Сторінка
18
На завершальному етапі навчання географії в X класі застосовуються всі вже названі види роботи, але особливо поширені прийоми складання тез і конспектування, аналіз статистичних таблиць, текстових карт і різних картограм і діаграм. Робота з підручником часто сполучається з аналізом матеріалів сучасної преси, іноді вимагає звертання до підручників нової й новітньої історії.
Загальні методичні вимоги до роботи з підручником зводяться до наступного: 1. Систематичне використання підручника на всіх етапах процесу навчання: при вивченні нового навчального матеріалу, перевірці, закріпленні й узагальненні знань. 2. Цілеспрямоване навчання школярів умінням працювати з усіма елементами підручника. 3. Поетапне ускладнення видів роботи з підручником. 4. Застосування підручника в сполученні з іншими засобами навчання: картами, навчальними картинами, аудіовізуальними засобами, матеріалами позакласного читання й ін.
Робота з підручником повинна розглядатися як обов'язкова навчальна праця школярів.
Використання електронних атласів
Використання інформаційних технологій, електронних версій картографічних атласів, комп'ютерних навчальних програм є головною передумовою підготовки учнів, які можуть працювати в інформаційному суспільстві сьогодні і в майбутньому.
Електронний навчальний атлас з географії − це інтерактивний картографічний твір, зміст якого відповідає навчальним програмам, а засоби зображення та оформлення − віковим психологічним особливостям учнів, які інтегрують картографічне зображення з різноманітним текстом, фото- й відеоматеріалом, мають також підвищені аналітичні можливості. І головна перевага цих сучасних засобів у тому, що вони дозволяють підняти рівень викладання предмета за рахунок вирішення комплексу питань збільшення інформативності карт з одночасним забезпеченням простоти й легкості сприймання картографічного матеріалу.
Електронний атлас забезпечує педагогічні та методичні можливості картографічного видання, робить його цікавим для сильного та зрозумілим для слабкого учня.
Збільшення аналітичних можливостей навчального картографічного видання на компакт-дисках шляхом комбінування, зіставлення різних видів карт, крім того, створює можливості й для індивідуальної інтерактивної праці на комп'ютері.
Один із варіантів використання електронних атласів розглядається на прикладі уроку на тему: „Карти − джерела географічних знань, їх зміст та призначення“.
Карти - джерело географічних знань, їх зміст та призначення
Мета: сформувати в учнів поняття про карту як основне джерело географічної інформації, про Землю в цілому та про окремі материки, держави, регіони; ознайомити учнів з різними видами географічних карт, розкрити особливості кожного виду; показати способи зображення географічних об'єктів і явищ на картах; сформувати вміння розпізнавати види карт, їх зміст та призначення; удосконалювати вміння працювати з картами, атласами різного призначення, сприяти розширенню світогляду учнів.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: фізичні та політичні карти світу, України, політико-адміністративні та спеціальні карти, атласи географії України, словники, плакати; комп'ютер з виведенням зображення на екран телевізора, комплект СD-дисків: електронні атласи, педагогічні програмні засоби з географії, енциклопедії на СD.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань та вмінь
Бесіда:
− Відгадайте загадку: „Держави без людей, міста без будівель, ліси без дерев, моря без води. Що це?“ (Географічна карта.)
− Яким джерелом географічних знань ви користуєтеся так само часто, як і книжкою? (Картою, атласом.)
− Навіщо складають географічні карти?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Учитель. Яку роль відіграють карти в географії?
У кожної людини поняття „географія“ тісно пов'язане з поняттям „географічна карта“. Як без карти немає географії, так і без географії немає карти. З її допомогою географ планує та проводить свої дослідження, на неї наносять одержані результати, які, у свою чергу, стануть першим етапом підготовки до наступної праці.
Видатний географ, океанограф, картограф Юлій Михайлович Шокальський сказав, що „карти є тим дивовижним знаряддям вивчення земної кулі, яке єдине зможе дати людині дар передбачення“.
Географічні карти відкривають відразу всю нашу планету і разом з тим можуть показати детальну картину окремих частин, характеризуючи природу, населення, господарство та культуру.
Немає сумнівів, що вони належать до великих витворів людської думки. Народжені громадською практикою і їй зобов'язані своїм неперервним розвитком географічні карти є прекрасним засобом пізнання об'єктивного світу.
Сьогодні на уроці ми згадаємо про значення та види карт, розглянемо засоби зображення об'єктів на картах, а це допоможе нам краще й успішніше читати зашифровану на картах інформацію.
IV. Вивчення нового матеріалу
План
1. Географічні карти. їхній зміст, засоби їх складання.
2. Види карт.
3. Географічні атласи, електронні карти й атласи.
4. Поняття про картографічну генералізацію, легенду, номенклатуру карти.
5. Засоби зображення географічних об'єктів та явиш на картах.
1. Ще в античні часи карти допомагали людям систематизувати одержані знання для побудови теорій, сприяли розвитку філософських уявлень про навколишнє середовище.
Існують різні способи використання карт у науковому пізнанні та практичній діяльності. „Закодована“ в них інформація зберігається століттями.
Створення географічних карт має велику й багату історію. Ще задовго до появи писемності люди вміли складати малюнки, що відображали місцевість − річки, гори, ліси тощо. У 70-ті роки минулого століття під час археологічних розкопок на Черкащині знайдено одну з найдавніших карт, ще 15 тисяч років тому викарбував нашими пращурами на бивні мамонта. Однією з найдавніших карт із зображенням частини України є карта узбережжя Чорного моря (від Варни до Керчі) з грецькими написами. Ця карта зображена на щиті римського воїна, який знайдено лід час розкопок у долині р. Євфрат. Зображення України збереглися на старовинних рукописних картах арабського географа Ель-Ідрісі (50-ті XII ст.), іспанського ченця Беатуса (776 р.). У ХІІІ з'явилися перші карти всієї території України, які були подані переписувачами „Географії“ Клавдія Птолемея.
Епоха Великих географічних відкриттів підняла карти на надзвичайну висоту, тому що вони були потрібні купцям і мореплавцям, мандрівникам і вченим. Розвиток судноплавства зумовив появу досконалих для того методів використання карт. Знаменитий учений середньовіччя Герард Меркатор (1512−1594), якого називали „королем картографії“, добре розумів практичне не значення зроблених ним карт, тому доповнював їх детальними вказівками стосовно застосування.
Створення карт відіграло важливу роль у встановленні назви нашої держави − України. Так, після видання в 1650 р. французьким інженером і військовим картографом Гійомом Левассером де Бопланом книги „Опис України, кількох провінцій Королівства Польського, що тягнуться від кордонів Московії до границь Трансільванії, разом з їхніми звичаями, способом життя та ведення воєн“ ця назва (Україна) стала популярною і визнаною в Західній Європі.
Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»:
Суть професійного самовиховання майбутніх соціальних педагогів
Дидактичне проектування самостійної роботи студентів з дисципліни "Методика професійного навчання"
Методика викладання англійської мови
Ділова гра як засіб організації допрофільної підготовки з іноземної мови учнів 8–9-х класів основної школи
Опішнянська народна іграшка як засіб виховання дітей дошкільного віку