Сторінка
11

Розвиток творчого мислення молодших школярів засобами природи

Таблиця 2.13 Рівень розвитку креативності учнів за результатами виконання субтесту «Словесна асоціація»

Рівні

Кількість учнів, %

Початковий

13

Середній

53

Достатній

27

Високий

7

В результаті проведеного нами емпіричного дослідження, направленого на визначення рівня сформованості творчого мислення у молодших школярів за допомогою психодіагностичних методик «Діагностика невербальної креативності Е. Торренса», «Діагностика вербальної креативності С. Мідника» та «Тест Дж. Гілфорда (модифікований) на вивчення творчого мислення», ми отримали наступні результати, які представлені на рисунку 2.14.

Рис.2.15 Рівень сформованості творчого мислення в учнів 3-А класу

Отже, провівши 3 методики діагностики творчого мислення ми визначили загальний рівень розвитку творчих здібностей учнів третього класу.

За результатами експерименту можемо зробити такий висновок: творче мислення учнів третього класу розвинено недостатньо. Зокрема, у деяких учнів спостерігалася пасивність, незацікавленість у процесі виконання завдань. Експеримент дозволив нам визначити рівень розвитку оригінальності мислення як недостатній.

Спостереження за досліджуваними під час виконання ними завдань свідчить про те, що вони знаходилися в задовільному стані здоров’я, в стані емоційної стабільності, що дозволяє нам вважати отримані результати цілком об’єктивними.

На кожному конкретному етапі суспільства домінують певні орієнтири, що задають напрямок у вирішенні проблем навчання та виховання покоління, що підростає. На даному етапі розвитку суспільства таким орієнтиром є творчий фактор, що визначає основу духовності людини. Саме перед школою постає необхідність опанування технологією формування творчого потенціалу дитини, зокрема її творчих здібностей. Оскільки саме творчі люди створюють нове у всіх видах діяльності, виховання творчо обдарованих дітей і розвиток креативності в умовах шкільного навчання набуває неабиякого значення.

На основі аналізу психолого-педагогічної літератури було виявлено особливу актуальність проблеми розвитку творчого мислення молодших школярів на сучасному етапі модернізації шкільної освіти. На сьогоднішній день вже у початкових класах пріоритети надаються розвивальній функції навчання, культу самостійності і нестандартності думки, що забезпечує здоровий інтелектуальний клімат класу.

Формування творчої, мислячої особистості – одне з найважливіших завдань сучасної школи. Школа має готувати активних людей, здатних розв’язувати життєві проблеми, діяти в нестандартних ситуаціях, самостійно мислити і приймати рішення, тобто людей творчих, здібних.

Аналіз наукової літератури з проблеми творчого мислення дозволив дослідити, що людство здавна цікавилось проблемою творчості. Проблема творчої особистості належить до тих, які викликали і викликають значний дослідницький інтерес як у вітчизняній, так і у зарубіжній психології, педагогіці і школі. Творча особистість, творче мислення, творчість становлять найважливіші передумови і результати продуктивної діяльності учнів.

Отже вивчивши і проаналізувавши літературу по цій темі, нами була розкрита суть творчого мислення, його структура, механізми розвитку, обгрунтовані генетичні, психологічні, педагогічні аспекти творчості.

Розглянувши теоретичний та практичний аспекти розвитку творчого мислення в науковій і методичній літературі, ми мали змогу вивчити, наскільки сучасна шкільна практика забезпечує творчий розвиток учнів початкових класів. З цією метою нами була розроблена анкета і проведене анкетування вчителів початкових класів, яке виявило що проблемі розвитку творчого мислення молодших школярів приділяється значна увага з боку педагогів. Вчителі добирають та розробляють різноманітні методи, форми та засоби навчання, які сприяють розвитку творчого мислення. Активно використовується природа, як засіб розвитку творчого мислення молодших школярів.

Аналіз наукової літератури з проблеми творчості дозволив нам дібрати систему методик для визначення рівня сформованості творчого мислення у молодших школярів. Експериментальне дослідження показало, що 36% учнів мають початковий рівень сформованості творчого мислення, 33% - достатній, 19% - середній рівень і 12% дітей мають початковий рівень сформованості творчого мислення.

На основі отриманих результатів можемо зробити висновок, що загальний рівень розвитку творчого мислення у молодших школярів не достатній. Тому потрібно більше уваги приділяти розвитку такого важливого для людства процесу.

best.ru

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: