Сторінка
4

Технологічні процеси виробництва продукції рослинництва

Для збирання кукурудзи з обмолотом зерна і розкиданням подрібненої листостеблової маси по полю використовують приставку АКД–6М до комбайна ДОН–1500Б. Останнім часом збирають весь біологічний урожай на качано–стеблову суміш, використовуючи високопродуктивні кормозбиральні комбайни типу „Ягуар”. ІМЕСГ УААН рекомендує таке орієнтовне поєднання способів збирання кукурудзи: 50% — з обмолотом на зерно, 25% — в качанах і 25% — на зерно–стрижневу і кормо–стрижневу суміш.

13.19. Режими роботи молотильного апарата комбайна СК–5М

При збиранні кукурудзи на ЗСС комбайн РСМ–10 обладнують пристроєм ПДК–10 для подрібнення і дозування стрижнів. Комбайн СК–5М обладнують комплектом змінних вузлів і деталей, запропонованих ННЦ „ІМЕСГ” : просторово–хвилястим решетом, 8 гребінками соломотряса в зборі з кронштейнами, щитком перекриття колосового шнека. Режим роботи молотильного апарата встановлюють залежно від потрібного вмісту стрижнів у суміші (табл. 13.19).

13.20. Орієнтовна кількість технічних засобів для збирання та подрібнення кукурудзи

Технічні можливості збиральних машин найповніше використовуються у збирально–транспортних загонах, які складаються з однієї–двох ланок. Оптимальна кількість машин для збирання кукурудзи в кожній ланці за даними ННЦ „ІМЕСГ” становить: комбайнів «Херсонец–200» — 2, «Херсонец–9» — 4, СК–5М «Нива» з приставками ППК–4 — 3.

Важливою умовою одержання поживного корму є суворе дотримання технології його закладання в допустимі строки. Мінімально необхідна для цього кількість технічних засобів наведена в таблиці 13.20. У таблиці 13.21 наведено рекомендований склад комплексів машин для вирощування та збирання кукурудзи на зерно і силос на площі 1000га.

13.21. Комплекс машин для вирощування та збирання кукурудзи

Економічні показники використання наведених вище комплексів машин для виробництва кукурудзи на зерно і силос подано у таблицях 13.22. і 13.23.

Соняшник.

Інтенсивна технологія виробництва соняшнику ґрунтується на комплексному використанні сучасних високопродуктивних машин і знарядь, ефективних гербіцидів та засобів захисту рослин від шкідників і хвороб, високоякісного насіння найпродуктивніших сортів та гібридів, суворому дотриманні технологічної дисципліни, а також впровадженні досконалих форм і методів організації праці.

Вибір способу і строків підготовки ґрунту під соняшник проводять диференційовано, в основному за двома технологіями, перша з яких передбачає оранку з обертанням скиби і заорюванням стерні, а друга (ґрунтозахисна) — розпушення ґрунту із зберіганням стерні та інших рослинних решток, що захищають ґрунт від вітрової та водної ерозії. Залежно від прийнятої технології підготовки ґрунту використовують відповідні машини і знаряддя.

За першою технологією відразу після збирання попередника (озимих або ярих зернових культур) поле обробляють дисковими лущильниками ЛДГ–20, ЛДГ–15А, ЛДГ–10А або боронами БДТ–10. БДС–8,4, БДТ–3. Якщо поле засмічене коренепаростковими бур'янами, то їх обприскують гербіцидом (у фазі розетки), а потім ґрунт обробляють лемішними лущильниками типу ППЛ–10–25. Орють на глибину 25–27 см плугами з передплужниками із загортанням пожнивних решток.

13.22. Економічні показники використання комплексів машин для вирощування та збирання кукурудзи на зерно

Ґрунтозахисна технологія передбачає обробіток ґрунту голчастими боронами БМШ–20, БМШ–15 або БИГ–3, культиваторами–плоскорізами КПШ–9, КПШ–5, КШН–6 „Галещина”,ґрунтообробними агрегатами АКШ–5,6, АКШ–3,6 та плоскорізами–глибокорозпушувачами ПГ–3–5, КПГ–250А тощо.

13.23. Економічні показники використання комплексів машин для вирощування та збирання кукурудзи на силос

Органічні добрива краще вносити під попередник машинами ПРТ–16, ПРТ–10, МТО–12, МТО–6, РПО–6, МТО–3 , а мінеральні — під зяблеву оранку, використовуючи розкидачі МВУ–16, МВУ–8 Б, МВУ–5А, МВД–900 та інші.

Весняний цикл польових робіт починають з вирівнювання зябу вирівнювачами ВП–8А, ВПН–5,6А тощо. За умови використання комбінованих агрегатів типу „Європак” вирівнювання ґрунту не проводять.Робочий розчин гербіцидів готують безпосередньо перед внесенням за допомогою агрегатів АПЖ–12, СТК–5, МПР–3200 та машини ЗЖВ–Ф–3,2, яка має мішалку. Робочий розчин пестицидів для сучасних обприскувачів готується за допомогою додаткової місткості безпосередньо на обприскувачі.

Препарат вносять безпосередньо перед сівбою соняшнику з негайним загортанням у ґрунт. Досвід передових господарств свідчить, що для цього раціонально використовувати комбіновані агрегати на базі тракторів К–701 або ХТЗ–17021, складових частин обприскувача ПОМ–630, важкої дискової борони БДТ–7А або культиватора типу КПС–4, обладнаного вирівнювальною дошкою і котками. Культиватор застосовують в посушливих умовах.

Для зменшення витрати дорогих гербіцидів і забруднення навколишнього середовища рекомендується стрічкове їх внесення перед сівбою просапних культур або одночасно з нею.

У першому випадку гербіцид вносять і заробляють у ґрунт комбінованим агрегатом, що складається з підживлювача–обприскувача ПОМ–630 і культиватора КРН–5,6А (КРН–4,2А). Після цього насіння висівають у зони стрічок, оброблених гербіцидом.

У другому випадку при стрічковому внесенні гербіцидів, які не потребують глибокого загортання в ґрунт (типу трефлан, лассо тощо), складають комбінований агрегат на базі трактора класу 1,4, обприскувача та сівалки. У цьому випадку суміщають стрічкове внесення гербіциду з сівбою соняшнику та інших просапних культур. Завчасно, але не пізніше як за 1–2 місяці до сівби, насіння протруюють на пересувних машинах ПС–10А, ПК–20, ПСШ–5 або „Мобітокс–С”.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Інші реферати на тему «Географія економічна»: