Сторінка
21

Формування у молодших школярів загальнолюдських моральних цінностей у процесі вивчення курсу "Християнська етика"

«Магазин».На столі кладемо 5-10 різних предметів.( іграшки, книжку, ручку і т.д). Один учень виходить з класу. Зі столу ми забираємо один предмет. Потім кличемо учня назад до класу і пропонуємо йому відгадати який предмет забрано.

Вкінці проводимо підсумок: Виграв, тільки той, хто був дуже уважним. У житті ми теж повинні бути уважними, бо на кожному кроці нас підстерігає небезпека: гріх. Тому маємо молитися, щоб Бог дав нам силу боротися з гріхом.

«Забирай».На стіл кладемо піднос із різними предметами(цукерки, один батончик «Mars», фантики від цукерок, скріпку, олівець, всередині якого є грошова коп’юра). Піднос накриваємо тканиною. Учасники підходять до столу. Пояснюємо правила, що коли забираємо тканину і кажемо : «Забирай», то кожен бере те, що йому подобається.

Підсумок: Кожний старався взяти «Mars» чи цукерки, а в пластиліні захований маленький скарб (показуємо).Ми обирали речі, які гарні зовні. Так само буває, що ми судимо людей за зовнішністю, а Бог дивиться на наші серця.

«Сюрприз». Просимо дітей стати колом. Даємо одному учаснику пакунок із газет. Повідомляємо, що в середині є сюрприз. Коли звучить музика, то діти передають пакунок один одному. Коли ж музика зупинилась, то той в кого пакунок розвертає одну газету і під музику передає далі. Так триває доти, поки сюрприз не отримає один із учасників.

Підсумок: Кожен хотів виграти. Та цей подарок отримав лише Микола. Можливо в когось виникла думку, чому пощастило саме йому. Та ми з вами не повинні заздрити, бо це великий гріх. Згадаймо, про кого ми вивчали на уроці (Каїна і Авеля).Через заздрість брат вбив брата. Тому заздрість веде до великих гріхів.

Для нашого експериментального дослідження ми вибрали учнів 4-го класу. З ними провели 5 експериментальних уроків на такі теми:

Чистота думок і вчинків людини.

Правдомовність.

Закон любові.

Життя в добрі.

Вміння слухати і почути.

Розгляньмо детальніші ці теми і проаналізуймо фрагменти уроків.

Тема: “Чистота думок і вчинків людини”

На цьому уроці ми намагалися заохотити дітей до любові один до одного, а також до вміння прощати іншим.

За девіз до уроку ми взяли цитату із Святого письма: «Не будь переможений злом, а перемагай зло добром!»(Рим.12, 21).Розпочали урок із оповідання «Луна», яке дало нам можливість показати, що коли робиш щось з любов'ю, то ця любов до тебе повернеться.

«Луна»

Одного разу маленький Сергійко прибіг до мами дуже схвильований.

– Матусю, ми з сестричкою гралися в нашому лісі, бігали, стрибали, а якийсь інший хлопчик насміхався з нас!

– Що ти кажеш, Сергійку? – здивовано запитала мама сина.

– Я сказав: «У-у», – а він гукнув: «У». Я запитав: «Хто ти?», і він сказав: «Хто ти?» Я знову запитав: «Як тебе звуть?» А він відповів: «Тебе звуть». Я йому тоді гукнув: «Покажися, дурнику!» А він половів: «Дурнику!» Тоді я стрибнув у ярок і побіг за ним, але не знайшов його. Опісля я повернувся і крикнув: «Якщо я тебе знайду, то поб'ю!» А він і собі: «Поб'ю! »

Мати, посміхнувшись, сказала синові .

Створення проблемної ситуації.

– Як ви гадаєте, якою була відповідь мами? Дочитування вчителем оповідання.

– Сергійку, мій любий, повір, якби ти сказав: «Люблю тебе», він відповів би: «Люблю тебе». Якби я сказав йому: «Ти добрий», він би теж сказав: «Ти добрий» . Адже він з тобою розмовляв так, як ти з ним. Пам'ятай, мій хлопчику, слова Ісуса: «Те, що вводить з вуст – із серця виходить».

Не злий хлопчисько гукав до тебе, а луна повторювала твої слова. Луна – це не жива істота, а твій власний голос. І якби в твоєму серці не було злості і суворості, ти чув би тільки ласкаві і веселі слова. Піди до лісу знову, поклич луну, тоді почуєш її і радісною, чистою, і доброю.

– Коли від людини йде добро, воно обов’язково до неї повернеться. На підтвердження цих слів проводимо дослід, якому дали назву «Закон Бумеранга». Діти розтягують резинку і кажуть один одному щось приємне. Після цього відпускають резинку. Вона знову повернеться у звичайне положення.

Звертаємо увагу дітей на те, що найважче це прощати іншим.

– Нам треба вчитися прощати один одного, як би це важко не було. Бо живемо, вчимося, працюємо ми серед людей. А коли люди прощають один

одного, вони розривають хибне коло помсти. Коли людину прощають, вона звільняється від тягаря вини і знову стає впевненою в собі. Коли людина відчуває за собою якусь провину, то не так легко їй живеться і працюється. Тоді, як вона отримує прощення, до неї знову повертаються сили і бажання плідно працювати. Коли ми прощаємо, то стаємо і добросердними і мудрими. Прощаючи інших, ми водночас позбуваємось гніву, почуття образи та бажання помститися. Спробуймо у цьому переконатися на досліді.

Дослід «Зникнення»

Матеріал для досліду: скляний посуд з чистою водою, пляшечки з барвниками, піпетки та рідкий відбілювач.

Інструкція до проведення досліду: читаючи дітям кожне твердження, додаємо у воду по одній краплині барвника, попередньо визначивши, який із барвників означатиме гнів, помсту, незадоволення. Потім, на кожне речення, яке приведе до прощення і яке прийняли діти, додаємо у розчин по краплі відбілювача. Вода знову стане прозорою. Разом з дітьми робимо висновок з приводу проведеного досліду.

Твердження:

Cьогодні Іванко обдурив мене. Я не хочу з ним гратися.

Оленка сказала неправду про мене. Я зроблю те саме і подивлюся, чи буде це їй до вподоби.

Олег викинув моє яблуко. А я кину до смітника його печиво.

Завдання.

Поділіться думками про те, як прощення може допомогти владнати справу? На кожне своє рішення, яке приведе до прощення, додаємо у воду по одній краплі відбілювача.

Що відбілювач зробив з водою?

Висновок:

Так само і в людських стосунках. Гнів, помста, незадоволення, почуття образи заважають добрим стосункам між людьми. А прощення знімає біль, гнів, образу. Тому прощаючи інших людей, ми позбуваємося всього недоброго. Саме це ми побачили і на досліді, коли забруднену барвниками воду змогли очистити підбілювачем.

Проводимо з дітьми групову роботу. Оформляємо стенд цікавих думок:

Прощати – значить:

– не звинувачувати того, хто скривдив вас або зашкодив вам;

– не чекати, що хтось виправить ситуацію і першим прийде миритися;

– не тримати в серці гніву(гнів завжди породжує у відповідь гнів);

– не звинувачувати інших у поганих думках чи вчинках;

– подолати в собі гнів;

– знайти в собі мужність визнати свою помилку;

– отримувати радість від спілкування з людьми.

Також проводимо роботу в парах. Даємо завдання обміркувати якими рисами має бути наділена людина, щоб простити погані вчинки?

Тема: “Правдомовність”

Коли вивчали цю тему, то за мету поставили: формувати почуття сміливості, мужності та правдомовності.

Для досягнення поставленого завдання ми використовуємо плакат із зображенням гір та лісу. Посередині дошки дві умовні дороги: «Правда» і «Неправда» та написи на великому камені: «Вправо підеш – правду знайдеш, вліво підеш неправду знайдеш».

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: