Сторінка
16
Навчання моральності у школі має охоплювати цілеспрямоване виділення значущих моральних ситуацій, суджень, понять, оцінок на уроках та позаурочній роботі, уроків християнської етики. Щоб навчити учнів визначати моральні поняття, розкривати їх зміст, слід звернути увагу на моральні якості історичних діячів, ветеранів праці тощо. Вивчаючи літературні твори, потрібно аналізувати моральні, етичні проблеми, що розкриваються авторами. Будь–який урок – чи то математика, чи то читання, малювання чи фізкультура – покликаний виробляти у школярів чесність, відповідальність, щедрість та інші моральні риси.
Для глибшого формування духовних цінностей французький філософ Клод–Адріан Гельвецій радить вивчати “Катехізис моралі”. Він стверджував: “Мораль треба викладати, як і будь-яку іншу науку. Принципи моралі слід зробити наочними і доступними”.
Про вартість уроку „Християнської етики” ми вже згадували, та розгляньмо, які ж цінності вивчають школярі під час уроків. Дані наведемо в таблицю 2.
Таблиця 2
Аналіз змісту навчальної програми з курсу „Християнська етика” щодо можливостей формування моральних якостей
Навчальна програма |
Тема |
Моральні цінності |
«Християнська етика. 3 клас» |
Життя у взаємній любові |
Любов, віру |
Чемність |
Лагідність, чемність | |
Послух і непослух |
Слухняність | |
Спішимо творити добро |
Милосердя, | |
Турбота про бідних і тих, хто страждає |
Любов до ближнього | |
Довір’я до людей |
Віра, надія | |
Взаємна допомога |
Співчуття, милосердя | |
Поняття стриманості і вседозволеності |
Відповідальність, справедливість |
Звичайно навести всі теми уроків і цінності ми не зможемо, бо кожен урок несе перлину моральності. Та ми намагалися з'ясувати як проводити урок, щоб досягнути бажаної мети. Для цього проаналізуємо декілька уроків з «Християнської етики».
Ввічливість (3 клас)
Мета:
1. Розкрити зміст поняття «ввічливість».
2. Разом з учнями дослідити формування істинності твердження, вчити обґрунтовувати свою думку.
3. Викликати необхідність усвідомлення змісту поняття, важливості його розуміння і використання набутих знань у повсякденних ситуаціях.
4. Сприяти вихованню ввічливості через усвідомлення необхідності докласти власні зусилля до становлення свого характеру.
Обладнання: табло із зашифрованим словом «Ввічливість»; реквізит до фрагменту інсценізації (фломастери, маленька дитяча футболка, учнівський портфель, елементи декорації дитячої кімнати); картки-завдання для роботи в групах і в парах; слова-картки «ключики ввічливості»; «мікрофони» для гри «Інтерв'ю»; атрибути для роботи груп «Юні науковці», «Мовознавці», «Знавці етикету».
Хід уроку організація класу. Привітання.
Вчити етику прийшла пора, сідайте тихо, дітвора.
Повідомлення завдань уроку. Мотивація навчання.
– Нас оточує безліч звуків. За допомогою звуків ми спілкуємося між собою. Людина, складаючи певні звуки, утворює слова. А слово до слова – зложиться мова.
– Як людина використовує слова?
– Порівняймо це з ножем. Що добре можна зробити ножем?
– А що погане?
– Скажіть, усе це робить ніж чи людина, що користується ножем?
Так само і слова. Вони лише інструмент, яким правильно або неправильно користується людина.
–Яким може бути слово? (Добрим, злим, словом можна образити, розгнівити, принизити, окрилити тощо.)
– Ось як висловив свою думку з цього приводу В. О. Сухомлинський.
Читаємо текст.
Слово
Мудре, добре слово дає радість, нерозумне і зле, необдумане і нетактовне приносить біду. Словом можна вбити і оживити, поранити і вилікувати, посіяти тривогу, безнадію і одухотворити, розсіяти сумнів і засмутити, викликати посмішку і сльози, породити віру в людину і зародити зневіру, надихнути на працю і скувати сили душі. Але невдале, просто кажучи, нерозумне слово може образити і приголомшити людину.
Робота в групах.
Запитання для обговорення в групах.
1. З якими словами треба бути обережним?
2. Що треба зробити спочатку: подумати чи сказати?
2. Чи не було таких випадків у вашому житті?
3. Які можете пригадати прислів'я на цю тему?
4. Які риси характеру притаманні людині, що вживає у своєму мовленні лише добрі слова?
– Сьогодні ми поговоримо з вами про рису характеру, яка має бути притаманна кожній людині. Що це за риса? Назва її захована у цьому табло. За умови правильної відповіді на запитання відкриватиметься одна літера цього слова.
Але перш ніж відповідати на запитання, переглянемо у нашому «театрі» сценку, яка підкаже загадку.
Сценка
Мама. Артемчику, ти вже встав?
Артем. Доброго ранку, мамо! Так, я вже встав.
Мама. Збирайся, вже треба до школи йти. Артем. Мамо, чомусь портфель не застібається. Допоможи, будь ласка.
Мама (застібаючи). Чекай-но. Сьогодні ж день народження Дмитрика. Твої однокласники будуть його вітати. Ти б теж щось приємне приготував для нього.
Артем. Мамо! У нашому класі щодня в кого-небудь день народження. На всіх подарунків не вистачить.
Мама. Але ж друга потрібно привітати.
Артем (зітхає). Потрібно звичайно. Добре, я йому подарую . Я йому подарую . А ось . фломастери!
Мама. Фломастери? Але ж ти сам скаржився, що вони вже не пишуть. Незручно ж!
Артем. Ой, мамо, незручно?! Якщо поплювати на них, намочити добряче, писатимуть, як нові!
Мама. Артеме! Вигадай щось інше. Ти і Тетянці подарував поламану ручку. Так не можна.
Дзвінок у двері.
Мама. Хтось прийшов!
Відчиняє двері.
Тетянка. Добрий день!
Мама з Артемком. Добрий день, Тетянко!
Тетянка. Я тебе, Артеме, хотіла привітати зі спортивним святом, яке сьогодні буде в школі. Ось тобі подарунок.
Дає подарунок Артему.
Артем. Дякую, Тетянко!
Тетянко. Вибачте, але мені треба вже йти. До побачення!
Артем. Цікаво, що вона подарувала? Яка чемна дівчинка!
Розгортає подарунок і прикладає до себе футболку.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Наочні засоби вивчення географії материків та океанів
Система вищої освіти Болгарії
Вивчення та виявлення найбільш важливих і потрібних фонетичних правил у вивченні української мови в початковій школі
Стрес в професійній діяльності педагога, як загроза ефективної професійної адаптації
Виховання учнівського колективу