Сторінка
13
Запитання вчителя ділимо на два види:
– запитання контролюючі, у яких вчитель переконується, чи розуміють його діти; ними він користується паралельно з викладом матеріалу;
– запитання з метою активізації: для співпраці учнів з учителем, для пробудження інтересу.
Запитання вчителя.
Кажуть, що у вчителя є два головні інструменти: пояснення і запитання. Вчителеві християнської етики треба пам'ятати: питати– це зовсім не те, що відповідати. Люди по різні боки столу чуються по-різному. Крім того, ціль предмета християнської етики є не так знати, як розуміти.
У продуманих і вміло сформульованих та поставлених вчителем запитаннях відкривається дітям логіка проблеми. Питання змушують бути уважними. Для дітей метод запитань цікавий тим, що відразу оцінені їхні зусилля. Учень отримує величезне внутрішнє задоволення, коли він правильно відповів і вчитель це відзначив.
Водночас, не слід учителеві надмірно захоплюватись запитаннями, бо це шкодить навчанню (зокрема, поясненню).
На уроці християнської етики формулюємо запитання чітко, не провокуючи дітей на перепитування. Ставимо запитання до всіх, а питаємо одного (якщо тільки до конкретного учня, то психологія дитини така, що вона думає: "То не до мене!"). Не ставимо запитань, на які можна відповісти "так" або "ні". Намагаємося у кожній дитячій відповіді знайти щось добре.
Час від часу даємо дітям можливість відповідати на запитання одне одного.
Наочні методи навчання (візуальні, аудіовізуальні)
Загальновідомо, що наочність – наріжний камінь дидактики. Адже для повноцінного засвоєння знань потрібний певний чуттєвий досвід. Особливо це стосується уроків християнської етики, де здебільшого матеріал такий, що його безпосередньо спостерігати не можемо - велика кількість абстрактних понять. Унаочнити цей предмет важче, ніж інші шкільні дисципліни. Ось чому, перш за все, треба показати в оригіналі все те, що можна показати, і задовольнити цікавість дітей. Наприклад, у церкві: ризи, посуд, престіл, тетрапод і т.д. При поясненні символічних образів, таких як "світло світу", "сіль землі", "хліб насущний", приносимо ці предмети-свічку, сіль, хліб на урок – функціонально демонструємо їх. Необхідно якнайбільше показувати, пам'ятаючи "золоте правило дидактики" (за чеським педагогом Яном Амосом Коменським): все, що можливе, слід представити для сприймання всіма органами чуття. Тому не слід відмовлятися від цілої галузі аудіовізуальних методів, від мас-медіа (вибірково) – цих сучасних і дієвих форм, пам'ятаючи про ліміт кожної.
Ось предмети і засоби, які впливають на зорові аналізатори:
– ікони (настінні і маленькі);
– картини, репродукції;
– ілюстрації в книгах;
– малюнки дітей;
– таблиці, карти;
– фланелографи;
– фотографії, слайди;
– відео, телевізор.
Вважається, що ікона має більшу силу, ніж слово. Про це гарно сказав навіть св. Василій Великий, котрий, як відомо, чудово володів даром мови. На його думку, малярське зображення більше впливає на віруючих, ніж слово, а ікони привертають увагу християнина сильніше, ніж книги. Прийнято вважати, що є місця в душі людини, куди не добереться слово; куди не добереться слово, туди добереться пензель, а куди не дістане пензель, туди сягне звук музики .
Способи використання аудіовізуальних засобів.
1. Використання наперед підготовлених матеріалів (ікона, картина, малюнок, фланелографи, слайди, відео);
2. Творчість самого вчителя у класі (малює, співає, грає, моделює, запалює свічку і т.д.)
3. Образотворча діяльність самих дітей. Пояснимо кожний із способів.
1. Методика використання готових матеріалів (зокрема, ікон, картин, малюнків):
– обов'язково перед тим, як принести в клас, переглянути самому;
– в класі повісити, але відкрити в потрібний момент, не відволікаючи уваги дітей передчасно;
– відійшовши в кінець класу, оглянути разом з дітьми; дати можливість дітям для спонтанного вираження своїх думок (вони можуть бути різними);
– спочатку розглядаємо хто? що? де? коли? Не варто запитувати: "Кого бачите?", бо можливі відповіді: "вуйка", "одного пана", "якогось дядька", "Бога" і т.д. Це було б методично неправильне використання картини і втрачений час. Доцільно сформулювати запитання так: "Хто зображений на картині?";
– потім пояснюємо символіку кольорів;
– останнє: "Задумаємося над змістом ікони: що хотів художник нам сказати?".
Нема потреби принесену річ пояснювати довго, детально коментуючи те, що легко можна побачити. Слід уникати солодких сентиментальних образочків, ангеликів і т.д. Очевидно, що потрібно сходити до рівня дитини, але необхідно завжди підіймати її на щабель вище, тобто: доступність має поєднуватися зі збереженою науковістю!
2. Творчість учителя.
Вчителі християнської етики кажуть, що не вміють малювати, тому бояться і не малюють. А як добре було б виконувати хоча б схематичні рисунки. Чому? Тому що:
- малюнок підсилює враження від слова;
- допомагає пам'яті;
- пояснює абстрактні поняття.
Малюнок вчителя мав би бути:
- простим;
- виражати центральну думку;
- бути теологічно правильним.
3. Образотворча діяльність дітей.
Найцікавішою для дітей є їхня творчість. Треба пояснювати школярам, що світ є більший, ніж той, що вони бачать довкола себе, і що до того невидимого світу кожний мав би зайняти якусь позицію. Адже предмет християнської етики має завдання живити не тільки наш розум, але й душу. Діти ж під час кожної з форм образотворчої діяльності опиняються ніби всередині сюжету і образотворчо виражають власні почуття.
В образотворчій діяльності дітей керуємося такими принципами:
– дати дітям свободу в їх зображувальній діяльності;
– чергувати техніку зображень (олівець, фарби, крейда і т д.);
– всіх дітей (без винятку!) хвалити.
Окремий вид малювання - так званий мальований диктант "Метафора" – образне вираження дійсності. Вчитель диктує, а учні малюють. Використовується для поглиблення матеріалу в старших класах.
Інша образотворча діяльність дітей:
– пластичне зображення (з паперу, глини, тіста);
– творчість з природним матеріалом (колаж).
До аудіовізуальних методів належать також:
– спів учнів, вчителя;
– слухання духовної музики.
Що співати і що слухати? Не примітивні пісні на кшталт "гоп-скок-тру-ля-ля" чи "два прітопа — трі пріхлопа". Не приживаються у сучасній школі модерні катехитичні пісні. Добре було б вивчити традиційні церковні пісні, виконувати світські пісні духовного змісту. Однозначно вартісними є твори з репертуару відомих українських артистів Тараса Петриненка, Івана Мацялка та ін.
Практичні методи навчання Інсценізація. Пантоміма. Інтерв'ю.
1 .Інсиенізаиія використовується для поглиблення навчального матеріалу. Для дитини найважливіша в ній є її власна присутність. Учні вживаються в роль, ототожнюють себе з героями, персонажами, беруть з них приклад. Найцінніше в інсценізаціях – їх репетиції, коли проявляються допомога, дружня порада, взаємовиручка.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Методика використання принципів екологічного виховання В.О. Сухомлинського у практиці сучасної початкової школи
Порядок комплектації та організації студентів спеціальних медичних груп на заняттях фізвиховання
Організаційно-методичні аспекти фізкультурно-оздоровчої роботи з дітьми 6-7-річного віку
Тенденції розвитку університету в Європейському регіоні
Застосування педагогічної технології реалізації міжпредметних зв'язків у навчальному процесі