Сторінка
1
Помітною й позитивною ознакою суспільного розвитку багатьох країн, особливо у пострадянському просторі, нині є інтенсивний розвиток інформаційно-комп’ютерних технологій. Підписання Україною Болонської конвенції по створенню загальноєвропейського простору вищої освіти у рамках інтеграційних процесів у травні 2005 р. у місті Берген, Норвегія, вимагає від сучасних вищих навчальних закладів кардинальних змін для формування нових знань, вмінь і навичок. Тому актуальною для дискусій темою стає проблема підготовки творчих вчителів у педагогічних університетах.
Викладання англійської мови з другого, а не з п’ятого класу, вимагає від вчителя англійської мови застосовувати специфічну методику роботи з молодшими школярами. Особливо гостро це питання постає тоді, коли ми говоримо о перепідготовці вчителя, підвищенні його кваліфікації, чи отриманні другої освіти, як того вимагає сучасне життя. В такому випадку маємо два шляхи: викладач початкового навчання отримує другу освіту з англійської філології, чи викладач англійської мови проходить перепідготовку для роботи у початковій школі.
У таких випадках альтернативною формою є використання елементів дистанційного навчання. Ця форма навчального процесу дозволяє не переривати процес праці вчителя. Цьому питанню останній час приділяється надзвичайно багато уваги. Тому актуальність вказаної проблеми для сучасної вищої школи є незаперечною.
Впровадження дистанційної освіти за допомогою інформаційно-комп’ютерних технологій, яка була б доступною для всіх, незалежно від місця знаходження, має винятково важливе значення. Аналіз останніх наукових досліджень свідчить про глибокий інтерес та значну увагу до поставленої проблеми. Основам активізації діяльності студентів в умовах дистанційного навчання присвячена кандидатська дисертаційна робота О.В. Собаєвої [1]. Але невирішеною проблемою залишається аналіз впровадження дистанційних технологій навчання англійської мови при підготовці сучасних фахівців у вищих навчальних закладах.
Мета нашого дослідження – проаналізувати впровадження деяких дистанційних технологій навчання англійської мови при підготовці сучасних фахівців у вищих навчальних закладах, їх здобутки й недоліки.
Для вирішення вказаної мети постало такі завдання – охарактеризувати засоби дистанційного навчання, окреслити особливості планування навчального процесу дистанційного навчання, проаналізувати технологію переходу форми існуючих стаціонарних курсів на форму дистанційного навчання.
Дистанційне навчання – автоматизована навчальна система, що містить у собі дидактичні, методичні й інформаційно-довідкові матеріали по навчальній дисципліні, а також програмне забезпечення, що дозволяє комплексно використовувати їх для самостійного одержання й контролю знань. Засоби навчання представляють як зміст навчання, так і контроль й управління учбово-пізнавальною діяльністю студентів. У традиційному навчальному процесі такими засобами є друковані паперові видання підручників, учбово-методичні комплекси, посібники, довідники, словники. У процесі традиційного вивчення англійської мови у вузі найголовнішим залишається усне мовлення викладача й його особистість, а при дистанційному навчанні використовується й застосовується писемне мовлення з навчальним матеріалом на аудіо-, відео-, електронних носіях, комп'ютерні навчальні системи, комп'ютерні мережі. Тому при одержанні дистанційної освіти засоби навчання стають значно ширше. Електронні видання навчального призначення мають ряд позитивних переваг на відміну від паперових. Зокрема це компактність збереження в пам'яті комп'ютера або на дискеті; мультимедійні можливості, мобільність, можливість оперативного внесення змін і доповнень; користування гіпертекстовими посиланнями; зручність пересилання по електронній пошті, спілкування в форумі, чаті.
Особливу увагу, як свідчить наш досвід, слід приділити сучасним підручникам при вивченні англійської мови. Створення навчальної продукції, особливо підручника – складна змістовна задача, яка на стартовому етапі повинна бути вирішена спільними зусиллями творчих колективів носіїв мови. Так для написання шкільного підручника з англійської мови вперше за роки незалежності України 20 січня 2006 року була укладена угода між МОН України та провідним британським видавництвом „Експрес Паблішінг” щодо підготовки та видання національних підручників на 2006–2012 роки відповідно до угоди створення підручників із залученням носіїв мови. У порівнянні – для створення англійського підручника REWARD 4 рівнів його автору, Саймону Грінолу, була здійснена всебічна підтримка видавництвом Хайнеман Макмілан.
Сучасні програмні засоби навчального призначення широко використовуються в освітньому процесі при підготовці й перепідготовці вчителів при дистанційному навчанні (наприклад, підручник REWARD). Це дозволяє: індивідуалізувати підхід і диференціювати процес навчання; забезпечити самоконтроль і самокорекцію учбово-пізнавальної діяльності; виконувати поточний самоконтроль і підсумковий контроль знань, вмінь і навичок студента з діагностикою помилок і зворотним зв'язком; скоротити час навчання завдяки новим комп’ютерним технологіям і технічним засобам навчання; демонструвати візуальну навчальну інформацію з мультимедійними можливостями на комп’ютері; формувати уміння й навички практичної роботи; підвищувати інтерес до процесу навчання, використовуючи рольові ігри, моделювання ситуацій, метод проектів; безпосередньо спілкуватися з носіями мови за допомогою Інтернету й т. ін.
Аудіо- й відеонавчальні матеріали записуються на магнітні носії: аудіо- й відеокасети, й можуть бути представлені студенту за допомогою аудіомагнітофона, відеомагнітофона або лазерних компакт-дисків. Глобальна мережа Інтернет, яка стрімко поширює свій вплив, є інтегральним засобом, що широко використовується у дистанційному навчанні. Розвиток глобальних мереж створив принципово нову ситуацію при підготовці творчих вчителів: багато джерел інформації, колись недоступні, стали доступні, причому досить швидко. Найбільш сучасні засоби комп'ютерних телекомунікацій, такі як WWW, роблять досить простим процес пошуку, аналізу й обробки учбового матеріалу й необхідної інформації.
Усе це дає підстави стверджувати, що застосування комп’ютерів як засобу зв'язку й поява глобальної мережі Інтернет відкрило найширші можливості для розвитку дистанційного навчання. Система навчання англійської мови одержує вже нову якість – студент дистанційного навчання майже не обмежений просторовими, а головне – часовими й віковими рамками для одержання інформації і отримання освіти.
Задача розробки навчальних курсів у системі дистанційної освіти безпосередньо зв'язана з загальним плануванням навчального процесу. Наше дослідження довело, що саме мета й задачі навчання визначають контекст використання навчального курсу системи дистанційного навчання. У зв'язку з цим основним завданням при плануванні наступної реалізації навчального курсу є визначення його місця у загальному освітньому процесі згідно навчального плану.