Сторінка
7

Сучасні уроки зарубіжної літератури і методи їх проведення

Попередні намагання проводити навчання за допомогою комп’ютерних програм, що здійснювалися ще на початку та в середині 80-х років, закінчилися невдачею. Це було викликано тим, що недосконалість програмових засобів не дозволяло отримати явну перевагу комп’ютерних технологій перед традиційними формами навчання. Іншою важливою причиною являлося те, що комп’ютер не був доступним засобом навчання. Ні вчителя, ні учні не були готові сприйняти комп’ютер як регулярний навчальний засіб.

На даний момент ситуація змінюється, сучасні персональні комп’ютери і програми дозволяють не тільки організовувати найпростіші тести, але і моделювати навчальні ситуації, за допомогою анімації, звука, фотографічної точності.

Розглянемо питання про способи використання комп’ютера у навчанні.

Найприродніша форма роботи вчителя – урок. Урок, на якому в якості технічного засобу навчання використовується комп’ютер, можна назвати уроком з комп’ютерною підтримкою (УКП). Такі уроки мають особливу структуру, але теорія УКП, на жаль, ще не розроблена. УКП мають особливі цілі, форми і особливу методику визначення результативності. Головним завданням є організація такого уроку.

Ще одне важливе теоретичне питання: для яких категорій учнів комп’ютерні технології можуть дати найбільший ефект, а для яких використання комп’ютера не приводить до значних змін результатів навчання.

Однак використання комп’ютера в навчанні не обмежується уроками з комп’ютерною підтримкою. Уроки навіть не найважливіша частина цього процесу. Реальна перспектива – використання домашнього комп’ютера в якості навчального засобу, самостійна навчальна діяльність, активне втручання вчителя в домашню освіту через персональний комп’ютер при дистанційному навчанні.

Можна виділити позитивні особливості роботи з комп’ютерною навчальною програмою:

скорочення часу вироблення технічних навичок учнів;

збільшення кількості тренувальних завдань;

досягнення оптимального темпу роботи учня;

перетворення учня на суб’єкт навчання (так як програма вимагає від нього активного управління);

застосування в навчальній діяльності комп’ютерного моделювання реальних процесів;

забезпечення навчання матеріалами із віддалених баз даних, використовуючи засоби телекомунікацій;

набуття діалогу з програмою характеру навчальної гри, що у більшості учнів підвищує мотивацію навчальної діяльності.

Потрібно враховувати і недоліки:

відсутність емоційності діалогу з програмою;

не завжди враховані програмістами особливості конкретної групи учнів;

майже повна відсутність розвитку мовлення, графічної та писемної культури учнів;

виникнення, крім помилок у вивченні навчального предмету, яких учень допускається і на традиційних уроках, також технологічних помилок – помилок роботи з комп’ютерною програмою;

подання навчального матеріалу, як правило, в умовній, надто стиснутій та одноманітній формі;

обмеження контролю знань кількома формами – тестами або програмованим опитуванням;

наявність спеціальних знань самого вчителя.

Недоліків у комп’ютерного навчання не менше, ніж переваг. Відмовлятися від комп’ютера в навчанні не можна, але не можна і зловживати комп’ютеризацією. Потрібно виробити критерії корисності використання комп’ютерів на уроці для кожної вікової групи по окремих темах, критерії оцінювання програмових засобів.

Які ж особливості комп’ютеризованого уроку. Особливо потрібно виділити наступне: крім звичайної мети уроку, урок з комп’ютерною підтримкою має технологічну мету: навчання новому методу навчальної діяльності, використанню конкретної навчальної комп’ютерної програми. Головною особливістю такого уроку є те, що перевизначаються потоки інформації на уроці – діалог вчителя з учнем відбувається через комп’ютер, який виступає в ролі третього компоненту навчання, індивідуального для кожного учня.

Можна виділити три основні задачі, які необхідно розв’язати для успішного проведення комп’ютеризованого уроку: дидактичну, методичну та організаційну. Під дидактичним забезпеченням розуміють навчальні матеріали уроку, конкретна навчальна програма та апаратура. Методична задача – визначення методів використання комп’ютерів при викладанні теми, аналіз результатів уроку і постановка наступної навчальної мети. Організаційна задача, яка легко вирішується під час традиційного уроку, стає головною. Вона полягає в тому, щоб виробити і закріпити в учнів навички роботи з навчальною програмою, організувати роботу, уникаючи перевантаження учнів та нераціонального використання часу.

На уроках з комп’ютерною підтримкою не слід принижувати значення традиційного робочого зошита. При вивченні будь-якого матеріалу за допомогою комп’ютера потрібні означення, правила та інші властивості, які необхідно записувати в зошит, як на традиційному уроці.

Таким чином, перегляд фільмів, наукових програм, відеоекскурсії, пролуховування аудіозаписів, створення мультимедійних презентацій, можливість проведення он-лайн конференцій – усе це зробило навчальні заняття не тільки різноманітнішими, яскравішими, але й цікавішими та емоційнішими і змістовнішими.

З виконаної роботи можна зробити висновок, що термін „інновація” означає оновлення процесу навчання, який спирається, головним чином, на внутрішні фактори. Запозичення цього терміна пов’язане з бажанням виділити мотиваційний бік навчання, відмежуватися від чергових „переможних методик”, які за короткий час повинні дати максимальний ефект незалежно від особливостей класу та окремих учнів, їхніх бажань, здібностей, тощо. Загалом, технологія як феномен є важливою складовою історії людства, формою вираження інтелекту, сфокусованого на розв'язанні важливих проблем буття, синтезом розуму і здібностей людини. Отже, „інноваційні технології ” – це цілеспрямований системний набір прийомів, засобів організації навчальної діяльності, що охоплює весь процес навчання від визначення мети до одержання результатів.

У ході роботи ми визначила найбільш оптимальні інноваційні технології на уроках зарубіжної літератури у середніх класах.

Застосування активних та інтерактивних технологій навчання на уроці літератури сприяє розвитку навичок критичного мислення та пізнавальних інтересів учнів, спонукає додослідницької діяльності.

На уроках, де використовуються ці технології, діти почувають себе впевнено, вільно висловлюють свої думки і спокійно сприймають зауваження, адже вони є активними учасниками навчального процесу. В атмосфері довіри та взаємодопомоги легко робити відкриття, усвідомлювати важливість здобутих знань.

Саме за таких умов важливе виховання особистості, підготовленої до майбутнього, у якому необхідно розв’язувати проблеми та приймати конкретні рішення.

Вважаю доцільним підсумувати, що сучасний урок – це продуктивний урок, на якому учень відтворює набуті знання при опануванні нового змісту.

Зазначимо, що застосування сучасних методів роботи робить процес навчання активним, а мислення учнів – творчим, самостійним.

Перегляд фільмів, наукових програм, відеоекскурсії, пролуховування аудіозаписів, створення мультимедійних презентацій, можливість проведення он-лайн конференцій – усе це зробило навчальні заняття не тільки різноманітнішими, яскравішими, але й цікавішими та емоційнішими і змістовнішими.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: