Сторінка
8
По-друге, батькам варто пам’ятати, що комп’ютер перебуває в стані війни з фізіологією людини. Він насильно приковує до стільця, чого допускати не можна. Треба заздалегідь планувати прогулянки на свіжому повітрі, причому дізнаватися, коли дитині буде зручніше, частіше намагатися вести з дитиною відверті розмови. По-третє, не треба забувати, що є спеціальні програми, які блокують порно-сайти, на які дитина, сам того не бажаючи, може заглянути. І, нарешті, батьки повинні намагатися скористатися позитивними можливостями комп’ютера. Може, дитина захоче опановувати програмування, веб-дизайн, займеться комп’ютерною графікою, анімацією – буде робити мультики. Адже можливості комп’ютера дуже великі. Батьки повинні намагатися створювати такі умови, щоб їхні діти не йшли від них в Інтернет.
Висновки до першого розділу:
Комп’ютерна залежність – це патологічна пристрасть людини до проведення часу за комп’ютером. Тут виділяють такі похідні як Інтернет залежність та ігроманія. Що у совокупності, чи по окремості не дає нічого корисного для дитини, яким б розвиваючими не були ігри в які вона грає. Бо якщо підсвідомим, чи навпаки свідомим мотивом цих ігор є бажання втекти від труднощів, скоротати час, не бажання робити уроки, чи то просто йти до школи.
Учні є найбільш уразливими що до виникнення Інтернет-залежності, бо їх психіка ще формується. Тому учня, що залежить від комп`ютера можна відрізнити відразу. Він звернений усередину себе, не помічає або ігнорує зовнішні події, погано адаптується до реального життя. Навіть краса природи сприймається з меншим захопленням, оскільки можливості комп`ютерної графіки безмежні, і на екрані монітора з`являються чудові, фантастично прекрасні, але неіснуючі насправді, пейзажі. Потяг до комп`ютерних ігор – із подорожами до неймовірних світів усе більше занурює у віртуальність. Цей стан вже й називається інтернет-залежністю.
Виділяють такі ознаки комп’ютерної залежності:
підвищеня настрою (ейфорія) під час гри на комп'ютері;
неможливість зупинитися;
збільшення тривалості часу, проведеного за комп'ютером;
нехтування спілкуванням зі членами родини, друзями;
підвищення дратівливості під час перебування не за комп'ютером;
проблеми з навчанням (забувають про уроки)
Виділяють п’ять основних типи комп'ютерної залежності:
Кіберсексуальна залежність
Пристрасть до віртуального спілкування та віртуальних знайомств
Нав'язлива «фінансова» потреба у Мережі(гра в онлайнові ігри
постійні покупки чи участь в Інтернет-аукціонах)
нав'язлива гра в комп'ютерні ігри
Потрібно відмітити занурення у віртуальне середовище може бути обумовлено внутрішніми психологічними конфліктами, викликаними, наприклад, проблемами в особистому або у сімейному житті. Занурюючись у віртуальну реальність, людина як би захищає себе від якихось проблем, тривоги, комплексів. Віртуальний світ може використовуватися як засіб компенсації невдач. Саме віртуальний світ дає ту волю дій, волю вираження думок, почуттів і емоцій, що у реальному житті найчастіше не завжди можливі. Також мережева залежність може бути наслідком психотравмуючої ситуації.
Щоб розуміти який пагубний вплив несе в собі комп'ютерна та Інтернет залежності можна лише пригадати які норми існують, що до проводження часу дітьми за комп’ютером. Тим паче якщо, комп'ютерно та Інтернет залежні діти набагато перевищують ці норми та правила поводження за комп’ютером. Тому в таких дітей може різко погіршуватись зір, бути проблеми з хребтом, та всі інші неприємні наслідки посвязані з постійно сидячим способом життя.
Найважливішим кроком на шляху подолання комп’ютерної та інших видів залежності є визнання проблеми й активна потреба в здоровішому способі життя. Визначити залежність дитини від комп'ютера можна за допомогою спеціальних тестів, які допоможуть вчителю та батькам визначити залежність у дитини, або те, що може спонукати її до цьго. Також за допомогою тестів може виявитись те, на що батькам потрібно звернути увагу.
Засоби позбавлення комп’ютерної залежності
Залежність це сильна потреба здійснювати певні дії. Комп’ютерна залежність це гостра потреба грати у комп’ютерні ігри, «подорожувати» по мережі Інтернет. Але все це втеча від реального життя, небажання вирішувати життєві труднощі. І для подолання цієї залежності далі пропонується ряд вправ які допоможуть як дитині, так і дорослій людині подолати уже набуту комп’ютерну залежність.
Сімейна допомога особливо ефективна в позбавленні комп'ютерної та Інтернет-залежності в тому випадку, якщо їх причиною стали проблеми в сім'ї (у сімейних відносинах). Для початку даного виду терапії(допомоги) необхідною умовою є абсолютна добровільне бажання кожного члена сім'ї. З кожним членом сім'ї проводиться бесіда, де виявляються ролі, лідери та можливі варіанти в позбавленні комп'ютерної залежності. Проте необхідно враховувати й той факт, що не кожній сім'ї доступна професійна допомога психотерапевта й не всі вирішаться самостійно звернутися за такою допомогою. Для багатьох людей це означає те ж саме, що визнати себе хворою людиною.
Протистояти комп'ютерної залежності можна різними методами, наприклад користуватися підтримкою членів сім'ї. Зрозуміло, що в сім'ї із сприятливою психологічної атмосферою навряд чи дитина або навіть доросла людина стане залежною від комп'ютера. Тому першою справою необхідно адекватно розглянути питання про те, які відносини в сім'ї. Можливо, що дитина чи дорослий підсвідомо прагнуть до того, щоб компенсувати брак уваги в сім'ї комп'ютерною грою, яка дозволяє бути такими, якими вони є насправді. Численні управління або наукові методики не можуть виправити ситуацію, якщо цього не хочуть самі члени родини. Найпершим і, мабуть, головним кроком до початку боротьби з комп'ютерною залежністю вважається зміна (вирівнювання) психологічної атмосфери в сім'ї. Решта ж вправи, які будуть приведені нижче, можна використовувати як доповнення до основної роботи всередині сім'ї. Всі ці вправи можна пристосовувати і адаптувати до кожного конкретного випадку в залежності від психології людини і ступеня залежності від комп'ютера або Інтернету.
Для того щоб виробити в собі здатність ставитися до життя і різних ситуацій адекватно, можна використовувати самі різні вправи. Наприклад, ще в давнину використовували поняття «контрконцепціі», що в перекладі з грецької мови означає «протистояння чого-небудь або кому-небудь». Людині, що знаходиться в залежності від комп'ютерних ігор, можна запропонувати розглянути конкретну схожу на його ситуацію, розкласти її по кісточках і зробити висновки та можливі прогнози. Мабуть, найяскравішим прикладом може служити байка. Родичі, особливо батьки дітей, яких неможливо відірвати від комп'ютера, можуть використовувати просту шкільну програму: вивчати байки, пояснювати дитині сенс байки, мораль. Дорослій людині можна запропонувати реальні ситуації, які сталися з ким-небудь у житті. Можна використовувати навіть народне літературна творчість: прислів'я та приказки.
Вправа «Згода і протидія» допомагає розкрити поведінку людини, зрозуміти його вчинки і мотиви поведінки. Нічого складного в цій вправі немає: треба поставити себе на місце співрозмовника і спробувати зрозуміти причини його поведінки. Для цього можна використовувати наступні три кроки.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Інтерактивні методи навчання на уроках географії
Навчальний план для підготовки робітників з професії "комп’ютерні системи та мережі"
Музичне виховання молодших школярів засобами мультимедійних технологій
Види позакласної та позашкільної роботи з образотворчого мистецтва у початкових класах
Організація та методика проведення уроку з теми: "Створення і редагування макросів в інтерактивних документах засобами Word"