Сторінка
5
Ознайомлення з новими лексичними одиницями починається, як правило, з семантизації, тобто розкриття значення нових ЛО. Всі різноманітні способи семантизації можна поділити на дві групи: перекладні та безперекладні.
Основним типом вправ тут є рецептивно-репродуктивні та продуктивні умовно-комунікативні вправи, в яких учень сприймає зразок мовлення (ЗМ) і виконує з ним певні дії (в усній або письмовій формі) згідно створеної учителем ситуації мовлення, виконуючи такі види вправ:
– імітація ЗМ;
– лаконічні відповіді на альтернативні запитання вчителя;
– підстановка у ЗМ;
– завершення ЗМ;
– розширення ЗМ;
– відповіді на інші типи запитань;
– самостійне вживання ЛО у фразі/реченні;
– об'єднання ЗМ у понадфразові єдності – діалогічну та монологічну.
Поряд з умовно-комунікативними у процесі засвоєння ЛО застосовуються також і некомунікативні вправи.
– на засвоєння форми і значення ЛО
– повторення слів за вчителем / диктором
– групування слів за різними формальними ознаками: словотворчими елементами, частинами мови.
Автоматизація дій учнів з лексичними одиницями пасивного і потенціального словників
З цією метою застосовуються переважно некомунікативні (рецептивні та рецептивно-репродуктивні) вправи, тому що учень зустрічається насамперед з формою ЛО, а її значення він має зрозуміти, виконавши певні дії та операції, а саме:
– заповнення пропусків у тексті при читанні, що розвиває здатність до прогнозування;
– співвіднесення багатозначного слова у даному контексті з його еквівалентами в рідній мові;
– вибір значення багатозначного слова, наявного у контексті, з кількох даних значень;
– визначення значення підкресленого багатозначного слова у даному контексті за словником;
визначення значення фразеологічного виразу за словником:
вибір з тексту слів на основі їх семантичної/тематичної спільності
– вибір ключових слів у реченні, абзаці, тексті;
– знаходження в тексті незнайомих слів, що передають додаткову інформацію;
– знаходження в тексті слів, що виражають позитивну або негативну характеристику тощо;
– знаходження в тексті інтернаціональних слів;
підбір до даних інтернаціональних слів відповідних еквівалентів рідної мови;
визначення значень незнайомих складних слів за їх компонентами (наприклад, англ.: snowman − сніговик);
визначення значення похідних слів, утворених від відомих коренів:
- з допомогою відомих афіксів (наприклад, англ.: helpless – безпомічний);
– визначення значення незнайомих слів, утворених за конверсією (наприклад, англ.: water – вода, to water – поливати);
– визначення нових значень відомих багатозначних слів за контекстом;
здогадка про значення незнайомого слова, словосполучення за контекстом (наприклад, англ.: It was hot. We were working in the field. I asked a friend of mine: "Have you brought any water with you? I am thirsty".
У середній школі зростає роль письмових вправ, особливо тих, що виконуються вдома самостійно. Поряд з умовно-комунікативними вправами використовуються некомунікативні у зв'язку з ускладненням лексичного матеріалу, що потребує використання аналітичних операцій для подолання труднощів, пов'язаних з формою, значенням та вживанням ЛО.
Основними критеріями відбору лексичних мінімумів є такі: сполучуваність, тобто здатність ЛО поєднуватися з іншими одиницями у мовленні; семантична цінність, тобто висловлювання за допомогою ЛО важливих понять з різних сфер людської діяльності, у тому числі й тих, що визначені програмою і представлені в конкретному підручнику; стилістична необмеженість (перевага не надається жодному із стилів мовлення). У зв'язку з тим, що слів, які відповідають даним критеріям, надзвичайно багато, що перевищує кількісні можливості словника-мінімуму, до них застосовують ще й деякі додаткові: частотності, багатозначності, словотворчої та стройової здатності. Чим вищі показники слова за цими критеріями, тим цінніші вони для процесу навчання іноземної мови і тим скоріше вони мають бути включені до словника-мінімуму.
Цілі та зміст навчання граматики. Активний та пасивний граматичний мінімум
В середніх навчальних закладах вивчаються не всі граматичні явища виучуваної іноземної мови, а спеціально відібраний граматичний мінімум, який складається з активного граматичного мінімуму та пасивного граматичного мінімуму. Для вираження власних думок іноземною мовою учень має оволодіти тими граматичними структурами (ГС), які входять до активного граматичного мінімуму. До пасивного граматичного мінімуму входять такі ГС, якими учні можуть не користуватися для вираження своїх думок, але які потрібні для сприймання і розуміння мовлення. Щоб сприймати і розуміти думки інших людей, необхідно володіти як активним, так і пасивним граматичним мінімумом.
Мета навчання граматичного матеріалу іноземної мови, що вивчається, це оволодіння граматичними навичками мовлення: репродуктивними, тобто граматичними навичками говоріння і письма, та рецептивними, тобто граматичними навичками аудіювання і читання.
Граматичні навички мовлення, як і всі інші навички мовлення, повинні характеризуватися такими ознаками як автоматизованість, гнучкість та стійкість і формуватися поетапно.
Сформованість репродуктивної граматичної навички – одна з передумов функціонування вміння висловлювати свої думки в усній та письмовій формі. Щоб здійснити свій комунікативний вибір, той, хто говорить/пише, має спочатку вибрати граматичну структуру, яка б відповідала даній ситуації мовлення. Так, якщо людина має намір про щось дізнатися, вона обирає одну із ГС, що виражає запитання. Дальший вибір залежить від часу події, про яку йдеться, від характеру інформації, що потрібна у відповідь на запитання, тощо. У багатьох випадках (наприклад, при висловлюванні прохання) на вибір ГС впливають стосунки між людьми.
Обрану ГС потрібно оформити відповідно до норм даної мови. (Маються на увазі синтаксичні та морфологічні особливості ГС). Вибір та оформлення ГС здійснюються паралельно: засвоюючи форму, учень повинен мати певний комунікативний намір, вирішувати конкретне мовленнєве завдання – щось запитати, попросити, комусь заперечити, підтвердити чи спростувати чиюсь думку тощо, з тим щоб у його свідомості поєднувалися комунікативний намір та форма, за допомогою якої він виражається.
Сформованість рецептивної граматичної навички – одна з передумов функціонування вміння розуміти думки інших людей в усній і письмовій формах.
Етапи та вправи для навчання граматики у школі
Етапи формування активного граматичного мінімуму
1. Ознайомлення учнів з новою граматичною структурою (ГС)
1. Демонстрація вчителем нової ГС в ситуації – пояснення функції нової ГС
2. Перевірка розуміння значення нової ГС (відповіді на запитання вчителя)
3. Демонстрація графічної форми нової ГС (пояснення правил утворення, особливостей вимови, інтонування тощо)
4. Фонетичне опрацювання нової ГС (вправи в імітації)
2. Автоматизація дій учнів з новою ГС на рівні фрази
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Активізація пізнавальної діяльності на уроках української літератури
Методологія педагогіки вищої школи
Принципи формування екологічних понять на уроках біології
Сучасний урок: форми, структура, зміст і методи проведення
Навчальний процес вивчення української літератури в старших класах загальноосвітньої школи