Сторінка
2

Суспільство

Поняття спільність вживається для визначення загальної життє­діяльності людей, зв'язаних спільним походженням, мовою, інтере­сами, долею, культурою. Найважливішими спільностями є сім'я, рід, плем'я, народність, нація, які входять у суспільство як спільності, але не охоплюють усіх людей суспільства, їх діяльності та суспіль­них відносин. Суспільство також можна вважати спільністю людей усієї землі чи окремих її регіонів. Але не всяка спільність є суспіль­ством. Сучасне суспільство - це система соціальних спільностей.

Поняття народ означає спільність людей, зв'язаних походжен­ням, мовою, культурою, певною територією. І хоч народ є основним суб'єктом суспільства, творцем історії, не тотожний суспільству, бо в суспільство входить і видатна особа, і еліта. Поняття народ вужче, ніж поняття суспільство. Нетотожне поняття суспільство і з понят­тям держава. Держава, по-перше, існувала не завжди, а виникла на певному етапі розвитку суспільства; по-друге, держава становить фор­му організації життя народів за допомогою законів та права. І все-таки, будучи не тотожними між собою, поняття суспільство, спіль­ність, народ, держава взаємозв'язані між собою і зумовлюють розуміння тих і інших. Так, не погоджуючись з ототожненням дер­жави й особи, не можна не бачити зв'язку між ними. Бо суспільство становить форму інтеграції життєдіяльності індивідів у цілісність. І, як інтегрована форма стосунків між людьми, суспільство є суб'єк­тним буттям людини, суб'єктом і носієм життєвих потреб людей і способів їх задоволення, тобто діє у певному розумінні як особа.

Суспільство визначається в широкому і вузькому розумінні. У ши­рокому - поняття суспільство охоплює всі суспільні явища - соціаль­ну діяльність, практику, суспільний та політичний лад, організацію сім'ї, інших соціальних спільностей, усі види культури, всі форми ду­ховності. Отже, суспільство означає цілісну систему життєдіяльності людей в усій її повноті та розвитку. Суспільство - це вся сукупність історичних форм спільної діяльності і спілкування людей, особливий ступінь розвитку живих систем, способом існування яких е вироб­ництво засобів для життя. Тут суспільство як людство відокрем­люється із усіх спільностей тварин. У вузькому розумінні поняття суспільство вживається для позначення історично конкретного ти­пу соціальної системи, певного етапу людської історії (феодально­го, капіталістичного, інформаційного тощо). Тут суспільство роз­глядається не в усій сукупності елементів, а лише в важливіших, істотніших властивостях етапу. Ці два основних визначення сус­пільства є вихідними в аналізі.

В філософії поняттям соціальне визначають суть суспільного життя людей, специфіку соціальної форми руху матерії. Соціальне в такому аспекті однопорядкове з суспільним, а не з тим його значен­ням, що виражає розшарування суспільства та відносини між ними. Отже, соціальне - не чисто природне, а те, що характерне і значиме для людей і взаємодії між ними. Найважливішими властивостями соціального є: по-перше, спосіб життя людей, заснований на свідомій діяльності - на виробництві засобів для життя людей; по-друге, сві­домість, духовність, що найглибше виражаються людською саморефлексією; по-третє, значима людська взаємодія, що здійснюється шля­хом усвідомленої свободи вибору, спілкування між людьми засобами символічних форм культури; по-четверте, створений людьми світ куль­тури, як власне буття. Зрештою, соціальне, а отже, й соціум - це людське буття, обумовлене діяльністю та спілкуванням. Особливістю такого є те, що буття, як людська культура, створене людьми, постійно створює, формує людину, її духовність як найглибшу суть соціального.

В чому ж відмінність філософського та со­ціологічного підходів визначення суспіль­ства? Соціологія вивчає соціальну структуру суспільства, соціальні інститути, процеси та соціальні спільності лю­дей, їх властивості, спосіб їх організації та зв'язки. Соціальна ж філосо­фія вивчає суспільство як цілісну систему через призму людини і самоцінність гуманістичних пріоритетів, її цікавлять рушійні сили і спрямування суспільного розвитку, взаємодія індивіда та суспільства, специфіка зв'язків і стосунків між індивідами у єдине ціле суспільство, типи зв'язків в історії людства (духовні, конвенційні, матеріальні).

Соціальна філософія як теоретичний світогляд розглядає суспільство у взаємозв'язку з людиною та природою; тут суспільство виступає як система зв'язків та відносин, в якій і за допомогою якої люди здійсню­ють життєдіяльність. Поняття суспільство і означає ті зв'язки та відно­сини, в яких люди перебувають між собою. Інакше кажучи, акцент переноситься на людину: суспільство виступає як сама людина в її сус­пільних відносинах, як безпосередній світ буття людини. Тому філосо­фія й підкреслює, що суспільство - це система зв'язків та відносин, в якій людина реалізує свою суть. Отже, щоб зрозуміти суспільство, необ­хідно з'ясувати головний діючий початок - особистість людини.

Суспільство - цілісна система, що охоплює компоненти: спільності людей, виробництво, техніку, історичний процес, діяльність со­ціальних спільностей і особи, економічні, соціально-політичні, ду­ховні відносини та їх взаємозв'язки, сім'ю, мову, взаємодії соціаль­них інститутів тощо. Одні філософи віддають пріоритет економічним відносинам, інші - духовним, треті - вважають їх рівноправними. Одні вважають, що суспільство як система найточніше виражається поняттям суспільно-економічна формація, інші - поняттям цивілі­зація, треті - поняттям культура, четверті - що суспільство виража­ється синтезом усіх понять. Але всій багатоманітності визначень суспільства властиве: суспільство - цілісна система, що перебуває в постійному русі і саморозвитку. Підтвердженням є історичний досвід і система гуманітарного знання: історія, соціологія, юриспруденція, економічна наука, філологія, філософія тощо. Можна погодитись, що поняття суспільство вживається у філософії для визначення ба­гатогранного соціального світу буття людини, людської дійсності. Жодна з гуманітарних наук неспроможна дати повного і адекватно­го знання про суспільство. Узагальнюючи знання спеціальних наук, соціальна філософія вивчає закони функціонування і розвитку сус­пільства. Адекватне знання про суспільство як цілісну систему соці­альна філософія спроможна дати тому, хто вивчає суспільство з по­зицій людини та її взаємозв'язку і взаємодії з іншими людьми.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17 


Інші реферати на тему «Філософія»: