Сторінка
8

Взаємозв’язок школи та сім’ї у виховані дитини з порушеннями зору

Ще одним із найважливіших видів роботи, що проводиться учителем із батьками - батьківські збори. Батьківські збори проводить класний керівник, який залучає до цієї роботи і вихователів, а також інших педагогів школи, які працюють з даним класом. До змісту проведення батьківських зборів включаються:

- підсумки навчально-виховної роботи за певний період, завдання на наступний;

- психолого-педагогічна та офтальмологічна просвіта батьків;

- виставки робіт учнів, творчі звіти;

- обговорення питань спільної життєдіяльності .

Напередодні зборів класні керівники готують індивідуальні інформаційні бюлетені про успіхи дитини, труднощі, з якими вона стикається в шкільному житті, їх класний керівник вручає батькам на початку зборів. Переважно батьківські збори проходять у формі лекцій, повідомлень, щодо проблем сімейного виховання з якими, як правило, виступає класний керівник. Зацікавленість батьків педагогічною інформацією зростає, якщо класний керівник ілюструє теоретичні положення яскравими прикладами з життя й діяльності учнівського колективу. У таких лекціях батьки мають знайти усі відповіді на свої запитання. Тому головне в лекції — на науковій основі визначити можливі шляхи вирішення проблем сімейного виховання.

Цікавою формою, яка сприяє підвищенню педагогічної культури батьків, є залучення їх до розв'язання педагогічних ситуативних завдань. Класний керівник добирає педагогічні ситуації залежно від гостроти педагогічних проблем, які виникають у конкретних сім'ях.

Наприкінці зборів батьків запрошують оглянути виставку учнівських робіт. Екскурсоводами часто є самі учні. Батьки з цікавістю сприймають творчі звіти дітей (пісні, танці тощо).

Соціологічні дослідження свідчать, що в багатьох сім'ях батьки - чоловіки самоусуваються від виховання дітей, нерідко знімають із себе відповідальність за цю важливу справу. Підвищити відповідальність, показати їхню педагогічну роль у вихованні сина як майбутнього чоловіка, викликати інтерес до виховної роботи в сім'ї — важливе завдання батьківських зборів.

Зборам батьків передує підготовча робота. Класний керівник зобов'язаний знати роль і місце батька в кожній сім'ї. Тому доречною буде така тематика бесід «Батько — високе звання», «Ми відповідальні за сім'ю», «Батько в сім'ї» тощо. Важливим є також залучення батьків до вирішення специфічних ситуацій, у яких потрібна особиста думка батька. Дуже часто чоловіки діляться досвідом у вихованні дітей, особливо хлопчиків.

На зборах порушуються питання щодо ролі батька у формуванні справжніх чоловічих рис у синові (мужності, сили волі, поваги до жінки тощо), підготовки, юнаків до виконання в майбутньому функцій чоловіка, батька, захисника Вітчизни.

Також для профорієнтації батьки-чоловіки розповідають про власний життєвий шлях, вибір професії. Практикується проведення зборів матерів. На них порушуються специфічні питання: «Особливості взаємин матері та дочки», «Статевий розвиток дівчаток і виховна роль матері», «Роль мами в неповній сім'ї», «Мамо, ваша донька закохалась» тощо. Такі збори ретельно готують класні керівники, психолог.

Учителі налагоджують зв'язок з батьками ще до того, як їхні діти приходять до першого класу. Уже з цього періоду школа бере на себе турботу про формування педагогічної культури батьків. Тому до системи батьківських зборів слід включити підготовчий період. Він охоплює батьків, діти яких через рік стануть першокласниками. Роботу з батьками в цей період проводять учителі, які й навчатимуть новачків.

Слід виділити такий вид роботи із батьками як сімейні творчі виставки і конкурси. Конструктивна взаємодія педагога з сім'ями учнів є важливим напрямком діяльності з реалізації основної загальноосвітньої програми і необхідною умовою для художньо-естетичного розвитку дітей. Тому для успішної співпраці плануються і проводяться такі заходи, які включають всіх членів сім'ї дитини в організацію життя класу, у спільну цікаву справу, дають можливість проявити себе в якій-небудь творчій діяльності (виготовлення виробів, малюнків, складання розповідей і казок.

Конкурс-це спосіб активної взаємодії учасників освітнього процесу, індивідуальне або командне змагання у творчій майстерності, він проводиться з метою створення умов для творчого самовираження дітей і батьків.

Тематика конкурсів різноманітна і дозволяє на основі принципу інтеграції реалізовувати завдання освітніх галузей «Художня творчість», «Музика», «Комунікація», «Читання художньої літератури». Спільні тематичні конкурси організовуються на краще оформлення виробів, малюнків, на створення і реалізацію сімейних проектів, уявлення музичної та сценічної творчості родини.

Творча виставка-це підсумок творчої діяльності колективу або одного учасника, що наочно показує художньо-естетичний розвиток і творчі можливості її учасників. Виставки організовуються з метою спонукати батьків до спільної творчої діяльності з дітьми , дати можливість сім'ям уявити позитивний досвід сімейного виховання.

Творчі виставки в школі-інтернаті представлені в різних формах: «Музей однієї сім'ї» (традиції, захоплення, інтереси сім'ї та інші), фотовиставки, виставки «Дуже умілі ручки» (рукоділля), виставка спільних видань літературно - художніх журналів, книг (співавторство дітей і дорослих у вигадуванні та оформленні казок, віршів, коміксів). Такі форми спільної творчої діяльності зближують сімейний колектив, допомагають дітям і батькам вчитися розуміти один одного, довіряти один одному, стати справжніми партнерами. Участь у конкурсах і виставках сприяє появі нових сімейних інтересів і захоплень, згуртуванню сім'ї, вибудовування сприятливих взаємин між дітьми і батьками.

Виділяють такі етапи організації творчих виставок і конкурсів:

І етап - спільне планування, обговорення тематики виставки (конкурсу) на батьківських зборах і з дітьми в класі, що дозволяє створити позитивний настрій на спільну роботу. Думка тих, хто з якоїсь причини не був присутній на батьківських зборах, висловлюється через анкети-опитувальники, де батьки вихованців мають можливість внести свої пропозиції, проявити ініціативу і запропонувати свої теми для творчої співпраці.

ІІ етап-розробка Положення виставки (конкурсу) .

ІІІ етап-оголошення теми виставки (конкурсу) з оформленням рекламного плаката , який готують діти спільно з педагогом.

IV етап-виготовлення експонатів виставки або конкурсних робіт в умовах сім'ї. Даний етап є найсприятливішим моментом для розвитку дитячо - батьківського співтворчості та художньо-естетичного розвитку дитини в сім'ї.

V етап-оформлення виставки (конкурсу), презентація творчих робіт, їх оцінка. На цьому етапі наочно видно результати спільної творчості дітей і дорослих, що викликає почуття гордості у дитини за свою сім'ю, спонукає бажання розповісти про свою роботу.

VI етап-підведення підсумків творчого заходу: нагородження, заохочення учасників.

Таким чином, змістовна організація родинних творчих тематичних конкурсів та виставок збагачує зв'язку дитячо-дорослого співтовариства, є зовнішнім вираженням змісту сімейного виховання та художньо-естетичного розвитку дитини в сім'ї.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: