Сторінка
3

Інформаційно-комп’ютерні технології при підготовці вчителя

В існуючих рамках навчання, обумовлених станом технічного й фінансового забезпечення вищих навчальних закладів, можливе такого створення власних курсів дистанційного навчання самими вищими учбовими закладами, якщо не використовуються наявні курси дистанційного навчання. Така робота може визначатися єдиною програмою з англійської мови згідно новим рекомендаціям Ради Європи, що дозволяє поступове впровадження курсів дистанційної освіти, розроблених на основі діючих курсів навчання чи перепідготовки на базі вищих навчальних закладів. Можна навести приклади діючих дистанційних курсів з фонетики, теоретичної граматики, лексикології тощо. У такий спосіб ми виділяємо два основні напрямки по створенню курсів і програм, що є взаємозалежними, тому що спираються на єдину інформаційну й методичну базу, зв'язану з накопиченим досвідом підготовки фахівців в англомовних країнах.

Перший напрямок, власне кажучи, зв'язано зі створенням спеціальних курсів дистанційного навчання, призначених для рішення оперативних задач підготовки кадрів. Створення й розробка подібних курсів повинні мати замовлений характер і спеціально фінансуватися. Виконавцями подібних завдань можуть бути провідні навчальні заклади й видавництва.

Другий напрямок створення компонентів дистанційного навчання продиктовано поточною діяльністю вищих навчальних закладів, що використовують засоби автоматизації в навчальному процесі. Роботи в цьому напрямку обумовлені поступовим переходом існуючого паперового методичного забезпечення навчального процесу у формат електронного. Така робота виконується практично у всіх навчальних закладах (підготовка навчальних посібників, навчальних планів і програм, методичних вказівок, контрольних завдань й т. ін.). Однак у більшості випадків ще й досі спостерігається механічне нагромадження методичних матеріалів, поданих в електронному виді, без рішення (або спроби рішення) задачі використання цих матеріалів у повсякденному навчальному процесі очної форми навчання, а в наступному – й у системі дистанційної освіти. Пропонуємо прийняти до уваги наш досвід створення електронного компакт-диску вступного іспиту на факультет іноземної філології Харківського національного педагогічного університету в рамках проведеного у 2005–2006 році ґрунтовного експерименту.

Існування накопичених і структурованих електронних матеріалів по навчальним курсам стаціонарної форми освіти в наступному може стати інформаційною основою для створення кредитно-модульної системи дистанційної освіти. Такий напрямок формування елементів вимагає менших фінансових витрат, однак для його виконання необхідна реалізація організаційних заходів, що визначають основні напрямки розвитку даних робіт, і потребують визначення основних учасників подібних програм. Вищі навчальні заклади, що працюють у даному напрямку, повинні бути зацікавлені в кінцевих результатах, тому що вони можуть ефективно використовуватися в навчальному закладі. Створювані елементи дистанційного навчання можуть використовуватися як додаткові засоби підвищення якості підготовки на локальному рівні вищого навчального закладу.

Подальший розвиток проблеми

Для подальших розробок елементів системи, як у рамках першого, так і другого напрямків, можна виділити перелік першочергових етапів методичних і технічних заходів, що представляє технологію переходу існуючих курсів навчання й перепідготовки на систему дистанційного навчання. Робота зв'язана з поступовим виконанням програми: 1) Визначення мотиваційних ознак необхідності реалізації програм підготовки або перепідготовки фахівців на основі технології дистанційного навчання. 2) Створення змістовного наповнення програми підготовки чи перепідготовки, формулювання цілей і вимог до таких програм. 3) Розробка структурно-логічної схеми підготовки з акцентуванням основних кредитів і модулів і їх взаємозв'язків. 4) Детальна розробка кредитно-модульної системи підготовки з визначенням внутрішньої структури й змісту; методів, характерних для дистанційного навчання; розробка системи оцінювання й чітких критеріїв контролю на рівні кредитів і модулів; апробація курсу й його впровадження. 5) Реалізація кредитно-модульної системи й модифікація дистанційного курсу з урахуванням обраного вузом варіанта дистанційного навчання – від частково „паперової” технології до її повної комп’ютеризації з мультимедійними ознаками.

Створення курсів дистанційного навчання тісним образом зв'язано з рішенням задачі забезпечення якості підготовки на основі забезпечення стандарту підготовки із задачею структуризації навчання з метою переходу на кредитно-модульний принцип навчання. У зв'язку з цим центральне місце в процесі створення курсів дистанційного навчання займають етапи, зв'язані з виявленням цілей і вимог підготовки й структуризацією системи дистанційного навчання. У випадку успішного рішення задач даного етапу реалізація курсів в основному зв'язана зі змістом курсу й формуванням функцій оцінювання й критеріїв контролю.

Особливістю запропонованого підходу до порядку створення курсу дистанційного навчання з англійської мови є включення етапу апробації курсу в окремих експериментальних групах чи частково на базі денного відділення. Це завжди можливо у випадку існування модульних елементів навчання у вищому навчальному закладі й існуванні локальної автоматизованої системи підготовки. Використовуючи цей етап, можна найбільше ефективно виявити помилки методичного й технологічного характеру.

У системі дистанційного навчання реалізуються як традиційні (для заочної освіти), так і зовсім нові способи інформаційно-методичного забезпечення студентів, застосування новітніх технологій у навчанні принципово змінює характер спілкування студентів і викладачів. Природно, що нововведення, у першу чергу, визначаються технічним оснащенням центрів дистанційного навчання (міжнародними, регіональними й локальними), можливостями інтерактивного способу комунікації при передачі й обробці освітньої інформації. Однак основна задача дистанційного навчання – це система інформаційного й методичного забезпечення, підтримувана широкою мережею вищих навчальних закладів.

У ході проведеного дослідження ми дійшли висновку, що використання в освітньому процесі новітніх досягнень інформаційно-комп’ютерних технологій безперечно сприяє просуванню сучасного фахівця у світовий інформаційний простір згідно вимог Болонського процесу. Наші дослідження дозволили дійти висновку, що дистанційна форма далі стає все більш вагомою на ринку освітніх технологій, але потребує системного, постійного вдосконалювання форм навчання із застосуванням останніх інформаційно-комп’ютерних досягнень. Ми стверджуємо, що досліджувана проблема полягає здебільшого в тім, що розробка, тиражування й супровід кожного курсу вимагає перш за все істотних первісних і наступних інтелектуальних витрат, а вже потім – матеріального забезпечення. У зв'язку з цим напрошується зрозумілий з економічної точки зору висновок: разом зі створенням у рамках системи дистанційної освіти підготовки викладачів і розроблювачів навчальних курсів нового типу доцільно використовувати учбово-методичне забезпечення, напрацьоване й вже наявне в рамках науково-технічних програм по розвитку мережі автоматизованих навчальних систем; користуватися закордонним, як у програмі REWARD, і власним досвідом; об’єднувати „мозок” і „залізо” (вчених і викладачів з програмістами й системними адміністраторами), як це прийнято у цивілізованому світі (приклад довгострокового союзу авторів оригінальних підручників з видавництвами).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: