різних технічних культур, кукурудзи, насіння трав.
Рис. 13.23. Комбайн “Лан” із пропускною здатністю 7–9 кг/с
Такий широкий спектр робіт, які може виконувати комбайн, досягається за рахунок можливості агрегатування з різними спеціальними приставками та пристроями, які дозволяють пристосовувати технологічний процес скошування і обмолоту до специфічних вимог при збиранні кожної з цих культур. Жатка комбайна забезпечує якісне зрізання стебел рослин навіть при високій їх вологості, підтримує задану висоту зрізу за допомогою автоматичної системи горизонтального і вертикального копіювання рельєфу. Вона обладнана стеблеподільниками та зйомними стеблепіднімачами, які дозволяють збирати без втрат полеглі хліба. Конструкція молотарки дозволяє з високим ступенем сепарації відокремлювати зерно при молотьбі через підбарабання, зберігаючи якість зерна, а діапазон регулювання зазорів у підбарабанні дозволяє добре вимолочувати зерно за різних умов роботи. Ефективна система сепарації та очистки комбайна сприяє зниженню втрат зерна. Комбайн подрібнює до необхідної величини солому і рівномірно розкидає її по полю. При необхідності солома може вкладатись у валок. Бортовий комп’ютер контролює роботу двигуна, технологічної частини, видає рекомендації щодо вибору режимів, при необхідності стабілізує роботу двигуна та робочих органів.
Налагоджено виробництво базової моделі зернозбирального комбайну “Славутич” з клавішною та роторною конструкціями молотарки, уніфікованими між собою, з вітчизняними комплектуючими та пропускною здатністю 9–11 кг/с (рис. 13.24). Гідравлічна система виконана за модульною схемою. Ведучий міст комбайну має підвищені тягові характеристики та забезпечує безступінчасте регулювання швидкості руху агрегату. Шини коліс зі зниженим тиском мінімально ущільнюють ґрунт. У зернозбиральному комбайні встановлено блочно-модульну мікропроцесорну систему управління та контролю. Комбайн обладнують подрібнювачем або копнувачем для збирання незернової частини врожаю, що дозволяє використовувати його за всіма прийнятими в Україні технологічними схемами збирання соломи та полови. Втрати зерна (при продуктивності 9–10 кг/с) не перевищують 1,5%. Питомі витрати пального при використанні “Лану” та “Славутича” складають від 2,5 до 3 кілограмів на тону зерна.
Інші реферати на тему «Географія економічна»:
Ефективність виробництва продукції тваринництва та перспектива розвитку галузі
Ліси як могутній фактор забезпечення екологічної рівноваги агроландшафтів
Основи технології вирощування товарної риби за дволітнім циклом. Вирощування товарної риби за трилітнього циклу
Технологічні процеси виробництва продукції рослинництва
Використання агровиробничого потенціалу земель та забезпечення сталого розвитку агро екосистем