Сторінка
2

Інформаційно-комп’ютерні технології при підготовці вчителя

Ми впевнені, що елементи дистанційної освіти можуть бути використані разом зі звичайними, традиційними формами навчання. У цьому випадку важливим є визначення тих розділів освітньої програми (програми перепідготовки), які можуть бути реалізовані в дистанційній формі з досягненням необхідної якості навчання. Проблема надійності оцінки знань і навичок у системі дистанційного навчання є однією з найважливіших і складних, так само, як у традиційному навчанні. Характерна риса дистанційного навчання – об’єктивне оцінювання знань, вмінь і навичок за допомогою тестів із чіткими критеріями оцінювання всіх дисциплін.

Розробка базової структури курсів і дисциплін у системі дистанційного навчання припускає використання модульного принципу побудови, як це наведено у підручнику з англійської мови REWARD: 1 модуль – 5 уроків. Для рішення даної задачі рекомендується використовувати єдину, формальну методику, що дозволяє істотно знизити трудомісткі витрати на реалізацію базових варіантів курсів і їхнє наступне контекстне наповнення. Таким чином, на основі базового курсу системи дистанційного навчання з комп’ютерною навчальною програмою REWARD виконується розробка контекстного змісту курсу, обумовленого цілями й задачами навчання, а також рівнем підготовки студентів. Така структура курсу дозволяє уточнити регламенти навчання для різних контекстів курсу й категорій студентів: від простого до високого рівней. Етап реалізації курсу системи дистанційного навчання, як варіант інформаційної системи, володіє власним життєвим циклом і вимагає методичного супроводу, що додається до комп’ютерної навчальної програми. Курс дистанційного навчання приводить до оцінки результатів навчання в цілому, виробленню рекомендацій для студента.

Звичайно, при плануванні навчального процесу з впровадженням системи дистанційного навчання потрібно виділити такі обов'язкові етапи, як визначення цілей і задач підготовки, що передбачають деякі вимоги до знань і навичок студента, вимоги до якості його підготовки, характеристику контингенту у процесі навчання. Оцінка можливого використання курсів в навчальному процесі цілком чи частково формує загальну програму підготовки, особливо при виділенні окремих розділів підготовки, реалізованих у дистанційній системі. Вибір презентованих чи розробка власних базових курсів, що можуть бути використані в навчальній програмі, визначається переліком базових курсів, формуванням вимог до змісту курсів з урахуванням загальної програми підготовки.

Адаптація курсів цілям і структурі підготовки творчого вчителя початкових класів може включати у себе розробку контекстного змісту курсів і розробку розкладів регламенту навчання. Використанння інформаційно-комп’ютерних технологій у початковій школі поширюється з кожним днем. Вчителя початкових класів починають розуміти, що „ця технологія навчання забезпечує стабільний, ефективний навчальний процес, звільняє вчителя від значної долі рутинної роботи, створює умови для самостійного навчання кожного учня, для творчої діяльності вчителя та учня на уроці”. Досвідом використання на сучасних заняттях діляться кваліфіковані вчителі початкових класів: Самиліна Г.І. й Фомінова М.O. про роботу з комп’ютерною програмою „Перволого”, Цветкова Л.О. про досвід навчання лексиці молодших школярів та інші. Реалізація системи навчання чи перепідготовки вчителів обов’язково повинна включати використання сучасних педагогічних технологій із використанням мультимедійних курсів для молодших школярів. Немає ідеального рецепту підготовки творчого вчителя. Але ж нецікавість до всього нового повинна насторожувати. Ми пропонуємо використання таких сучасних комп’ютерних навчальних програм у школі: Sing and Learn English, Alice in Wonderland, English Crosswords, Timo is in London, Timo and his friends, Triple Play Plus, Arthur's Teacher Trouble, Lingva Land, Multimedia Flashcards, Way Ahead 1,2,3,4,5,6, Letterfun, Round Up Starter, 1, 2, 3, 4, Double English.

Існуючий навчальний процес підготовки чи перепідготовки вчителів англійської мови орієнтований на лінійну структуру підготовки, тобто навчальні програми спрямовані на послідовне вивчення дисциплін з обліком їхніх логічних взаємозв'язків. Особливістю використання кредитно-модульного принципу побудови навчального процесу є можливість оцінювання професійної придатності й присвоєння кваліфікацій на різних етапах підготовки: бакалавр, магістр, доктор філософії згідно Болонської декларації.

Зупинимось на проблемі переходу від форми традиційного навчання на дистанційне в умовах кредитно-модульної системи. Проблема створення кредитно-модульних курсів навчання для систем дистанційної освіти безпосередньо зв'язана з організаційними й методичними проблемами впровадження кредитно-модульного підходу в програми підготовки фахівців на денному відділенні вищих навчальних закладів.

Використання кредитно-модульного принципу навчання дозволяє реалізовувати багаторівневі програми підготовки, що дають можливість якісно оцінювати професійну підготовку фахівців у багаторівневій системі підготовки. Використання кредитно-модульного принципу підготовки підвищує можливості швидкої зміни й адаптації навчальних програм цілям і задачам навчання, що постійно й стрімко змінюються.

Питання впровадження кредитно-модульної системи дистанційного навчання зв'язані з рішенням ряду організаційних задач і проблем: наявність у вищих навчальних закладах у даний момент необхідної матеріально-технічної бази і, відповідно, підготовленого викладацького складу; використання наявних НМК для дистанційного навчання або створення власних з повними методичними вказівками; орієнтація на чітку й прозору систему оцінювання й контролю в процесі навчання.

Ми вважаємо, що питання створення й впровадження кредитно-модульних курсів дистанційного навчання поділяються на дві основні групи: питання, що вимагають рішення на рівні Міністерства освіти і науки України (наявність держзамовлення на підготовку фахівців, єдність стандартів освіти тощо), й питання, що розв'язуються в рамках самих вищих навчальних закладів, що виконують технічне й методичне впровадження дистанційних курсів (психолого-педагогічна готовність викладачів й студентів, регулярність підвищення кваліфікації викладачів, методичне забезпечення студентів).

Сучасний стан освітнього процесу, можливості засобів телекомунікацій, потреби суспільства у висококласних фахівцях, конкурентноспроможних на ринку праці, роблять незаперечним факт необхідності впровадження елементів дистанційного навчання навіть в традиційну форму освіти. Задача створення елементів дистанційного навчання не настільки нова. Для її реалізації необхідно використовувати існуючу матеріально-технічну базу (майже на кожному факультеті іноземної філології в будь-якому університеті працює комп’ютерний клас) і методичну платформу, сформовану в процесі реалізації очних і заочних програм навчання й перепідготовки фахівців. Саме цей накопичений досвід й інформаційно-методичний матеріал повинні стати основою для створення комплексної системи дистанційного навчання в вузах нашої країни й бути досвідом для обміну із зарубіжними колегами.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: