Сторінка
7
Використання заходів, спрямованих на підвищення авторитету батьків. У спілкуванні з батьками слід уникати категоричності, що може спровокувати образи, роздратування. Нормою мають стати стосунки, засновані на взаємоповазі.
Довіра до виховних можливостей батьків, підвищення рівня їхньої педагогічної культури й активності у вихованні.
Педагогічний такт, неприпустимість необережного втручання в життя сім’ї. Класний керівник - особа офіційна, але через специфіку своєї роботи може стати свідком стосунків, прихованих від сторонніх.
Якою б не здавалася йому сім’я, учитель повинен бути тактовним, ввічливим, інформацію про сім’ю використовувати лише для допомоги батькам у вихованні дитини.
Життєво ствердний настрій при вирішенні проблем виховання, опора на позитивні риси дитини, орієнтація на її успішний розвиток. Формування особистості дитини передбачає подолання труднощів у її житті. Важливо, щоб це спрямовувалося як вияв закономірностей розвитку (нерівномірність, стрибкоподібний характер, причинно-наслідкова обумовленість, вибіркове ставлення до виховних впливів), тоді труднощі, несподівані результати не викликатимуть розгубленості в батьків.
Основні форми співпраці педагога з батьками
Спеціальні школи-інтернати окремим розділом своєї роботи виділяють зв’язок із сім’ями. Під час взаємодії педагога з батьками виділяють різні форми роботи. До основних ми можемо віднести: батьківські збори, бесіди (колективні, групові, індивідуальні), прес-конференції з проблем родинного виховання, усні журнали, диспути, дискусії, зустріч за «круглим столом», конференції з досвіду сімейного виховання, перегляд фільмів на педагогічні теми, читацькі конференції, дні відчинених дверей, презентація матеріалів, журналів про родинне виховання, консультації-практикуми, батьківські посиденьки, конкурси «Нумо, мамо», «Нумо, тато», « Тато ,мама і я–спортивна сім’я», «Що?, Де?, Коли?», «Щасливий випадок», практикум «Ділові ігри», телефон довіри. Виставки: «Світ захоплень сім’ї», «Вироби сімейних кулінарів, родинних ремесел, сімейних колекцій». Випуск тематичних газет: «Дозвілля сім’ї», «Професія батьків», «Моя сім’я», «Традиції сім’ї». Проведення соціальних досліджень «Сім’я і світ прекрасного», «Дозвілля сім’ї», «Стосунки між дорослими і дітьми», «Телебачення, сім’я і діти».
Одним із найбільш важливих ми можемо виділити батьківські комітети. У навчальному закладі працюють два види батьківських комітетів: загальношкільний та класний батьківський комітет.
Загальношкільний батьківський комітет у своїй діяльності опирається на роботу класних батьківських комітетів. Успішність роботи закладу залежить від того, як співпрацюватимуть загальношкільний та класні комітети. Батьківський комітет класу створюють задля демократизації управління виховним процесом, налагодження зворотного зв’язку сім’я–школа, поточного корегування управлінських рішень, забезпечення єдності педагогічних вимог до учнів, надання допомоги сім’ї у вихованні та навчанні дітей. Від злагодженості та відповідальності в роботі батьківського комітету залежить атмосфера класного колективу, взаємини батьків одне з одним, спілкування дорослих і дітей.
Добре організований батьківський комітет виконує в класі різні функції. Однією з них є допомога в організації навчально-виховного процесу. Наприклад, популярними в школі є конкурси на найкращий щоденник, зошит.
Часто, батьківські комітети перевіряють, чи дбайливо ставляться учні до підручників, письмового приладдя тощо.
Традиційними в школі є проведення днів відкритих дверей класу та днів самоврядування. Головна мета-показати роботу школи, привернути увагу батьків до проблем виховання. Цей захід потребує серйозної підготовки: оформлення школи, організації програми свята (концерту, зустрічей у класних кімнатах, відвідання виставок, спортивних змагань тощо).
Важлива функція батьківського комітету класу–допомога класному керівнику в позакласній роботі. Насамперед–це організація та проведення батьківських уроків у класі, тобто надання можливості для творчості, імпровізації кожній родині. Під час батьківського уроку діти дізнаються про захоплення кожної сім’ї, про цікаві традиції та звичаї.
Багато уваги батьківські комітети класів приділяють проблемам навчання та виховання. Задля цього проводяться спільні засідання класного колективу та батьківського комітету. Так, двічі на рік відбуваються засідання з питань успішності та поведінки учнів класу. На таких заходах батьки виражають подяку найкращим учням, виявляють проблеми та знаходять ефективні шляхи їх вирішення. Засідання закінчуються ухваленням ефективних рішень (лист-подяка батькам, оголошення подяки учням класу).
Крім таких уроків, батьківські комітети допомагають класним керівникам в організації свят, екскурсій і поїздок. Допомога батьківського комітету щодо відвідування театрів, музеїв, виставок є досить значною. Усі ці заходи цікаві не лише дітям, а й самим батькам. Адже вони мають змогу побачити свою дитину в незвичній обстановці, проаналізувати її поведінку, ставлення до того, що відбувається.
Зазвичай обов’язки в батьківському комітеті розподіляються між його головою, заступниками, які відповідають за окремі ділянки роботи, і скарбником. Кожен член комітету повинен мати авторитет серед батьків, бути сумлінним вихователем дітей. Члени батьківського комітету повинні відчувати відповідальність між громадою за виховання дітей, бути делікатними в питаннях, які стосуються стану справ в окремих сім’ях, не робити їх предметом пересудів.
Голова комітету класу організовує його діяльність. Разом із заступниками складає план роботи, допомагає адміністрації під час підготовки та проведення батьківських зборів, представляє колективи батьківських класів у батьківському комітеті школи.
Уразі потреби голова захищає інтереси учнів класу, допомагає розв’язати конфлікти в колективі. Заступник голови батьківського комітету несе відповідальність за результативність навчальної діяльності учнів класу, організовує участь батьків у шкільному житті дітей: відвідування уроків, днів творчості в класі та школі. Він допомагає класному керівникові придбати необхідні навчальні посібники; обдарованим учням–у пошуку спонсорів для організації олімпіад, конкурсів та фестивалів.
Заступник голови батьківського комітету, який керує позакласною діяльністю, виконує різноманітну роботу. До його компетенції входить: залучення батьків до організації занять гуртків, секцій, батьківських уроків, організація спільних свят, походів, екскурсій, поїздок, розважальних заходів.
Заступник голови батьківського комітету відповідальний за господарську роботу в класі, організовує допомогу батьків у ремонті та оформлені класних кабінетів, придбані необхідної техніки для проведення сучасних уроків (мультимедійних систем, телевізорів, комп’ютерів тощо), виготовлення стендів, наочності. Документами, що регламентують діяльність батьківського комітету, є проколи його засідань, положення про батьківський комітет школи та класу, план роботи батьківського комітету на рік або півріччя та графік засідання.