Сторінка
6
Якщо гравець зупинився на одній з перших трьох стадій, то залежність згасає швидше. А якщо він поступово проходить всі три стадії розвитку психологічної залежності від комп'ютерних ігор, то на останньому щаблі він буде перебувати дуже довгий період часу.
Визначальним чинником буде те, до якого рівня відбудеться спад величини залежно після проходження максимуму. Чим сильніше спад, тим швидше буде згасати залежність.
Слід зауважити, що повністю залежність зникнути не зможе. Як тільки з'являться нові ігри, ігрова залежність може зрости. Після того як людина пройде всю гру, сила залежно повернеться на вихідний рівень. Ці стадії психологічної залежності можуть мати стерті кордону, так як кожна людина індивідуальна. Кожна нормальна людина прагне впоратися з різними проблемами в реальному житті. Якщо щось не виходить, то рольова гра може бути самим простим і доступним способом, де він може розіграти і пережити ту чи іншу проблему. Головне, щоб гра не стала для людини простим способом піти у віртуальність. Адже в цьому світі проблеми відступають на задній план. Якщо людині необхідно зняти стрес за допомогою гри, то рольові ігри можуть у цьому допомогти. Але зазвичай люди зловживають цим способом відходу від реальності. У результаті втрачається почуття міри, гра носить тривалий характер. Існує небезпека повного усунення від реального світу і придбання людиною психологічної залежності від комп'ютера.
Інтернет став доволі привабливим і простим способом відходу від реальності, гарним засобом сховатися від різноманітних проблем для тих, хто страждає від негараздів у сім'ї, у школі, схильний до депресій. Психіатри вважають, що це схоже на пристрасть до алкоголю або азартних ігор і призводить не лише до того, що дитина відкладає прийняття важливих рішень, але також і до зміни її особистості. Особливості віртуальної реальності такі, що користувач, який опинився в ній, «змушений» актуалізувати витіснені в несвідоме інфантильні уявлення і набір стереотипних поведінкових реакцій. Ефект посилюється ще й тим, що це здебільшого відповідає власним психологічним потребам користувача.
За проявами залежності від Інтернету нерідко ховаються інші патологічні залежності або психічні відхилення. Страждання людей, які мають межові психологічні стани, може, зокрема, проявитися в ненормальній пристрасті до Інтернету, до онлайнових систем спілкування тощо. Вони просиджують весь час за комп'ютером, забуваючи про їжу, сон, цілком захоплені мерехтінням екранних сторінок. Але не варто думати, що ці ж люди до появи Інтернету були цілком здорові. Якби не було на світі ні Інтернету, ні комп'ютерів – вони з тією ж маніакальною завзятістю дивились би телевізор, слухали радіо, читали газети, обмінювалися поштовими марками або збирали модель залізниці. Депресивні хворі, які більше від інших відчувають страх відчуження, використовують Інтернет, щоб перебороти труднощі міжособистісної взаємодії в реальному житті. Схильність людини до повного «відключення», до втрати соціальної адаптації – це симптом щиросердечного страждання, джерело якого варто шукати в психіці людини, а не в Інтернеті чи філателії.
Проблема залежності починається тоді, коли прагнення відходу від реальності, пов'язане зі зміною психічного стану, починає домінувати у свідомості, стає центральною ідеєю. Цьому процесу можуть сприяти біологічні (наприклад, індивідуальний засіб реагування на інформацію в мережі), психологічні (особистісні характеристики, психотравми), соціальні (сімейні і позасімейні) чинники. Існує взаємозв'язок із такими нехімічними залежностями як патологічна гра. Методи роботи з такими людьми психологічно такі ж, як і при будь-якій іншій залежності, чи то алкогольної або наркотичної.
На основі досліджень психологами Інтернет-залежних, можно виділити, що вони найчастіше використовують:
соціальні мережі (Вконтакте, однокласники і т.п.);
чати;
он-лайн ігри;
телеконференції;
E-mail;
WWW;
інформаційні протоколи (ftp, goper та інш.)
«Інформаційний вампіризм». Оскільки Інтернет надає необмежений доступ до інформації, це здатно викликати в учнів так званий «інформаційний вампіризм» (або хапаємо все, що можемо або шукаємо надточну і надперепровірену інформацію про те, що конкретно потрібно).
Почуття захищеності в Мережі: за даними опитування Інтернет-залежних приваблюють такі особливості мережі, як: анонімність (86%), доступність (63%), безпека (58%) і простота використання (37%).
На думку К. Янг, будучи включеними у віртуальну групу, Інтернет-залежні стають здатними приймати більший емоційний ризик шляхом висловлення більш суперечних думці інших людей суджень – про релігію, аборти і т.п. Тобто вони виявляються здатними відстоювати свою точку зору, говорити «ні», у меншій мірі боячись оцінки і відкидання навколишніх, чим у реальному житті. У кіберпросторі можна виражати свою думку без страху відкидання, конфронтації чи осуду тому, що інші люди є менш досяжними, і тому, що особистість самої людини може бути замаскована.
Можливість піти від реальності: на сьогоднішній день можна стверджувати, що Інтернет став одним з видів «буферної» реальності, що охороняє особистість від прямого зіткнення з реальним світом, реальним людським спілкуванням.
Занурення у віртуальне середовище може бути обумовлено внутрішніми психологічними конфліктами, викликаними, наприклад, проблемами в особистому і сімейному житті. Занурюючись у віртуальну реальність, людина як би захищає себе від якихось проблем, тривоги, комплексів. Віртуальний світ може використовуватися як засіб компенсації невдач. Саме віртуальний світ дає ту волю дій, волю вираження думок, почуттів і емоцій, що у реальному житті найчастіше не завжди можливі. Також мережна залежність може бути наслідком психотравмуючої ситуації (втрата близької людини, роботи, родини і т.д.).
Вплив Інтернет-залежності на виховання школярів
На думку спеціалістів комп`ютерна залежність розвивається швидше, ніж алкоголізм. Достатньо півтора року. Скільки дітей в Україні вже стали залежними від комп’ютерних ігор, ніхто не підраховував. Але що їх багато – вже факт.
Діти, які ночують у приміщенні комп`ютерних залів, – реальність сьогоднішнього дня. Наслідки для молодого організму регулярного багатогодинного сидіння у приміщенні, перенасиченому випромінюваннями від комп`ютерів, «довгограючі» і виявляються пізніше. Наприклад, у безплідді – і жіночому, і чоловічому. А ще втрата зору, дратівливість, підвищена збудливість і стомлюваність, порушення сну або, навпаки, сонливість.
Всім відомо, а власникам комп`ютерних залів – насамперед, що працюючий дисплей – джерело різного роду випромінювань. Особливо шкідливе для здоров`я жорстке гамма-випромінювання може давати задня панель дисплея.
Під час роботи дисплеїв збільшується іонізація повітря і температура, вологість же, навпаки, зменшується. Проте, незважаючи на це, санітарна норма, що передбачає розміщення одного комп`ютера не менше, ніж на шести квадратних метрах, дуже часто не дотримується і замість, наприклад, восьми комп`ютерів у приміщення заштовхується вісімнадцять.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Роль гри під час навчання фонетики англійської мови
Методика викладання фахових дисциплін в Українї
Самостійна робота учнів професійно-технічних навчальних закладів
Червона книга та Реліктові рослини Кам’янець-Подільського ботанічного саду
Розробка інтерактивного комплексу для навчання дітей англійській мові