Сторінка
1
Сучасні вчителя-методисти з зарубіжної літератури гостро ставлять питання про те, яким повинен бути сучасний урок літератури і як його модернізувати. Напевно, це урок, який побудований з урахуванням вимог сучасної школи і відповідає завданням виховання юної особистості, вихованної в дусі культури миру, злагоди і творчої співпраці. Тобто сучасний урок літератури – це засіб формування соціально компетентної особистості учня, здатної оцінювати явища класичного та сучасного мистецтва. Виходячи з цього, виникає проблема визначення яким чином цього можна досягти. І вчителі-практики, і методисти-науковці займаються пошуком тих оптимальних засобів навчання, які дозволять підвищити ефективність уроку літератури, зацікавити учнів художніми творами, формувати кваліфікованого читача та читацьку культуру школярів. Розробкою інноваційних технологій у методиці викладання зарубіжної літератури займаються Н. Волошина, О. Ісаєва, В. Кізенко, Ю. Ковбасенко, Л. Богдан, О. Куцевол. Одже, однією з актуальних проблем сучасної методики зарубіжної літератури є проблема вдосконалення процесу навчання на уроці. У нашому дослідженні ми спробуємо визначити найбільш еффективні інноваційні методи і прийоми, які дозволяють оптимізувати навчання, виховувати і розвивати учнів. https://espe.spb.ru oke профиль вставной стержень. . https://кавказ-геленджик.рф отдых в геленджике. Семейный отдых в геленджике.
Мета дослідження – визначити найбільш оптимальні інноваційні технології на уроках зарубіжної літератури у середніх класах, а особливо звернути увагу на перспективу використання комп'ютерного навчання на уроках літератури.
Виходячи з теми і мети під час роботи над дослідженням треба вирішити наступні завдання:
Вивчити і систематизувати наукові і практичні роботи з теми дослідження;
Визначити загальні вимоги до сучасного уроку зарубіжної літератури;
З'ясувати найпоширеніші форми інновацій на уроках зарубіжної літератури;
Розглянути методи і прийоми, завдання інтерактивного навчання;
Визначити особливості комп'ютерного навчання у вивченні творів літератури.
Об’єктом роботи є сучасні уроки зарубіжної літератури і методи їх проведення.
Предметом дослідження є інноваційні технології на уроках зарубіжної літератури у середніх класах.
Ми спробуємо досягти мету за допомогою методів критичного аналізу наукової літератури та вивчення досвіду вчителів-практиків.
Практичне значення роботи полягає в тому, що результати дослідження можна використовувати при підготовці до практичних занять та лабораторних занять з методики викладання зарубіжної літератури, а також при підготовці до уроків літератури під час педагогічної практики.
Структура роботи. Робота складається з вступу, двох розділів, висновків, списку використаних джерел і практичної розробки уроку з використанням комп'ютерного навчання.
Вимоги до сучасного уроку зарубіжної літератури
Україна останнім часом орієнтується на європейську та світову спільноту, а її освіта на Європейський і світовий освітній простір. Як наслідок цього, наша держава чим далі більше орієнтується на освітні стандарти, країн учасниць Болонського процесу. Саме зараз ми входимо до Європейського співтовариства, а не навпаки, тому українська освіта повинна враховувати європейські вимоги, стандарти і тенденції, зокрема – прагнення до технологізації освітнього процесу, в тому числі до використання інноваційних педагогічних технологій.
Дослідженню різних аспектів проблеми технологізації освітнього процесу, в т.ч. використання інноваційних педагогічних технологій досліджується як за кордоном (Л. Андерсон, Дж. Блок, Б. Блум, Р. Мейджер, А. Скетчер), так і в Україні (Н. Волошина, О. Ісаєва, В. Кізенко, Ю. Ковбасенко, А. Сітченко). Разом з тим, питання підвищення ефективності застосування інноваційних педагогічних технологій під час викладання предметів літературного циклу, потребують подальшої наукової розробки та апробації.
Методика викладання зарубіжної літератури у школі розглядається різними вченими-методистами по-різному. Перші розглядають її як прикладне літературознавство, інші – як мистецтво вчити, і треті – намагаються знайти в методиці поради, що допоможуть правильно організувати та провести урок з зарубіжної літератури.
Використовуючи інноваційні педагогічні технології в процесі вивчення літератури сучасна дослідниця Ю. Ковбасенко вважає, що «… важливо постійно дбати про те, щоб студенти не лише вивчали окремо взяті теми і розділи будь-якої навчальної дисципліни, а й набували під час їхнього опанування надпредметних, ключових компетентностей», які можуть їм знадобиться в майбутній педагогічній діяльності.
Вивчення курсу зарубіжної літератури у навчальних закладах передбачає формування широкої читацької компетенції молодих поколінь, яка базується на знаннях і уміннях пізнавального і творчого типу, соціальних навичках, світоглядних переконаннях тощо, розвиток їхніх духовно-ціннісних орієнтацій та естетичних потреб, виховання особистості, здатної цінувати явища класичної й сучасної культури. Це дозволяє сприяти формуванню в учнів уявлень про єдність світового літературного, культурного й цивілізаційного процесу.
Мета нашої роботи – визначити перспективні шляхи спрямовані на упровадження інноваційних методів навчання на заняттях з зарубіжної літератури у вищих навчальних закладах, враховуючи основні стандарти Болонського процесу.
Серед інноваційних педагогічних технологій важливо виділити інтерактивне навчання, використання інтернетних і комп’ютерних технологій та дослідницьку діяльність студентів.
Перед сучасними вчителями літератури постає питання про те, яким повинен бути сучасний урок літератури. Так, наприклад, О. М. Куцевол, вважає, що сучасний урок зарубіжної літератури повинен бути нешаблонним, недогматичним – таким, що грунтується на співтворчості вчителя та учнів. Сучасна школа має рішуче відмовитися від стереотипів, тиражування одинакових „стандартних” уроків, під час яких нівелюються індивідуально-творчі здібності словесника та його вихованців.
Риси до сучасного уроку дослідниця пропонує сформулювати так:
Дух творчих пошуків, широке залучення учнів до навчального процесу;
Науковість;
Емоційність;
Раціональне використання методів і прийомів;
Застосування інноваційних технологій;
Урахування специфіки інонаціонального та іномовного твору, котрий подається у перекладі;
Особисто зорієнтоване навчання учнів.
Відомий в Україні методист Н. Волошина стверджує, що урок літератури сьогодні – це витвір мистецтва, в якому присутні і краса, і натхнення думки, і радість пошуків, створені спільними зусиллями учня і вчителя. Отже, ми бачимо, що сучасний урок літератури – це засіб формування соціально компетентної особистості учня, здатної оцінювати явища класичного та сучасного мистецтва. Головною умовою ефективності сучаного уроку є використання таких методичних підходів, які передбачають позицію учня як активного співтворця уроку. Таким чином, сучасний урок літератури вимагає переосмислення пріоритету певних методів, прийомів та видів навчальної діяльності. Тому закономірно, що перевага останнім часом надається різноманітнимінтерактивним формам роботи, серед яких поширення набуває навчальна взаємодія учнів у парах, мікрогрупах, групах, що здебільшого застосовуються під час пошуку інформації, виконання практичних завдань, підготовки диспутів, семінарів, різноманітних творчих завданнь.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Теоретико-методичні аспекти організації практичного навчання при вивченні студентами дисципліни "Механізація тваринництва"
Особливості гендерного виховання дітей дошкільного віку
Рольова гра у процесі навчання діалогічного мовлення
Дослідницька та творча діяльність на уроках біології
Методи організації та здійснення навчально-пізнавальної дисципліни учнів