Сторінка
6
Безпосередньо з картографічними засобами як з джерелами знань пов’язане формування цілого ряду уявлень, понять, закономірностей.
Наявність в підручнику географії картографічного ілюстрованого матеріалу являє тісний зв'язок між системою формуючих знань і картографічними уявленнями.
В підручнику включені такі різноманітні за формою і змістом види географічних засобів оглядності як схеми. Особливо важливі схеми,які дозволяють розкрити географічні зв’язки і взаємозв’язки.
Виявити логічну структуру багатьох понять допомагають класифікаційні схеми, частково ті, що показують склад географічних об’єктів ( наприклад, склад галузей народного господарства).
В підручнику наявні таблиці. Вони систематизують матеріал по цілому ряду тем і тому є дуже важливими. Їх значна частина включає статистичний матеріал. Також в підручник включені графіки, діаграми різного змісту і форми.
Досвід роботи з ілюстраціями підручника, який включає статистичні матеріали, підтверджує, що найбільш успішне розуміння і засвоєння кількісних величин, які характеризують окремі ознаки географічних понять, втілюються тоді, коли цифрові показники сприймаються учнями в оглядовій формі – у вигляді графіків, діаграм і таблиць, а запитання і завдання спрямовують пізнавальну діяльність учнів на набування не тільки навиків самостійного аналізу статистичних показників, але і уміння зробити висновки. Це дає можливість використати цифрові показники для створення проблемної ситуації і організації частково-пошукової і дослідницької діяльності учнів, сприяє тим самим розвиткові їх пізнавальної самостійності.
Ряд ілюстрацій відображає реальні об’єкти і явища. Вони представлені рисунками і фотографіями. За змістом багато з них формують уявлення про фізико-географічні і економіко-географічні ландшафти, інші характеризують окремі географічні об’єкти. Ряд ілюстрацій присвячений показу динаміки географічних явищ.
Необхідність мати в складі ілюстрацій підручників фотографій і малюнків визначаються тим, що вони сприяють формуванню конкретних уявлень про ряд реальних географічних об’єктів. Їх функціональне призначення виявляється в тому, що вони слугують самостійними, доповняючими до тексту або пояснюючим текст джерелом знань.
Проте самі по собі ілюстрації підручника не можуть в повній мірі вирішувати задачу активізацію пізнавальної діяльності школярів. Враховуючи, що підручник в цілому призначений для самостійної роботи учнів, методичний апарат їх спрямований на реалізацію задачі навчить школярів самостійно користуватися як текстовими, так і ілюстративними матеріалами. Для цього в ряді підручників географії помічені рекомендації як загального так і часткового порядку.
Використання тексту, завдань і запитань в підручнику тісно пов’язані і переплітаються з аналізом поза текстових компонентів.
Таким чином, в підручнику географії в тій чи іншій мірі відображається методика навчання по предмету. В них відображаються матеріали та інструкції для самостійної і практичної роботи, питання для перевірки знань і втілення зворотного зв’язку, вправи для закріплення знань.
Однак підручник – засіб навчання призначений для індивідуальної роботи, він являється зв’язком в системі засобів навчання, де на ряді з ним передбачається і широко використовується навчальний комплект: хрестоматія, довідники, словники, збірники задач і вправ та засоби оглядного навчання географії.
Підручник в цій системі має виступати і як засіб передачі інформації і як засіб, який організовує використання фонду оглядових засобів навчання.
Аудіальні засоби навчання
Особливу групу засобів навчання складають екранні посібники – діапозитиви, діафільми, кінофільми, відеофільми, транспаранти.
Цільова спрямованість діафільмів і діапозитивів зводиться до того, щоб ілюструвати вивчення визначеної теми шкільної географії.
Транспаранти для графопроекта можна розглядати як великомасштабні діапозитиви, що випускаються серіями. Кожен транспарант несе фрагмент зображення, останнє з’являється на екрані цілком при одночасній проекції декількох транспарантів, накладених один на одного.
Транспаранти дають можливість відтворити складне зображення об’єкта чи явища на екрані поетапно. Існують два типи транспарантів: карти-транспаранти і транспаранти-схеми. Перші використовуються при формуванні прийомів і навичок роботи з картою, зокрема – прийомів зіставлення і накладення карт. Серія транспарантів дозволяє показати з різним об’єктом інформації.
Транспаранти-схеми знаходять застосування при формуванні загальних географічних понять, розкриваючи склад, структуру,різні види зв’язків географічних об’єктів і явищ.
Наступна група відрізняється динамічністю в подачі матеріалу і звуковим оформленням. До неї відносимо навчальне кіно, кінофрагменти. телепередачі, відеозаписи, відеофільми.
Навчальне кіно – найбільш значний наочний засіб навчання, який дозволяє учням найближче підійти до безпосереднього сприйняття дійсності.
Фільми призначені для повідомлення нових знань, ілюструють слово вчителя, підтверджують його візуально. Більшість з них побудовані спираючись на пояснювально-ілюстративний метод, а також на частково-пошуковий.
На даному етапі швидкими темпами відбувається інформатизація школи – це не просто впровадження в навчальний процес відповідних технологій, це зміна змісту, методів та організаційних форм загальноосвітньої підготовки учнів на етапі переходу до освіти в умовах розширеного доступу до інформації.
Інформатизація суспільства вимагає широкого застосування сучасних технологій у вивченні географії. Останнього часу створюють цілу систему комп’ютерних засобів навчання: електронні атласи (6-10 класи), ППЗ «Соціальна та економічна географія. 10 клас». Вчитель може використовувати їх з метою:
демонстрація і розкриття особливостей і закономірностей розвитку географічних явищ;
показу певної території, її комплексної характеристики і виділення характерних особливостей;
демонстрація різних схем, карт, графіків, таблиць тощо;
контролю рівня навчальних досягнень учнів;
проведення географічних ігор.
Програмне забезпечення в Україні на сьогодні:
СD атласи з географії;
українські підручники з географії, що перебувають у стадії розробки;
СD «конструктор тестів», який дозволяє створити власні тести;
створено інтегрований електронний комплекс «Економічна географія»(10 клас).
Комп’ютерні програми сприяють розумінню і засвоєнню учнями головного, істотного в змісті матеріалу, виявленню причинно-наслідкових зв’язків, формуванню знань про географічні закономірності.
Але, не зважаючи на ефективність застосування аудіовізуальних засобів навчання є одна важлива проблема – забезпечення необхідними технічними засобами, а особливо комп’ютерами, але зараз ця проблема починає вирішуватися на державному рівні.
Навчальні моделі у системі наочних засобів навчання
Характерною ознакою модернізації вітчизняної школи стала технологізація процесу навчання. Ідея технологізації навчання була сформульована Я.А. Коменським майже 400 років тому. Відтоді в освітньому процесі відбулися численні зміни, які привели педагогів до розуміння необхідності розробки та застосування ефективних навчальних технологій.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика навчання учнів 6-7 класів механізації обробітку ґрунту та внесення добрив
Нові підходи до вивчення інформатики в середній школі
Вивчення ліричного твору на уроках літератури
Ідеї народності педагогічної науки та християнські погляди на виховання у пам'ятках Київської Русі
Педагогіка вищої школи