Сторінка
3
Навчання іноземної мови здійснюється на основі дидактичних та методичних принципів.
До дидактичних принципів відносяться принципи наочності, посильності, міцності, свідомості, науковості, активності, виховуючого навчання, індивідуалізації, доступності, систематичності та послідовності, колективності, проблемності, розвиваючого навчання.
Перелічені принципи взаємопов'язані. Звичайно, реалізація кожного з них окремо не може не привести до певного підвищення ефективності навчання, але запровадження усієї методичної системи в цілому є значно ефективнішим. Протягом останнього часу вся прогресивна методика працює над створенням та обґрунтуванням такої системи.
Власне методичні: Комунікативна спрямованість,Домінуюча роль вправ Принцип взаємопов’язаного навчання видів мовленнєвої діяльності Принцип урахування рідної мови
Принцип наочності забезп-ся у навч процесі з іноз-ї мови створенням відповідних умов для чуттєвого сприйняття іншомов оточення, відігр важливу роль у формуванні іншом. навичок,умінь, засв-ня мовн. та мовлен. матер-лу. Розрізняють слухова(кінофільм,відеофільм) та зорова наочність(у формі тексту, малюнки, фотографій, схем,карт).
Принцип посильності передбачає ретельний відбір навчального матеріалу і видів вправ з цим матеріалом з урахуванням рівня підготовки учнів: завдання мають бути зрозумілими, необх враховувати рівень володіння іноз. мовою, для того, щоб поставлене завдання було успішно виконане учнями.
Принцип міцності забезпечується у навч. процесі шляхом підвищення змістовності навч. матеріалу, здійснення яскравого першого яскравого знайомства з новим матеріалом для створення живих образів, пошуку конкретних асоціацій, мобілізація мислення і почуттів,які сприяють запам'ятовуванню.
Принцип свідомості – один із гол принципів. Передбачає цілеспрямований відбір навчального мовного та мовленнєвого матеріалу, який забезпечує розвиток пізнавальних здібностей учнів.
Принцип науковості – означ,що учням пропонуються для засвоєння надійно обґрунтовані в сучасній науці положення і при цьому застосовують методи навчання, які за своїм характером наближаються до методів науки, основи якої вивчаються
Принцип активності – передбачає мовленнєво-розумову активність учнів в оволодінні іншомовною мовленнєвою діяльністю.
Принцип виховуючого навчання – ін. мови реалізується в такій організації навч процесу,який забезпечує учням можливість проявити себе як особистість,отримати гармонійний і всебічний розвиток свого соціального статусу,удосконалити свої здібності.
Принцип індивідуалізації реаліз у навч процесі з іноз-ї мови шляхом урахування індивідуально-псих особливостей учня,які значно впливають на успішність оволодіння іншомовною мовленнєвою діяльністю.
Методичні принципи:
Принцип комунікативності є провідним,сприяє успішному досягненню головної мети навчання іноземної мови в середніх навчальних закладах – навчити учнів здійснювати іншомовне мовленнєве спілкування в межах засвоєного матеріалу.
Принцип домінуючої ролі вправ передбачає таку організацію навчальної діяльності учнів, при якій можуть бути успішно сформовані навички та вміння іншомовного мовлення.
Принцип взаємозв'язаного навчання мовленнєвої діяльності. Дозволяє забезпечити навчання іншом-го спілкування найефективнішим чином
Принцип урахування рідної мови дає можливість спрогнозувати труднощі у навчанні вимовної, лексичної і граматичної сторін іншомовного мовлення, у навчанні вимовної,лексичної і граматичної сторін іншом. мовлення, у навчанні графіки, орфографії,при семантизації мовного матеріалу.
Методи та засоби навчання іноземним мовам у середній школі
Методи навчання дають відповідь на запитання "Як навчати?" Метод – це спосіб упорядкування діяльності вчителя та учня на шляху до поставлених цілей навчання. Для забезпечення навчальної діяльності учнів учитель застосовує такі методи-способи: демонстрацію (показ), пояснення та організацію вправляння. Методи-способи мають універсальний характер і використовуються у будь-якій методичній системі. Проте їх співвідношення та "наповнення" зумовлюються принципами навчання.
Методи учня: Ознайомлення Осмислення Вправляння При цьому, постійно відбувається контроль та самоконтроль за вивченим учнями.
Навчальний процес з іноземної мови включає три основні методичні етапи. Це етап презентації нового іншомовного матеріалу, етап тренування та етап практики в застосуванні засвоєного матеріалу у процесі спілкування в різних видах мовленнєвої діяльності. На кожному з названих етапів використовуються відповідні методи-способи.
На етапі презентації – це демонстрація нового матеріалу та способів оперування ним. Учитель показує зразки мовлення, показує їх функціонування у контексті. Така демонстрація може здійснюватися з опорою на малюнок, предмет, дію та ін. Демонстрація нового матеріалу супроводжується поясненням вчителя.
На етапі тренування та практики вчитель організовує вправляння учнів у застосуванні засвоєного матеріалу.
Прийом – конкретний методичний вчинок.
Вправи – це цілеспрямовані, взаємопов’язані дії, що виконуються у порядку зростання мовних та операційних труднощів з урахуванням послідовності становлення навичок та вмінь. Виділяють такі вправи:
Мовні вправи (форма s, es)
Умовно-комунікативні (передбачає мовні дії учнів в ситуаціях спілкування).
Мовленнєві вправи (1 рівень – опорний матеріал, 2 рівень – без опор)
Засоби навчання є важливим невід'ємним компонентом навчального процесу з іноземної мови в середніх навчальних закладах. Визначення засобів навчання – це відповідь на запитання "За допомогою чого навчати?" Отже засобами навчання можуть бути різноманітні матеріальні предмети, які допомагають учителю організувати ефективне навчання іноземної мови, а учням – успішно оволодівати нею.
В методиці навчання іноземних мов до засобів навчання висуваються певні вимоги. Так, засоби навчання повинні:
а) виступати в матеріальній формі і виконувати свою основну функцію. а саме – бути таким засобом праці, який забезпечує реалізацію діяльності вчителя і діяльності учня у навчальному процесі з іноземної мови;
б) бути орієнтованими на цілі навчання, тобто сприяти досягненню цілей у процесі навчання іноземної мови;
в) бути інструментами реалізації методів і прийомів, що застосовуються у навчальному процесі, і забезпечувати управління діяльністю вчителя і діяльністю учня;
г) відповідати сучасним досягненням методики навчання іноземних мов і забезпечувати реалізацію новітніх технологій навчання іноземної мови.
Згідно з такими критеріями як значущість, призначення та застосування технічної апаратури засоби навчання іноземної мови розподіляються на основні та допоміжні; для вчителя і для учня; технічні та нетехнічні.
Цілі та зміст навчання лексики. Активний, пасивний та потенціальний лексичний мінімум
Метою формування лексичної компетенції: формування лексичних навичок як важливого, невід’ємного компонента рецептивної та продуктивної мовленнєвої діяльності.