Сторінка
21
Зміст теми містить можливості для реалізації стратегічної мети освіти, а саме − створення сприятливих умов для розвитку особистості учня, тобто може бути використаний учителем для формування і поглиблення в учнів компетенцій або їх елементів. З цією метою проведений дещо відмінний від загальноприйнятого розподіл навчального матеріалу за темами уроків і визначені компетенції та їх елементи, що формуються на кожному з них.
Розглянемо все це на прикладі конкретного уроку, який нами був проведений під час практики у спеціалізованій школі №29. Зріз знань, проведений після уроку, показав його ефективність .
Географія материків і океанів. 7-й клас
Наочність є невід’ємною частиною навчального процесу, вона використовується як при засвоєнні нових знань, так і при контролі і корекції, або ж у поєднанні. Дану ситуацію можна розглянути на прикладі уроку в 7 класі на тему „Фізико-географічне положення південних материків“.
Під час проведення уроку потрібно враховувати:
¾ вікові та психологічні особливості учнів;
¾ рівень знань;
¾ усвідомленнями учнями необхідності у досягненні певних результатів.
Тема: Фізико-географічне положення південних материків.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про фізико-географічне положення південних материків; розвивати навички порівнювати, шукати подібні і відмінні риси; використовувати знання, уміння та навички роботи з картою при визначенні ФГП; перевірити знання учнів з елементів номенклатури ФГП; розвивати вміння порівнювати відомі факти, знаходити причинно-наслідкові зв'язки, робити узагальнення і висновки; прищеплювати учням культуру розумової праці, збуджувати інтерес до вивчення предмета.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фізична карта світу; малюнки і фото органічного світу; слайди тектонічної будови Африки та органічного світу Південної Америки; корали і морська зірка; атласи за сьомий клас.
На дошці напис:
Чотири „А“, чотири брати,
Нехай жіночі мають імена,
Ось: два трикутники та рване коло із квадратом,
Всі прагнуть уперед,
Бо там південна сторона.
Хід уроку
I. Організаційний момент, повідомлення теми, мети й завдань.
II. Актуалізація знань. Цікавий етап.
Визначити основні елементи ФГП та основні риси природи материків.
1-й конкурс
Топонімічне значення слів Африка, Австралія, Антарктида, Південна Америка.
2-й конкурс. Гра „Географічний бій“
А |
Б |
В |
Г |
Д | |
1 |
Д. Лівінгстон |
Д. Кук |
1820 р. |
вікінги |
1492 р. |
2 |
Танганьїка |
Тітікака |
сельва |
анаконда |
Кіліманджаро |
3 |
Анди |
ендеміки |
планктон, кити |
броненосець |
Вікторія |
4 |
розломи |
Бар'єрний риф |
1957− 1958 р. |
Р. Скотт |
1911-1912 р. |
5 |
ваді |
кріки |
кенгуру |
Анхель | |
6 |
Лазарев |
Беллінсгау-зен |
айсберги |
Косцюшко |
Атакама |
3-й конкурс Вікторина
За слайдами
− Поясніть розміщення гір на сході материка й рівнин на заході.
− Кого ми називаємо другим Колумбом і чому?
− Чому в Африці немає довгих та високих гір, а на сході лежать глибокі озера?
За предметами та фотографіями
− Що це таке? Який зв'язок цього предмета з літосферою землі?
(Вугілля добувають в осадових породах літосфери).
− Де живуть найбільші тварини світу? Чому вони мешкають лише на одному материку?
(Фото слонів та жирафів. У савані багато корму та великі простори).
− Де мешкають ці організми? Що їх об'єднує? (Корали, молюски, морські зорі, водяться у тропічних морях).
− Чому на всіх південних материках добувають корисні копалини, які схожі за походженням та віком?
(Металічні руди та вугілля мають єдине походження в епоху стародавнього горотворення).
− Що зображено на малюнку? Де це можна зустріти? Чим воно цікаве?
(Риба піранья, водиться в Амазонці).
−Що це за комаха? Як вона називається? Відкіля походить її назва?
(Павук „чорна вдова“. Дуже отруйний. Самка знищує самця після парування).
Контроль знань
Завдання 1. Чому вивчення материка починається з географічного положення?
(Географічне положення формує клімат, ґрунт, рослинність, природу материка, господарську діяльність).
Завдання 2. Що необхідно знати, щоб визначити географічне положення? (Висновки відповіді подати у вигляді схеми).
1. Положення материка щодо:
• екватора;
• початкового меридіана;
• тропіків;
• полярних кіл;
• інших материків.
2. Координати крайніх точок та їхні назви.
3. Протяжність материка з півночі на південь та із заходу на схід.
4. Океани та моря, що омивають материк.
5. Положення материка стосовно інших материків.
Завдання 3. Використовуючи схему (завдання 2), дайте характеристику географічного положення материка:
1 варіант − Африка [Додаток З; Рис. З.1].
2 варіант − Австралія [Додаток З; Рис. З.2].
3 варіант − Південна Америка [Додаток З; Рис. З.3].
1. Африку майже посередині перетинає . значить, материк розташований у . півкулях.
2. Велика частина материка розташована у . тепловому поясі.
3. Початковий меридіан перетинає Африку на . частині, тому вона розташована у . півкулях, однак більша частина материка знаходиться у . півкулі.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Вища освіта у Франції
Аналіз основних підходів та провідних концептуальних ідей до визначення суті полікультурної освіти
Організація та методика проведення занять з технічної праці в 5-му класі
Пріоритети здоров’язберігаючої діяльності
Компетентнісний підхід як умова формування пізнавальної самостійності учнів у навчанні фізики