Сторінка
26

Формування у молодших школярів загальнолюдських моральних цінностей у процесі вивчення курсу "Християнська етика"

З метою уточнення розуміння змісту обраних понять, учням 4 класів було запропоновано дати відповіді на такі запитання: "Що означає "бути добрим?", "Що означає "бути справедливим"?", "Що таке чесність?"

Як засвідчили результати анкетування, переважна більшість молодших школярів правильно розуміє суть понять, які їм пропонувалося пояснити. Отже, в експериментальному класі - 19 школярів ототожнюють доброту з допомогою для ближнього, 5-з милосердям, 4 - з співчуттям. Хоч деякі учні до зазначених якостей додали ще й такі , як «не ображати інших», «бути дружнім», «молитися». В контрольному відповіді ми отримали такі результати : 6 школярів вважають, що це допомога ближньому, 5 – «не ображатися», 4 – «не говорити поганих слів», 2 – не змогли дати на це запитання ніякої відповіді.

Що стосується другого запитання, то діти давали різні відповіді. Ось, наприклад у експериментальному класі: 13 – дали відповідь «правильно все вирішувати», 6 – пов’язують із грою, що «треба справедливо грати», а ще 3 – ототожнювали, як «справедлива оцінка», а у контрольному класі: «справедливо ставитись до інших», « не звертати на інших, якщо щось зробив не так», «ставити справедливу оцінку».

Відповіді на третє запитання розподілилися таким чином: «не обманювати», «виконувати обіцяне», «не треба говорити одне, а робити інше», «не казати неправду».

Під час дослідження враховували, що застосовувані на цьому етапі методи анкетування, бесіди дещо обмежені. Це зумовлено тим, що, по-перше, учням молодших класів через вікові особливості часто важко добирати відповіді, навіть за умов розуміння ними запитання; по-друге, за допомогою зазначених методів можна спробувати виявити думку дитини, її знання з того чи іншого питання: що вона про нього думає, як розуміє; чи знає, як треба ставитися до різних явищ. Тому учням було запропоновано серед відповідей вибрати одну правильну. Дані записано у таблицю 4.

Таблиця 4

Аналіз відповідей учнів на запропоновані ситуації

п/п

Ситуація

Відповідь учнів

Експериментальний клас

Контрольний клас

1

Якщо хтось плаче, то я…

прагну завжди допомогти

розбираюся з тим хто скривдив

не звертаю уваги

19

3

-

4

6

7

2

Якщо у компанії хтось дуже сумую через те, що не потрапив у гру, або програв

скажу, що треба навчитися грати в цю гру і допоможу

не зверну уваги

21

1

11

7

3

Твій однокласник на тебе образився, ти

подумаєш про його почуття і про те, що можна зробити в цій ситуації

доведеш йому, що він не правий

16

6

8

9

Ще одним завдання було закінчити речення: «Коли я бачу когось в скрутній ситуації, то я», то всі діти експериментального класу дали однакову відповідь: «Допоможу», а у контрольному – на це погодились 12дітей. Що ж стосується другого речення: «Якщо з мене хтось глузує, то я…», більшість дітей 4-А «не буде звертати уваги», що ж стосується паралельного класу, то більшість дітей виявить агресію. На третє речення: «Якщо я хочу, щоб мене взяли до гри, то я…», переважна більшість дітей обох класів будуть просити ввічливо, щоб взяли гратися.

Останнім завданням було обрати серед запронованих 10 бажань, тільки – 5. Результат записано до таблиці 5.

Таблиця 5

Аналіз вибору бажань учнів

п/п

Список бажань

Експериментальний клас

Контрольний клас

1

Бути людиною, яку поважають і люблять

20

14

2

Мати багато грошей

5

9

3

Мати найсучаснішій комп’ютер

4

9

4

Мати вірного друга (подругу)

19

11

5

Мати здорових батьків

22

17

6

Мати змогу керувати іншими

-

-

7

Мати служниць та ними керувати

-

2

8

Мати добре серце

20

10

9

Вміти співчувати та допомагати іншим

20

9

10

Жити в іншій країні

-

4

Отже, після опрацювання анкетних даних бачимо, що сформованість загальнолюдських моральних якостей в учнів експериментального класу на багато краща, ніж в учнів контрольного класу.

Людство у процесі свого розвитку проходить складний і часто трагічний шлях. Змінюються звичаї, культура народів . Незмінним залишається прагнення людей пізнати істину, зрозуміти життя і своє місце в ньому. Разом з появою людини, а точніше з того часу, коли людина поставила собі запитання: «Хто я така?», «У чому моє призначення?», і виникла духовність.

Духовність є визначальною ознакою людства. "Майбутнє кожного суспільства, його моральний клімат визначається тим, що відбувається в душах молодого покоління. Найбільш відповідальну місію – виховання молодих поколінь – покладено на освітян.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: