Сторінка
3
Обсяги розпушення ґрунту без оберту скиби знаряддями неполицевого типу зростають і в найближчому часі складатимуть 30 .50% посівних площ Лісостепу України. Плоскорізи та розпушувачі (чизелі) слід ширше використовувати в зонах недостатнього зволоження, на агрофонах з незначною кількістю (до 30 ц/га) рослинних решток, замість веснооранки. Це дає можливість на 20 .40 % скоротити строки проведення основного обробітку ґрунту, зменшити на 6–12 кг/га витрати пального, вирішити нагальні проблеми захисту ґрунтів при лімітованому енергозабезпеченні.
На вітчизняних заводах серійно випускаються ефективні ґрунтообробні знаряддя на базі плоскорізних та чизельних робочих органів (табл. 13.5).
13.5. Технічна характеристика розпушувачів
У згаданих розпушувальних агрегатах застосовуються ефективні ротаційні приставки для подрібнення і вирівнювання поверхневого шару ґрунту. Важливу роль відіграє ця група знарядь при обробітку схилових (до 8°) земель, зокрема, при впровадженні контурно-меліоративної ґрунтозахисної системи землеробства. Серед імпортних розпушувачів привертає увагу тенденція використання параболічних чизельних робочих органів на фронтальній рамі (Rotation, Razol, Deltaplow). Це певний розвиток енергоощадних плугів Paraplow та їхніх вітчизняних аналогів — плугів-розпушувачів ПРПВ–З–5О, ПРПВ–5–50, що дозволяють на 10 .15 % зменшити тяговий опір чизельного плуга. Обробіток цими знаряддями забезпечує накопичення додаткових 12 .15 мм продуктивної вологи і рекомендується для використання, зокрема, на півдні України (рис. 13.5).
Рис. 13.5. Агрегат на базі культиватора-розпушувача КР–4,5
Ущільнення ґрунту у Лісостепу України ходовими системами машин є одним із чинників, що обмежують ріст і розвиток сільськогосподарських культур. Робота важких агрегатів на полях, особливо у весняний період, призводить до ущільнення ґрунту на глибину до одного метра і більше. Багатократний обробіток ґрунту на одну і ту ж глибину викликає утворення “підошви” з об’ємною масою 1,8 .2,1 г/см3, що різко зменшує можливості нормального розвитку коріння рослин і загальний об’єм кореневої системи. Ці проблеми дозволяє в значній мірі вирішувати чизелювання ґрунту. Чизелювання є різновидом глибокого розпушення ґрунту (мінімальна ширина розпушеної смуги при максимальній її глибині). На схилах, при чизелюванні ґрунту запаси вологи збільшуються на 40 .50 мм. Ерозійні процеси зменшуються в 3 .5 раз. Чизелювання ґрунтообробними знаряддями (АЧП–2,5, АЧП–4,5, ПЩН–2,5, ПРПВ–5–50 та іншими) покращує водно-повітряний стан ґрунтового середовища, запобігає змиву ґрунту. Чизелювання зябу являє собою утворення періодично розміщених розпушених смуг глибиною до 40 см. До щілини висуваються вимоги розташування її вздовж горизонталі місцевості, а на зрошенні — таким чином, щоб віддаль між суміжними смугами забезпечувала рівномірний розподіл вологи по полю. Для зменшення аерації вологи в суху вітряну погоду верхню частину щілини присипають ґрунтом.
В комбінованих ґрунтообробних машинах для поверхневого (2 .8см) обробітку ґрунту, в тому числі й передпосівного, забезпечується ешелонованість розміщення робочих органів та збільшення загальної ширини захвату (табл. 13.6). Широко використовуються пружні робочі органи з розпушувальними (долотоподібними) або полольними лапами шириною від 30 до 200 мм та ротаційні подрібнювачі грудок й вирівнювачі поверхні. Передпосівний обробіток виконують в залежності від глибини загортання насіння та необхідної щільності обробленого шару ґрунту.
13.6. Технічна характеристика комбінованих ґрунтообробних машин
При застосуванні комбінованих ґрунтообробних машин відбувається заміна 5–6 одноопераційних агрегатів; скорочення на 30% витрат пального, праці, строків виконання робіт; збереження вологи в ґрунті; створення однорідного за щільністю посівного шару ґрунту (рис. 13.6).
Рис. 13.6. Комбінований ґрунтообробний агрегат Т–150 + КН–7,2
У Лісостепу найкраще себе зарекомендували комбіновані ґрунтообробні машини АКГМ–3,6, АКГМ–6,0, ККП–3,7, ККП–7,2, ККП–6, “Kompaktor”, “Europack” і “Sepack”. При цьому вітчизняні агрегати адаптовані до наших ґрунтово-кліматичних умов краще, ніж зарубіжні.
При необхідності більш інтенсивного обробітку поверхневого шару ґрунту, подрібнення рослинних решток, в останній час набуває поширення обробіток чизельними культиваторами (КР–4,5, КШН–3, КШН–5,6), до складу послідовно розміщених робочих органів яких додають дискові секції або окремі диски (рис. 13.7).
Рис. 13.7. Агрегат на базі чизельного культиватора КШН–3 у роботі
Такі знаряддя знаходять застосування при основній або передпосівній підготовці ґрунту на глибину 6 .16 см під зернові культури. Аналогічні чизельні культиватори поширені у Західній Європі (Multitiller, Smaragd, Eurogruber). Ефективною є конструкція плуга-культиватора для пошарового розпушення ґрунту на глибину 16 .24 см, розроблена проф. Сисоліним П.В., що її випускає ВАТ “Червона Зірка”. Плуг-культиватор забезпечує більш рівномірне розпушення на всій глибині обробітку за один прохід агрегату.
Посівна техніка.
Посівну сільськогосподарську техніку удосконалюють у напрямках модульної побудови сівалок, збільшення ширини захвату, покращення якості висіву, застосування центрального дозування, підвищення універсальності, надійності та продуктивності роботи. Для зернових культур застосовують сівалки з механічними (типу СЗ-5,4) та пневматичними (подібно до Mistral-6000) системами висіву (табл. 13.7). Механічні сівалки обладнують переважно дисковими сошниками та застосовують на полях з середньою якістю підготовки ґрунту на швидкості 5 .7 км/год. Пневматичними сівалками доцільно працювати на добре підготованих під посів площах, з застосуванням анкерних сошників, із швидкістю до 9 км/год.